Grejpfrut - właściwości, kalorie i witaminy

Grejpfrut - właściwości, kalorie i witaminy

Skomentuj artykuł

Nie od dziś wiadomo, że owoce cytrusowe są bardzo zdrowe i zawierają mnóstwo witamin, mikro i makroelementów oraz innych wartościowych składników. Często poleca się ich spożywanie szczególnie w okresie jesienno-zimowym, kiedy brakuje świeżych owoców krajowych, a nasz organizm narażony jest na liczne infekcje. Najbardziej rozpowszechnione w Polsce cytrusy, to pomarańcze, mandarynki oraz cytryny i to właśnie one najczęściej goszczą na naszych stołach. Ale wśród dostępnych nam cytrusów, są również inne owoce, równie zdrowe i wartościowe, a jednak spożywane znacznie rzadziej.

Dobrym tego przykładem jest grejpfrut (Citrus paradisi). Trudno dokładnie określić jego pochodzenie, ale prawdopodobnie jest on mieszańcem wyprowadzonym od pomarańczy olbrzymiej i chińskiej, a najwięcej jego upraw znajduje się w rejonie Morza Karaibskiego i krajach strefy podzwrotnikowej.

Uprawa doniczkowa

Jeśli dysponujesz odpowiednio dużym mieszkaniem, możesz pokusić się o uprawę grejpfruta w doniczce. Te drzewka rosną szybko i osiągają znaczne rozmiary zarówno wszerz jak i wzwyż (w naturze nawet 15 m. wys., choć w pojemnikach to zwykle ok. 2-3 m. wys.). Można ograniczyć nieco ich wzrost za pomocą cięcia, jednak zawsze będzie to roślina dość duża. W uprawie domowej grejpfrut może być z pewnością egzotyczną ciekawostką, ale owoców raczej nie wyda. Rozmnaża się go z pestek lub przez sadzonkowanie. Wymaga podobnych warunków uprawowych co większość cytrusów, a więc słonecznego stanowiska oraz żyznej, lekkiej ziemi (najlepiej mieszanki do uprawy cytrusów), wilgotnego podłoża i nawożenia (najlepiej również sięgnąć po preparaty przeznaczone dla cytrusów) w okresie wegetacji. Również tak jak większość innych cytrusów, oczekuje zapewnienia mu zimowego okresu spoczynku w pomieszczeniu widnym, ale o niskiej temperaturze (ok. 10-12°), bez nawożenia i z ograniczonym podlewaniem.



Rajski cytrus i jego wartości odżywcze

Większości z nas grejpfrut kojarzy się z mało zachęcającym, gorzkim smakiem, co jednak nie jest do końca prawdą, gdyż bywają też odmiany dość słodkie (owoce zielone). Poza tym najwięcej goryczki zawiera jasna błona, otaczająca miąższ, więc dzieląc owoc na cząstki, można ją po prostu usunąć, co z pewnością złagodzi smak owocu. Jednak jeśli goryczka zawarta w błonkach nas nie przeraża, warto spożywać ją wraz z miąższem, gdyż zawiera sporo wartościowych pektyn, pomocnych w walce ze złym cholesterolem.
Grejpfrut czerwony

Grejpfrut czerwony

Grejpfrut żółty

Grejpfrut żółty

Do tego, że warto sięgać po grejpfruta, może nas przekonać jego łacińska nazwa – rajski cytrus. Niektórzy uważali nawet, że to właśnie grejpfrut był przyczyną wygnania Adama i Ewy z raju, a nie doskonale znane nam jabłko. Tak czy inaczej, to bardzo zdrowy i wartościowy owoc, dlatego nie powinno go zabraknąć w naszej diecie. Przede wszystkim jest on niezwykle bogatym źródłem wit. C (30-50 mg/ 100 g), której posiada podobnie dużo co cytryna. Poza witaminą C, grejpfrut zawiera sporo witamin z grupy B, witaminę E, błonnik, pektyny, flawonoidy, mikro i makroelementy (sód, wapń, potas, fosfor, magnez) oraz kwasy organiczne, a owoce o różowym miąższu są dodatkowo bogatym źródłem likopenu.

Grejpfrut - właściwości, kalorie i witaminy

Grejpfrut - właściwości, kalorie i witaminy

Grejpfrut zielony

Grejpfrut zielony

Właściwości zdrowotne i kaloryczność

Dzięki tym oraz wielu innym substancjom, regularne picie soku grejpfrutowego lub jedzenie owocu, pomaga obniżyć zbyt wysoki cholesterol oraz wspomaga odporność organizmu i funkcjonowanie układu krążenia. Codzienne spożywanie owoców, może również wzmocnić kości. Obecnie prowadzone są także badania, mające na celu określenie wpływu zawartych w grejpfrutach substancji, na proces rozwoju i leczenia różnych typów nowotworów.

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie
Owoce