Grejpfrut - właściwości, kalorie i witaminy

Grejpfrut - właściwości, kalorie i witaminy

Skomentuj artykuł

Co ciekawe, grejpfrut może wspomagać również walkę z nadwagą. Składa się on głównie z wody, niewielkiej ilości węglowodanów oraz innych substancji ( w tym błonnika i witamin), przez co jest niskokaloryczny (100 g. to ok. 30-40 kcal) i wykazuje niski indeks glikemiczny (25). Picie szklanki soku przed spożyciem kolacji lub obfitego posiłku, wspomaga przemianę materii i utrudnia odkładanie się w tkankach tłuszczu. Na bazie tego owocu, opracowano nawet diety odchudzające. Jednak nie są one polecane przez lekarzy, gdyż jako diety jednoskładnikowe, są zbyt ubogie w wiele niezbędnych dla organizmu związków, nie występujących w danym produkcie, w tym wypadku owocu grejpfruta. Grejpfrut pozbawiony twardych i goryczkowatych błon, jest doskonałym dodatkiem do lekkich sałatek owocowych lub dań z drobiu bądź ryby.


Środki ostrożności

Nie wszyscy jednak mogą beztrosko objadać się grejpfrutami.  Osoby przyjmujące rozmaite leki powinny spożywać te owoce ostrożnie, a niekiedy nawet całkiem z nich zrezygnować. Stwierdzono bowiem, że sok grejpfrutowy wpływa na absorpcję niektórych związków zawartych w farmaceutykach i może dość znacznie wzmocnić lub osłabić ich działanie. Szczególnie dotyczy to leków: hormonalnych, obniżających cholesterol, na nadciśnienie, psychiatrycznych, antybiotyków, ale też wielu innych. Mimo iż są sytuacje, kiedy takie działanie jest pożądane (poprawa wchłanialności niektórych substancji), zwykle jednak może przynieść nieprzewidziane i niekorzystne efekty. Dlatego zawsze należy dokładnie przeczytać ulotkę dołączoną do opakowania preparatu lub zapytać lekarza, czy spożywanie grejpfruta podczas przyjmowania konkretnego leku, nie będzie miało wpływu na proces leczenia.

Jeśli jednak nie bierzesz żadnych leków i nie jesteś uczulony na cytrusy, może właśnie regularne spożywanie grejpfrutów, pomoże ci zachować dobre zdrowie przez wiele lat.

Katarzyna Józefowicz

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie
Owoce