Otoczaki naturalny kamień w ogrodzie

Otoczaki naturalny kamień w ogrodzie

Skomentuj artykuł

Po ile ?

Ceny otoczaków ze względu na rodzaj skały, wielkość i pochodzenie są bardzo zmienne. Ceny zaczynają się już od około 100 zł za tonę do ponad 2000. Otoczaki sprzedawane są także w workach o wadze np. 20kg.  Zależnie od rodzaju kamienia i frakcji, cena za worek waha się średnio od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych.

 
Nie tylko na rabaty  …

Otoczaki drobne można wykorzystać jako ściółkę na rabaty. Tego typu rozwiązania doskonale sprawdzają się w ogrodach japońskich, a także skalnych. Obsypując otoczakami opaskę przy domu zyskuje się  estetyczne wykończenie. Poza tym fundamenty nie są aż tak narażone na zabrudzenia.
Otoczaki o średnicy do kilkudziesięciu milimetrów sprawdzą się jako element ogrodów skalnych, materiał wykończeniowy brzegów zbiorników wodnych, fontann, strumyków itp. Do ogrodów wodnych są idealne, gdyż niezwykle naturalistycznie się prezentują. Duże kamienie, przekraczające nawet 1000 milimetrów, określane jako głazy, ustawiamy pojedynczo, ożywiając, dynamizując wybrany zakątek ogrodu.

Poza tym mają zastosowanie przy produkcji gabionów ( kosze z drutu wypełnione kamieniami, z których wykonuje się m.in. stoły ogrodowe, grille, skalniaki, ławki, ogrodzenia). Otoczaki wykorzystywane są także przy budowie ogrodzeń, ścieżek, murków oraz innych elementów małej architektury.

Otoczaki

Otoczaki

Przykładowe zastosowanie otoczaków, jako elementu uzupełniającego oryginalną kamienną kompozycję trzech skalnych elementów z tryskającą wodą.

Otoczaki oraz kamienne fontanny są spójne i wspaniale prezentują się w zakątku ogrodu, obsadzonym iglakami.

Kamień i woda to idealne połączenie, a powyższe zdjęcie jest tego potwierdzeniem.

Zakończenie

Otoczaki to jedna z wielu form kamienia naturalnego, na którą należy zwrócić uwagę aranżując ogród. Niezwykłe zróżnicowanie w asortymencie sprawia, że każdy miłośnik kamiennych akcentów, znajdzie coś dla siebie. Nie zapominajmy o nich zwłaszcza aranżując ogrody wodne oraz strumyki.

Tekst: Grzegorz Bogucki

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: