Nawozy fosforowe

Nawozy fosforowe

Skomentuj artykuł

Jak i kiedy stosować?

Najlepszym terminem stosowania nawozów fosforowych jest jesień. Przez wiele lat twierdzono, że korzystniejsze jest stosowanie większych dawek fosforu wystarczających na kilka lat. Natomiast obecnie przeważa pogląd, że coroczne dostarczanie mniejszych dawek nawozów fosforowych jest bardziej efektywne, ze względu na krótszy okres zalegania w glebie.

Superfosfat prosty należy mieszać z warstwą gleby na głębokości do 20 cm, a dla roślin głębiej korzeniących się do 50 cm, np. przed sadzeniem drzew owocowych. Superfosfaty nie zakwaszają środowiska, ale są często zanieczyszczone metalami ciężkimi, których zawartość jest ściśle kontrolowana zgodnie z Rozporządzeniem MRiRW.

W uprawach pod osłonami – do fertygacji – bardzo przydatny jest fosforan monopotasowy oraz kwas fosforowy. Stosunkowo nowym nawozem jest fosforan mocznika, który obniża pH gleby, przez co poprawia rozpuszczalność związków chemicznych zawierających mikroelementy.

Superfosfat potrójny granulowany stosowano dawniej pod rośliny mające małą zdolność pobierania fosforu, np. pod jęczmień. Mączki fosforytowe cechują się natomiast wolniejszym działaniem. Ich skuteczność zależy od stopnia rozdrobnienia. Mączki zalecano stosować na gleby kwaśne, pod rośliny o długim okresie wegetacji (drzewa i krzewy owocowe).

Przez wiele lat twierdzono, że korzystniejsze jest stosowanie większych dawek fosforu wystarczających na kilka lat. Natomiast obecnie przeważa pogląd, że coroczne dostarczanie mniejszych dawek nawozów fosforowych jest bardziej efektywne ze względu na krótszy okres zalegania w glebie. Fosfor z nawozów mineralnych w pierwszym roku po zastosowaniu jest pobierany przez rośliny zaledwie w 20 – 30%. Nawozy fosforowe mają duży wpływ na jakość plonu, a nie wpływają istotnie na jego ilość. Korzystnie wpływają na ukorzenianie się roślin i krzewienie zbóż. Ponadto wpływają na efektywność nawożenia azotowego. Nawożenie fosforem w powiązaniu z potasem zwiększa mrozoodporność roślin.

Anna Jędrzejewska

Źródła: Żywienie Roślin Ogrodniczych. Podstawy i perspektywy (A. Komosa 2012), Działkowiec/10/2010,

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: