Nalewka z jeżyn

Nalewka z jeżyn

3 komentarzy

Lista receptur nalewek, które są sporządzane w naszym kraju jest bardzo długa. Niektóre są lepsze, inne gorsze, ale wszystkie znajdą swojego amatora. Jedną z popularniejszych i jednocześnie najsmaczniejszych jest nalewka z jeżyn, czyli tak zwana jeżynówka. Jej przygotowanie nie jest trudne, dzięki czemu każdy z nas może posiadać kilka takich buteleczek w spiżarni, by móc poczęstować swoich znajomych w czasie zimowych spotkań. Jednak na taką ewentualność należy przygotować się wcześniej, już latem, kiedy to owoce jeżyn zaczynają dojrzewać i mają w sobie najwięcej słodyczy.

Wybieramy owoce

Ze względu na trudności z jakimi możemy się spotkać przy zaopatrzeniu w owoce jeżyn, nalewka ta wykonywana jest praktycznie tylko w drugiej połowie lata, kiedy to na stoiskach z owocami widnieją koszyczki z tymi czarnymi specjałami. Najlepszym sposobem na odpowiednie dobranie jeżyn do nalewki jest ich spróbowanie, z czym nie powinno być problemu w przypadku sprzedawców na rynkach lub giełdach owocowych. Owoce powinny być dobrze dojrzałe, ale nie przejrzałe, by nie zaczęły nam się psuć. Dodatkowo najlepsze są te z dużą ilością soku, słodkie i intensywnie wybarwione, co sprawi, iż nasza jeżynówka będzie pełna aromatu i koloru.



Przygotowanie jeżynówki

Składniki:

•    1,5 - 2 kg jeżyn
•    1 kg cukru
•    1 l spirytusu

Nalewka z jeżyn

Nalewka z jeżyn

Przygotowanie:

1. Owoce dokładnie przebieramy, wyrzucając te, które zdążyły nam się zepsuć, dobrze myjemy i osuszamy.

2. Jeżyny układamy do wyczyszczonych i wyparzonych słoików, układając je warstwami na przemian z cukrem. Jednocześnie delikatnie je rozgniatamy, aby szybciej puściły sok, jednak nie zbyt mocno, gdyż z rozgniecionych pestek może uwalniać się goryczka. Dobrze zamykamy i przetrzymujemy przez kilka dni.

3. Zalewamy spirytusem i odstawiamy na jakiś tydzień, aby dobrze się zmacerowało.

4. Po tym czasie odcedzamy części stałe owoców od alkoholu i czekamy kolejny tydzień.

5. Następnie filtrujemy i rozlewamy do docelowych butelek. Jeżeli nasza nalewka jest zbyt mocna, możemy ją trochę rozcieńczyć, np. wódką.

6. Przechowujemy w chłodnym miejscu, najlepiej w piwnicy. Najlepiej smakuje po około pół roku leżenia.

Wszystkie podane wyżej kroki mogą być dowolnie modyfikowane, np. możemy zmieniać ilości składników i czasy „czekania” w kolejnych etapach, gdyż atrakcyjność wyniku końcowego i tak zależy od indywidualnych upodobań. Pamiętajmy jednak, iż owoce nie mogą leżeć w alkoholu dłużej niż około trzy tygodnie, gdyż wtedy z pestek zaczyna wydobywać się goryczka. Jeżeli jeżyny po odcedzeniu wyglądają jakby miały jeszcze w sobie trochę aromatu, możemy zalać je ponownie alkoholem (raczej wódką niż spirytusem). Otrzymamy wtedy może mniej aromatyczną, ale również całkiem smaczną nalewkę.

Nalewka z jeżyn

Nalewka z jeżyn

Ciekawsze dodatki do nalewki z jeżyn

Jeżynówka może być przygotowywana klasycznie, lecz nie musi. Warto całość składników rozdzielić na kilka słoików i w każdym z nich poeksperymentować z dodatkami. Do pierwszego wrzućmy dwa - trzy goździki, do drugiego startą skórkę z wyparzonej wcześniej cytryny, do trzeciego wanilię, a czwarty pozostawmy bez zmian. W ten sposób uzyskujemy kilka bardzo podobnych, lecz odrobinę różniących się w smaku nalewek, dzięki czemu w przyszłym roku będziemy mogli stwierdzić, które dodatki najbardziej nam odpowiadają.

Nalewka z jeżyn

Nalewka z jeżyn

Nalewka z jeżyn na miodzie

Kolejnym bardzo ciekawym urozmaiceniem nalewki jeżynowej jest zastosowanie miodu zamiast cukru. Jej przygotowanie różni się odrobinę od poprzedniej.

Składniki:

•    1,5 - 2 kg jeżyn
•    1l wódki
•    0,4 l spirytusu
•    około 0,5 kg miodu

czytaj dalej...

3 komentarzy

  1. Dodał: Michał, Tytuł: Bardzo fajny przepis

    Przepis fajny, ale po tygodniu leżenia plecy trochę zaczynają boleć ;)

  2. Dodał: Krystyna, Tytuł: odcedzanie

    Do odcedzenia warto wykorzystać gazę lub jakąś pieluchę, wszystkie drobinki zostają na gazie i można pożądanie wycisnąć całość płynów a to nasza nalewka :)

  3. Dodał: zuzana z przemyśla, Tytuł: Bardzo dobra nalewka

    Witam przygotowałam nalewkę z przepisu, jest bardzo dobra ale jednocześnie dość mocna, dodałam trochę więcej miodu bo miałam dość kwaśne owoce, serdecznie polecam nalewkę na miodzie

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie