Wino ze śliwek

Wino ze śliwek

Skomentuj artykuł

Wino jest alkoholem, który uwielbia prawie każdy dorosły. Wino śliwkowe stanowi wspaniałą odmianę dla tych popularnych, wytwarzanych z winogron. Jest bardzo aromatyczne, z wyraźnie zaznaczoną śliwkową nutą. Przyjemne zarówno dla wielbicieli tego typu trunków, jak również dla amatorów, którzy skosztują tylko kieliszek do obiadu lub kolacji. W sprzedaży jest dość drogie, lecz można wykonać je dużo niższym kosztem samemu. Jak się jednak okazuje, ze względu na zastosowane dość „trudne” owoce, zadanie nie jest łatwe i warto najpierw eksperymentować z innymi gatunkami, zanim zabierzemy się za wino ze śliwek.

Jakie śliwki do wina?

Wybór śliwek do wina jest pierwszym, bardzo poważnym zadaniem. Decydujemy się przede wszystkim na owoce dojrzałe i soczyste. Tylko wtedy będziemy mieli pewność, iż puszczą wystarczającą ilość soku, aby wypełnić aromatem cały produkt. Zdecydowanie najlepszą i najłatwiej dostępną odmianą śliwek do wina jest pospolita w naszym kraju węgierka, jednak nie tylko. Dobrze sprawuje się na tym polu mirabelka, a także mniej znana renkloda. Pierwsza z tych trzech odmian to typowa, ciemna śliwka, druga ma dużo mniejsze, żółte owoce, ostatnia natomiast wytwarza dość duże, prawie idealnie okrągłe, zielone, lecz w czasie dojrzewania odrobinę żółciejące śliwki. Wszystkie stosunkowo łatwo oddają swój sok w porównaniu do innych odmian i zawierają go całkiem sporo, a właśnie to jest dla nas w tym przypadku najważniejsze.



Ile alkoholu ma wino śliwkowe?

Nie da się jednoznacznie określić zawartości alkoholu w winie ze śliwek jeszcze przed jego sporządzeniem. Możemy w przybliżeniu jednak starać dobrać się proporcje składników w taki sposób, aby uzyskać produkt o pożądanej mocy. Wino 10% uzyskuje się poprzez dodanie około 700 ml wody oraz około 200 gram cukru na każdy kilogram śliwek. Zwiększając ilość owoców oraz cukru, regulując jednocześnie objętość stosowanej wody, możemy zwiększyć moc wina, a także jego słodkość. Proponowane proporcje składników można wyczytać z poniższej tabeli (ilości na około 10 litrów wina).

Moc wina śliwkowego (około)
Ilość śliwek
Ilość cukru
Ilość wody
Średnio mocne
10%
7,0 kg
1,4 kg
5,0 l
11%
7,2 kg
1,6 kg
4,8 l
12%
7,4 kg
1,7 kg
4,6 l
13%
7,5 kg
1,9 kg
4,4 l
14%
7,7 kg
2,0 kg
4,2 l
Mocne
15%
7,9 kg
2,2 kg
4,0 l
16%
8,1 kg
2,4 kg
3,8 l
17%
8,2 kg
2,5 kg
3,4 l

Jak przygotować wino ze śliwek?

Do wyprodukowania wina ze śliwek, oprócz wspomnianych wyżej składników, będziemy również potrzebowali około 3ml pektoenzymu (wspomaga wyciskanie soku ze śliwek), pożywki dla drożdży oraz samych drożdży winnych. Można je zakupić w lepszych sklepach spożywczych, sklepach specjalistycznych lub przez Internet, co jest opcją najwygodniejszą i jednocześnie mamy największy wybór. Przed zakupem warto zapytać sprzedawcę, które będą najlepsze dla tego rodzaju przedsięwzięcia.

Wino ze śliwek

Wino ze śliwek

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie

Koniecznie zobacz: