Lewkonia - Matthiola

Lewkonia - Matthiola

3 komentarzy

Zasady uprawy

Odmiany jednopędowe nadają się na kwiat cięty, a także na rabaty. Grupa ‘Varsovia’ oraz ‘Excelsior’ skupia odmiany, które polecane są do pędzenia wiosennego, tak więc rośliny uzyskujemy z rozsady. Najlepiej wysiewać je w szklarni jeszcze zimą, a do gruntu dopiero w maju, chyba że pod osłony. Nasiona wysiewamy do skrzynek wypełnionych przepuszczalnym podłożem. Pod dwóch tygodniach zaczną kiełkować, pamiętajmy, że temperatura powinna wynieść do 18°C, później temperaturę warto obniżyć do poziomu poniżej 10°C, aby rośliny za bardzo się nie wyciągały. Nie obędzie się bez pikowania. Po przepikowaniu do doniczek, temperatura powinna być także obniżona, co sprzyja zawiązywaniu kwiatów. Do gruntu sadzonki możemy wysadzać już pod koniec kwietnia, gdyż lewkonia letnia znosi ujemne temperatury nawet do -5°C. Odmiany wspomnianych grup, których nazwy zostały uwzględnione w artykule charakteryzują się dużym udziałem roślin o pełnych kwiatach. Jeżeli chcemy posiadać wyłącznie pełne kwiaty, należy usunąć siewki z których uzyskamy rośliny o kwiatach pojedynczych. Jest to możliwe, ponieważ siewki roślin o pełnych kwiatach mają zabarwienie jasnozielone, natomiast o pojedynczych ciemnozielone. Lewkonie wielopędowe można wysiewać w marcu kwietniu także do skrzynek, wymagają pikowania, a wysadzamy je na przełomie maja w rozstawie uzależnionej od konkretnej odmiany. Odstępy pomiędzy pojedynczymi roślinami powinny wynieść od 15 do 30 cm.

Lewkonia

Lewkonia

W przypadku maciejki nasiona w wysiewamy wprost do gruntu już w kwietniu. Najlepiej wysiać ją w rzędach, a następnie dokonać przerywki- odstępy między roślinami  około 10 cm, a między rzędami 20- 30 cm.  Nie lubi ona przesadzania.

Oba gatunki nie należą do roślin absorbujących. Wystarczy, że będą uprawiane na podłożu utrzymanym w dobrej kulturze przez cały okres wegetacji oraz w razie potrzeby zostaną uzupełnione niedobory wody.

Lewkonia

Lewkonia

Problemy w uprawie lewkonii

Przy     uprawie lewkonii należy pamiętać o tym, aby nie sadzić jej w towarzystwie roślin zaliczanych do kapustowatych ani na stanowiskach, na których one rosły w  krótkim odstępie czasu. Jest to konieczne, aby lewkonie nie zapadały na choroby typowe dla roślin kapustowatych, a najbardziej na kiłę kapuścianą. 

Poza tym rośliny nie wykazują podatności na szkodni oraz choroby. Może pojawić się m.in. mączniak prawdziwy, mozaika lewkonii, a ze szkodników także mszyce, pchełki. Warto zadbać o roślinę, gdyż zdrowe okazy są jeszcze bardziej odporne na atak szkodników oraz patogenów chorobotwórczych. Przy zwalczaniu chorób i szkodników stosujmy ekologiczne metody.

Lewkonie- zastosowanie

Zarówno maciejka, jak i lewkonia letnia zdobią zarówno ogrody jak i balkony i tarasy. Z pewnością na balkony i tarasy nadają się niższe odmiany bardzo dekoracyjnej lewkonii letniej o pełnych kwiatach oraz w zróżnicowanej kolorystyce. Maciejka jest uprawiana przede wszystkim ze względu na swój intensywny zapach, który jest większości z nas dobrze znany. To dlatego zapachu warto ją sadzić w najbliższym otoczeniu miejsc wypoczynkowych. Przy tarasie, na balkonie oraz innych zakątkach wypoczynkowych, a także pod oknami. Aby wydłużyć kwitnienie maciejki warto siać ją co 14 dni w rzędach.

Lewkonie to kwiaty doskonałe do ogrodów wiejskich, naturalistycznych, nieformalnych.

Lewkonia letnia sprawdza się także jako kwiat cięty, długo się utrzymuje w wazonie, ładnie pachnie, ale pamiętajmy, aby  nie pozbawiać rośliny korzeni, gdyż to właśnie one powinny być zanurzone w  wodzie, wówczas kwiat zachowa dłuższą trwałość.
       
Tekst: Grzegorz Bogucki

czytaj dalej...

3 komentarzy

  1. Dodał: Asia, Tytuł: lewkonia na sen

    Postaw lewkonie w pokoju w którym śpisz, jeśli masz problemy ze snem... sen bedzie głęboki, mocny i pojawią się sny!

  2. Dodał: maria, Tytuł: lefkonia letnia

    czy z pustych kwiatow lefkoni w następnym roku zakwitną pelne.

  3. Dodał: joanna, Tytuł: lewkoina

    piękne kwiaty

Dodaj swój komentarz

Zobacz także