Koper ogrodowy koperek

Koper ogrodowy koperek

Skomentuj artykuł

Zbiór

Liście kopru można już zbierać po ok. 4 tygodniach od wysiewu aż do okresu kwitnienia. Warto wiedzieć, że ścięte liście zachowują świeżość do 2 dni, po czym szybko żółkną i usychają. Jeżeli nie chcemy używać liści bezpośrednio bo zebraniu, najlepiej jest je drobno pokroić i zamrozić. Można również zbierać całe rośliny kopru w celu przygotowania kiszonek np. z ogórków. W przypadku uprawy kopru na kiszonki, należy pamiętać, żeby przy uszczykiwaniu liści zawsze pozostawiać górną część pędu. Usunięcie stożka wzrostu spowoduje natychmiastowe obumieranie rośliny. Do zbioru nadają się również nasiona kopru. Nasiona należy najpierw wysuszyć, a następnie włożyć do suchego i szczelnego pojemnika.


Właściwości i zastosowanie

Ze względy na intensywny, słodkawo -  korzenny i orzeźwiający smak kopru stosuje się go przede wszystkim jako dodatek do różnych dań. Koper można dodawać  do ryb, np. łososia i owoców morza, np. krabów i raków. Oprócz tego koprem przyprawia się mięsa, majonezy, twarożki, sosy, ziemniaki i sałatki. Koper powinno się podawać na świeżo, na samym końcu przyrządzania potrawy, ponieważ gotowane ziele traci swój aromat i cenne składniki odżywcze.

Koper ogrodowy - koperek

Koper ogrodowy - koperek

Owoce kopru są używane w leczeniu różnych dolegliwości, ponieważ są źródłem wielu związków czynnych, takich jak olejek eteryczny, olej tłusty, kwasy wielofenolowe, związki białkowe, flawonoidy i związki kumarynowe: eskuletyna, ubelliferon, skopoletyna, sole mineralne. Pobudzają one wydzielanie soku żołądkowego i hamują rozwój drobnoustrojów w jelitach. Ponadto, mają działanie rozkurczowe na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego, dróg żółciowych i moczowych.  Napary z owoców kopru są stosowane przy zaburzeniach trawiennych, które objawiają się kolkami i wzdęciami. Koper w niewielkich ilościach jest często zalecany w leczeniu kolek u niemowląt.
Koper ze względu na oryginalną budowę uważa się za roślinę dekoracyjną. Najbardziej efektowanie wygląda zasadzany w ogródku ziołowym.

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie

Koniecznie zobacz: