Uprawa chrzanu

Uprawa chrzanu

Skomentuj artykuł

Chrzan pospolity to gatunek rośliny z rodziny kapustowatych. Na pochodzenie rośliny wskazuje jego łacińska nazwa, Armoracia rusticana: ar oznacza blisko, mare – morze, czyli roślina rosnąca blisko morza. Ojczyzną chrzanu, znajdującą się „blisko morza” są prawdopodobnie Bałkany i Azja Zachodnia. Starożytne pisma wskazują, że roślina ta była już dobrze znana Egipcjanom i Rzymianom. Chrzan doskonale czuje się w  klimacie umiarkowanym, dlatego zadomowił się również w Europie w XII wieku. W Polsce chrzan występuje pospolicie na całym obszarze.

Stanowisko

Uprawa chrzanu nie jest zbyt skomplikowana, ponieważ chrzan jest rośliną szybko rozrastająca się. Najważniejsze, żeby zadbać o początkowy etap uprawy, czyli wybrać odpowiednie stanowisko i glebę. Chrzan bardzo dobrze rośnie w miejscach zacienionych. Roślina wystawiona na pełne działanie promieni słonecznych może szybko się przegrzać, a na liściach mogą pojawić się żółte plamki.

Chrzan jest rośliną wieloletnią, dlatego nie powinno się go sadzić w jednorocznym ogródku warzywnym. Do uprawy chrzanu możemy wykorzystać pustą, niezagospodarowaną przestrzeń albo obrzeża ogrodu ziołowego. Dobrym przedplonem dla chrzanu są rośliny motylkowe, natomiast przed i po uprawie chrzanu nie należy sadzić roślin kapustnych. Chrzan, na tym samym miejscu, można uprawiać dopiero po czteroletniej przerwie.


Gleba

 

Jeżeli już wybraliśmy odpowiednie stanowisko, sprawdźmy czy ma odpowiednio żyzną glebę. Chrzan będzie szybko się rozrastał, jeżeli zasadzimy go w suchej, przepuszczalnej i bogatej w składniki mineralne glebie. Zdecydowanie najodpowiedniejsza będzie zasobna w próchnicę gleba piaszczysta i piaszczysto-gliniasta.

Jeżeli chcemy mieć pewność, że nasz chrzan będzie miał charakterystyczny, ostry smak powinniśmy dostarczyć glebie odpowiednią ilość związków siarki. W tym celu, przed zasadzeniem chrzanu zastosujmy nawóz skomponowany z 200 g nawozu azotowego, 200 g fosforowego i 300 g potasowego.

Uprawa chrzanu

 

Uprawa chrzanu

Sadzenie

Ziemia, w której sadzi się chrzan powinna być dobrze odchwaszczona i spulchniona. Można również przygotować glebę przez nawożenie i przedplony. Sadzenie chrzanu rozpoczynamy wiosną po ustąpieniu przymrozków.

Do uprawy nadają się sadzonki o długości ok 25 cm. Każdą roślinę zasadzamy co 10 cm. W ziemi wykopujemy dziurę na głębokość łopaty i szerokość 30 cm. Korzeń nie może być zasadzany pionowo (zaleca się kąt 45 stopni). Cieńsza część korzenia powinna być skierowana w dół, natomiast czubek korzenia powinien wystawać 3 cm ponad ziemię. Wydrążony otwór wypełniamy kompostem, po czym tworzymy niewielki kopiec, gdyż podlewana ziemia będzie z czasem osiadać.

Uprawa chrzanu

 

Uprawa chrzanu

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie

Koniecznie zobacz: