Koper ogrodowy koperek

Koper ogrodowy koperek

Skomentuj artykuł

Koperek ogrodowy należy do rodziny selerowatych i pochodzi z okolic Morza Śródziemnego. Te delikatne ziele jest powszechnienie znane ze swojego aromatycznego zapachu i jako dodatek do dań mięsnych i zup. Koper oprócz walorów smakowych, wyróżnia się także ciekawą budową, więc warto nim ozdobić ogródek. Roślina osiąga wysokość do 2 m i na szczytach pędów wykształca baldachowate kwiatostany o ok. 20 cm średnicy. Kwiatostany są złożone z licznych mniejszych baldaszków, w których znajdują się delikatne, żółte kwiaty o silnym zapachu. Aromatyczny zapach rośliny przyciąga pszczoły. Koper kwitnie od lipca do września. Po przekwitnięciu rozwijają się owalne owoce.

Stanowisko i gleba

Koper to roślina wyjątkowo łatwa w uprawie, która jest rzadko atakowana przez szkodniki. Ważne jest wybranie odpowiedniego stanowiska dla kopru. Koper najlepiej czuje się zasadzony na grządce w ogródku. Preferuje stanowisko słoneczne, osłonięte od wiatru, na glebie żyznej, wilgotnej i przepuszczalnej. Na uprawę kopru korzystnie wpływa częsta zmiana miejsca wysiewu. Koper można również uprawiać w skrzynkach i doniczkach, ale jest to możliwe tylko przy dobrej ziemi ogrodowej. Ziele, które rośnie w doniczkach wymaga obfitego podlewania, ponieważ bardzo szybko wysycha.



Uprawa

Ze względu na krótki okres wegetacyjny, który trwa 45-50 dni, wysiewa się go wiosną bezpośrednio do gruntu i stopniowo, co mniej więcej 2 tygodnie kontynuuje się wysiew nasion aż do jesieni. Po każdym wysiewie ziemię należy lekko przyklepać i obficie podlać. Zbiór obywa się już po 4 – 6 tygodniach po wysiewie.

Koper ogrodowy - koperek

Koper ogrodowy - koperek

Rozmnażanie

Koper rozmnaża się zawsze poprzez wysiew nasion w rzędach o szerokości 20 do 25 cm. Po około 2 tygodniach pojawiają się pierwsze wschody.


Pielęgnacja

Kopru nie należy nawozić, ponieważ zbyt wyrośnięte rośliny nie wytwarzają drogocennych olejków eterycznych. Ta zasada dotyczy uprawy wszystkich ziół aromatycznych. Pielęgnacja kopru ogranicza się do regularnego podlewania. Koper przycina się tylko na potrzeby kuchni.

Koper ogrodowy - koperek

Koper ogrodowy - koperek

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie

Koniecznie zobacz: