Kamień w ogrodzie – zastosowania
Kamień należy do uniwersalnych materiałów, wykorzystywanych w ogrodzie. Powszechnie stosowany do budowy ogrodzeń, ścieżek, chodników oraz innych nawierzchni. Z kamieni powstanie piękny grill, kominek, wędzarnia, murki. Kamieniami umocnimy skarpę, upiększymy oczko wodne, kaskadę, strumienie, stworzymy ciekawy skalniak. Kamienie to także doskonała dekoracja np. w formie większych głazów, a także kamiennych ozdób np. fontann, donic, siedzisk itp. Kamień o drobniejszym granulacie, warto wykorzystać do ściółkowania wybranych rabat czy też grup krzewów.
Zakres stosowania kamienia w ogrodzie ogranicza przede wszystkim nasza wyobraźnia oraz zasobność portfela.

Kamień ogrodowy
Kamień w ogrodzie – o czym należy pamiętać !
W ogrodach zaleca się stosowanie skał pochodzenia organicznego, charakterystycznych dla danego obszaru, w którym znajduje się ogród. Gdy jest to niemożliwe, nabywamy kamienie w podobnej stylistyce, aby uniknąć „gryzących się” zestawień. W jednym ogrodzie nie stosujmy zbyt dużej ilości kamiennych, zmiennych dodatków, gdyż ogród będzie wyglądał nienaturalnie.
Nie zapominajmy o kamieniu polnym, który także daje olbrzymie możliwości w zakresie realizacji wielu projektów. Przepięknie zaprezentuje się jako harmonijne ograniczenie rabaty. Nadaje się także na skalniak. Może stanowić podstawowy materiał budulcowy, wykorzystany przy budowie oczka wodnego, a także w grilla, chodnika itp.
Wykorzystując kamień w ogrodzie, najlepiej wzorować się na naturze, tylko wówczas zyskamy przyjemne dla oczu rozwiązania.
Kamienne elementy z pewnością mogą ożywić ogrodowe zakątki. Kompozycje mają możliwość stania się bardziej dynamicznymi, a ogród bardziej klimatycznym, co podkreśli jego oryginalność.
Kamienie można łączyć z roślinami, opierając się na kontraście czy też harmonijnym uzupełnianiu się.
Tworząc kamienne zestawienia, wybierajmy zróżnicowane kamienie, ale o podobnej fakturze oraz barwie.

Kamienie do ogrodu
czytaj dalej...
2 komentarzy
Dodał: Leszek, Tytuł: Stawy, kaskady i oczka wodne
Moim zdaniem do wszelkich budowli związanych z wodą idealny jest łupek szarogłazowy, ponieważ jest nienasiąkliwy, mrozoodporny i ma płytowy kształt. Właśnie te jego płaskie powierzchnie umożliwiają wykonanie wspaniałych kaskad po których woda przelewa się jak w naturalnym wodospadzie. Dodatkowo wszelkie powierzchnie płaskie przy brzegach zbiorników wodnych można w łatwy i solidny sposób umocnić tym kamieniem.
Dodał: Daniela, Tytuł: Stawy-kamienie
Na budowę stawów, kaskad, wodospadów idealnie nadaje się serpentynit.