Dżem z czarnych porzeczek

Dżem z czarnych porzeczek

Skomentuj artykuł

Kiedy nadchodzi czas zbioru owoców, zastanawiamy się jak najlepiej można je wykorzystać, aby zimą móc cieszyć się ich wspaniałym smakiem. Sposobów oczywiście jest wiele (np. mrożenie, kompoty, konfitury, niekiedy również suszenie), ale jednym z lepszych jest przygotowanie dżemu. To dość szczególny rodzaj przetworów. Jest znacznie prostszy do przyrządzenia niż powidła, bardziej esencjonalny niż kompot i łatwiejszy w użytkowaniu od marmolady, posiadającej mniej zwartą konsystencję. Możliwości jego wykorzystania też są rozmaite. Może bowiem być nie tylko znakomitym dodatkiem do kanapek, ale też służyć jako nadzienie do naleśników i omletów, a także mieć zastosowanie jako składnik rozmaitych ciast i wypieków cukierniczych.

Czarna porzeczka na dżem

Owocami doskonale nadającymi się na dżem, są między innymi czarne porzeczki. Wprawdzie wiele cennej witaminy C ulega rozkładowi w procesie gotowania, ale dla amatorów szczególnego i bardzo aromatycznego smaku tych owoców, nie jest to poważną wadą. Przygotowanie dżemu z czarnych porzeczek jest stosunkowo proste, gdyż z powodu dużej zawartości substancji żelujących w owocach, gęstnienie płynu następuje dość szybko i nie wymaga dodatku żelatyny bądź innych substancji o podobnym działaniu (np. cukru żelującego). Czarna porzeczka nie wymaga też pracochłonnych zabiegów związanych z usuwaniem pestek, gdyż są one bardzo małe. Jedyne co należy usunąć w trakcie przygotowania owoców do przerobu, to szypułki, kawałki liści oraz niedojrzałe i uszkodzone jagody. Jednocześnie należy pamiętać, że czarna porzeczka to jeden z najkwaśniejszych owoców krajowych, dlatego dodatek cukru w jej przypadku będzie musiał być znacznie większy, niż w przetworach z innych owoców (np. truskawek). Czarne porzeczki posiadają też dość intensywny kolor, dlatego należy uważać, aby podczas pracy nie zabarwiły nam ubrań oraz dłoni. Wskazane jest więc stosowanie fartuchów i rękawic ochronnych. W razie zabrudzenia rąk sokiem, można użyć kwasku cytrynowego, który znakomicie likwiduje przebarwienia skóry, spowodowane sokami owocowymi.Sposoby przygotowania dżemu

Przed przystąpieniem do przetwarzania, obrane owoce należy opłukać pod strumieniem bieżącej wody, a następnie odsączyć na sicie. Sposobów na wykonanie dżemu z czarnych porzeczek jest kilka, w zależności od tego czy wolimy uzyskać bardziej gładką konsystencję czy też lubimy, gdy w gotowym wyrobie są obecne całe owoce.

Dżem z czarnych porzeczek

Dżem z czarnych porzeczek

I

Jeśli przygotowane owoce zasypiemy cukrem, rozgnieciemy i poczekamy, aż zacznie pokazywać się sok, a następnie poddamy gotowaniu, uzyskany dżem będzie bardziej jednolity, a rozgotowane owoce nadadzą mu gładkości.

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie

Koniecznie zobacz: