Czarnuszka - niesamowity kwiat

Czarnuszka - niesamowity kwiat

Skomentuj artykuł

Czarnuszka hiszpańska

Bardzo dekoracyjna o delikatnej budowie, która także zasługuje na uwagę. Jej wysokość może przekraczać pół metra, liście pierzaste, a spore kwiaty (większe niż u czarnuszki damasceńskiej) ukazują się latem. Jej kwiaty są oryginalne, sama barwa w odcieniach fioletu i i barwy niebieskiej,  jest bardzo dekoracyjna, a jeszcze dochodzi do tego budowa kwiatu, która także podnosi dekoracyjność rośliny. Jeżeli przyjrzymy się kwiatostanowi z bliska zauważymy, że nad głównymi płatkami znajdują się jeszcze niewielkie płatki, poza tym obecne są dekoracyjne pylniki oraz pręciki, zebrane po kilka i ułożone bardziej poziomo. Całościowo kwiat czarnuszki wygląda bardzo oryginalnie i dekoracyjnie. Roślina tak jak jej poprzedniczki nie należy do wymagających. Warto zapewnić jej stanowisko słoneczne, podłoże żyzne, dostatecznie wilgotne i przepuszczalne. Oczywiście urośnie także na stanowisku mniej przychylnym, ale pamiętajmy o słonecznej wystawie.

Zróżnicowanie odmianowe rodzaju Nigella – wybrane gatunki i odmiany

Nazwa odmiany

Uwagi

‘Blue Midget’

Odmiana czarnuszki damasceńskiej o niebieskich kwiatach.

‘Curiosity’

Odmiana Nigella hispanica o niebieskich kwiatach.

‘Deep Blue’

Odmiana czarnuszki damasceńskiej o niebieskich kwiatach.

‘Little Girl’

Odmiana czarnuszki damasceńskiej o niebieskich kwiatach.

‘Miss Jekyll’

Odmiana czarnuszki damasceńskiej o niebieskich kwiatach.

‘Oxford Blue’

Odmiana Nigella damascena o granatowych kwiatach.

‘Persian Jewels’

Czarnuszka damasceńska o zmiennej barwie kwiatów.

‘Rose Jewels’

Czarnuszka damasceńska, charakteryzująca się różowymi kwiatami. 

‘Transformer’

Odmiana czarnuszki wschodniej.

‘Undine’

Cechą charakterystyczną odmiany są delikatnie wybarwione kwiaty (niebieska barwa kwiatów). Odmiana czarnuszki damasceńskiej.

Czy wiesz że …

Nazwa rodzaju została zaczerpnięta od słowa nigellus, które odzwierciedla     barwę nasion czarnuszek- czarne.


Uwagi końcowe

Oryginalne czarnuszki mogą stanowić ciekawe uzupełnienie zróżnicowanych rabat, najlepiej inspirowanych naturą, jednak ostateczne wykorzystanie i tak zależy od naszej wyobraźni. Z pewnością dla lepszego efektu wizualnego należy je uprawiać w licznych grupach, wówczas stają się bardzo wyraziste. Jak już wcześniej wspomniano, bardzo dobrze prezentują się z roślinnością spotykaną także w otaczającym nas krajobrazie. Delikatne maki polne, chabry, to bardzo dobre towarzystwo dla tych roślin. Warto sięgać po czarnuszki i samemu się przekonać, jak wiele piękna w sobie kryją.
   
Tekst: Grzegorz Bogucki

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie