Czarnuszka - niesamowity kwiat

Czarnuszka - niesamowity kwiat

Skomentuj artykuł

W ofercie producentów nasion, można odnaleźć dziesiątki gatunków roślin ozdobnych, a także rzadko uprawianą w ogrodach czarnuszkę. Ta niewielka, delikatna roślina jednoroczna jest dekoracyjna z kwiatów oraz liści, dlatego warto przyjrzeć się jej bliżej.

Zróżnicowanie gatunkowe

W otaczającym nas krajobrazie możemy czasem natrafić na czarnuszkę polną. Jest ona na tyle wyrazista i oryginalna, że bez problemu można ją zidentyfikować. Nie osiąga dużych rozmiarów, a jej koperkowe liście i oryginalny kwiat nie pozwolą na to, aby przejść obok niej obojętnie. Skupia swoją uwagę, choć na polach uprawnych traktowana jest jako chwast.

Występujący w naszym krajobrazie gatunek czarnuszki polnej, nie ma znaczenia jeżeli chodzi o wykorzystanie przy aranżacji ogrodu ozdobnego. Walorem czarnuszki polnej są jej właściwości lecznicze, choć obecnie także zapomniane, a związane z pozytywnym oddziaływaniem m.in. na układ pokarmowy.

Ze względu na dekoracyjność kwiatów i liści, ceniona jest przede wszystkim czarnuszka damasceńska, dostępna w sprzedaży w formie nasion do wysiewu.

Poza nią w ogrodach można uprawiać czarnuszkę wschodnią oraz hiszpańską.

Innym gatunkiem czarnuszki jest czarnuszka siewna, którą ceni się ze względu na nasiona,  wykorzystywane jako przyprawa m.in. do warzyw i mięs.Czy wiesz że …

Do najpopularniejszych gatunków Nigella zaliczymy czarnuszkę damasceńską     (Nigella damascena), czarnuszkę hiszpańską (Nigella hispanica), czarnuszkę     siewną (Nigella sativa), czarnuszkę wschodnią (Nigella orientalis), czarnuszkę     polną (Nigella arvensis).

Czarnuszka damasceńska

Czarnuszka damasceńska

Czarnuszka damasceńska najpopularniejszym gatunkiem rodzaju

Jak już wspomniano, ze względu na dekoracyjne kwiaty, największym uznaniem cieszy się czarnuszka damasceńska. Naturalistyczne rabaty, rustykalne ogrody, to te miejsca, w których najpiękniej prezentuje się Nigella damascena.

Gatunek osiąga do około 40-50 cm wysokości, przy czym w sprzedaży dostępne są także odmiany niższe.

Nigella damascena charakteryzuje się pierzastymi liśćmi, których nie brakuje na rozgałęzionych łodygach. Kwiaty pojedyncze bądź pełne w barwie niebieskiej, a także białej, różowej, fioletowej- w różnych odcieniach. Walory dekoracyjne kwiatów podnoszą liście podsadkowe. Kwitnie (VI) VII- VIII, choć kwitnienie uzależnione jest od terminu siewu, tak więc później wysiana będzie kwitła jeszcze dłużej. Po przekwitnięciu kwiatów, wartość dekoracyjną prezentują także owoce czarnuszki. Nasiona czarne. W jednym gramie znajduje się około 400- 500 nasion.

Czarnuszka damasceńska

Czarnuszka damasceńska

Roślina nie należy do wymagających, tak więc urośnie na większości gleb. Ważne aby były one dostatecznie przepuszczalne. Mimo że roślina doskonale sobie radzi z suszą, to jednak warto zadbać o dość wilgotne podłoże, ale nie mokre. Pamiętajmy, aby zdobić nią rabaty w pełni nasłonecznione. Roślina nie jest podatna na choroby i szkodniki, co również jest jej wielką zaletą.

Oryginalny, a zarazem delikatny wygląd czarnuszki damasceńskiej sprawia, że pięknie prezentuje się ona z takimi roślinami jak maki, chabry czy też bodziszki. Czarnuszka nie każdego uszczęśliwi, ale osoby kochające ogrody inspirowane naturą powinny być zadowolone.

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie