Mszyca pelargoniowa - Acyrthosiphon pelargonii

Opis:

Mszyca należąca do rodziny Aphidodea i rodziny Aphididae, bardzo u nas pospolita będąca roznosicielem chorób wirusowych. Atakuje przede wszystkim rośliny w szklarniach rzadziej rośliny rosnące w gruncie. Mszyce o ubarwieniu zawsze zielonym z połyskiem, osiągające do 2,5 mm długości opanowują roślinę zawsze gromadnie i dokonują uszkodzeń. W wyniku żerowania tych szkodników dochodzi do zahamowania wzrostu rośliny, więdnięcia, marszczenia, zwijania się liści, obumieranie pędów. Mszyca pelargonii występuje w kilku formach, zazwyczaj przystosowanych do danej rośliny. Cykl rozwojowy przebiega na jednej roślinie, na otwartych przestrzeniach kończy się wytworzeniem pokolenia obupłciowego i złożeniem jaj a w warunkach zamkniętych przebiega w następujących po sobie pokoleniach dzieworodnych.

Zwalczanie:

Po wykryciu pierwszych mszyc rośliny opryskać odpowiednim preparatem i w razie potrzeby zabieg powtórzyć. Można zastosować m.in. Mospilan 20 SP, Fastac 100 EC, Decis 2,5 EC.

Zródło wiedzy:

Opracowano na podstawie: J.A. Czyżewski, Choroby i szkodniki roślin ozdobnych, Warszawa 1975 Zalecenia Ochrony Roślin na lata 2008/2009 część IV, Instytut Ochrony Roślin (Zakład Upowszechniania, Wydawnictw i Współpracy z Zagranicą), Poznań 2008

2 komentarzy

  1. Dodał: kinga, Tytuł: mszyce w chryzantemie

    mam chryzanteme i mam mszyce cala kolonie wryly sie w ziemie i z niej wychodza, nie stety opanowaly wszystkie kwiatki, wyjelam i oczyscilam te ktore byly najmniej przez nie zajete. ale nie wiem czy one nie sa gdzies zakorzenione w korzeniach roslin? wczesniej kwiatki zakazone poczestowalam ogniem z zapalniczki i dymem z papierosa. ziemie gdzie byly mszyce wywalilam, a galazki ktore byly najmniej zdaje sie zajete przez mszyce wsadzilam do wody. i nie wiem co teraz bedzie? czy one beda normalnie rosc czy tez skoncza jak tamte? nie wiem czy oplaci sie ich sadzenie jesli mszyce sa w ziemi? i skad mszyce sie biora? wczesniej ich nie mialam w domu, czy mogly byc razem z kwiatami, a kupilam je w sklepie?

  2. Dodał: daniel, Tytuł: ochrona roslin

    jest tez eko mszyca jest bardzo skuteczna a przedewszystim bezpieeczna nawet w domu.

Dodaj swój komentarz

Captcha