Misecznik cytrusowiec, misecznik cytrusowy

Opis:

Misecznik cytrusowiec to szkodnik ssący atakujący cytrusy oraz wiele innych roślin domowych i szklarniowych. Miseczniki te wysysają soki z rośliny, osłabiają ją, w konsekwencji doprowadzając do obumarcia. Misecznik cytrusowy należy do podgrupy czerwców.

Objawy:

Na spodniej części liści oraz na pędach zauważyć można drobne brązowe pęcherzyki, będące szkodnikiem. Roślina przestaje stopniowo przestaje rosnąć, liście żółkną i deformują się. Zaatakowana roślina staje się podatna na choroby roślin, dodatkowo często pojawiają się na niej inne szkodniki. Pod lisicami pojawia się lepka ciesz, które często wywołuje czarną pleśń.

Zwalczanie:

W uprawie domowej zalecane przemycie zainfekowanych roślin wodą z mydłem. W szklarniach wprowadzenie owadów zwalczających misecznika cytrusowca. W przypadku silnej inwazji zlecane są opryski środkami chemicznymi zawierającymi kwasy tłuszczowe. Pamiętajmy o przestrzeganiu zasad podanych na instrukcji użycia chemicznych środków ochrony roślin.

Zapobieganie:

Nie istniej ja skuteczne metody zapobiegania, zalecane jest dokładne obejrzenie roślin przed wprowadzeniem ich do szklarni, oranżerii lub mieszkania.

Rośliny podatne:

Misecznik cytrusowiec atakuje rośliny cytrusowe ( cytryny, pomarańcze, mandarynki, drzewko kawowe), wawrzyny, bluszcz, fikusy oraz wiele roślin uprawianych w szklarniach i oranżeriach. Bardzo często czerwce te atakują kwiaty doniczkowestorczyki.

2 komentarzy

  1. Dodał: Elżbieta:), Tytuł: Lepka ciecz na liściach mojego storczyka

    Dzięki wam,mogę uratować swój kwiatek z góry się cieszę teraz wiem że się uda!

  2. Dodał: Ewa , Tytuł: Ratunek dla storczyka :(

    Po raz pierwszy trafiłam na tą stronę i bardzo się cieszę wiem jak zwalczyć to co znalazłam na liściach storczyka ! Dziękuję że jest to czego szukałam :) Pozdrawiam :)

Dodaj swój komentarz

Captcha