Winobluszcz pięciolistkowy

Winobluszcz pięciolistkowy

Skomentuj artykuł

Rozmnażanie

Winobluszcz bardzo łatwo się też rozmnaża, gdyż zielne sadzonki pędowe ukorzeniają się niezwykle szybko nawet w zwykłej wodzie. Nieco trudniej ukorzenić sadzonki zdrewniałe, ale dzięki specjalnemu ukorzeniaczowi, dostępnemu w centrach ogrodniczych oraz wilgotnemu podłożu, również jest to możliwe. Można też uzyskać nowe egzemplarze z podziału dorosłego osobnika lub też z odkładów naziemnych. Winobluszcz jest pnączem bardzo uniwersalnym.

Winobluszcz pieciolistkowy

Winobluszcz pieciolistkowy

Winobluszcz pieciolistkowy

Winobluszcz pieciolistkowy

Zastosowanie i walory ozdobne

Znakomicie nadaje się jako parawan zakrywający niezbyt dekoracyjne fragmenty ogrodu, sezonowy żywopłot, osłonę altany wypoczynkowej, pnącze pojemnikowe na tarasie czy dekorację zewnętrznej ściany domu. Wygląda niezwykle romantycznie, kiedy zwisa malowniczo ze ścian budynków, pni starych drzew, balustrad balkonowych czy mało atrakcyjnych, betonowych ogrodzeń. Nazywany dzikim winem, znalazł również swoje miejsce w literaturze oraz innych dziedzinach sztuki jak malarstwo czy rzeźbiarstwo. I mimo iż to nie kwiaty są jego główna ozdobą, nie można narzekać w jego przypadku na brak innych walorów dekoracyjnych jak liście, owoce oraz pokrój.


Poza tym posiada też przepiękną, pstro ubarwiona odmianę „Star Showers”, której liście w czasie całego sezonu letniego, mają biało-zielone umaszczenie, z przewagą koloru białego. Rośnie ona jednak nieco słabiej od gatunku (przyrosty roczne ok. 50 cm.) i gorzej radzi sobie z czepianiem do rozmaitych powierzchni. Mimo to z pewnością zasługuje na naszą uwagę i może stanowić ciekawa alternatywę dla klasycznie ubarwionego winobluszczu.

Winobluszcz pieciolistkowy

Winobluszcz pieciolistkowy

Autor: Katarzyna Józefowicz

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: