Wiklina (wierzba purpurowa) Salix purpurea

Wiklina (wierzba purpurowa) Salix purpurea

Skomentuj artykuł

Wierzby zaliczamy do rodziny Salicaceae oraz rodzaju Salix, obejmującego ponad 300 gatunków drzew, krzewów oraz krzewinek. Wśród setek gatunków wierzb, warto wymienić wierzbę purpurową, potocznie zwaną wikliną.  Jako jedna z kilku gatunków, znalazła zastosowanie w wikliniarstwie i plecie się z niej m.in. kosze, meble, a także bardzo oryginalne płoty.
   
W Polsce możemy wyróżnić wiele dziko rosnących gatunków wierzb, najważniejsze z nich to:

    Salix alba- wierzba biała
    Salix caprea- wierzba iwa
    Salix fragilis- wierzba krucha,
    Salix bicolor- wierzba dwubarwna,
    Salix lapponum- wierzba lapońska,
    Salix cinerea- wierzba szara,
    Salix aurita- wierzba uszata,
    Salix viminalis- wierzba wiciowa,
    Salix daphnoides- wierzba wawrzynkowata,
    Salix repens- wierzba płożąca,
    Salix reticulata- wierzba żyłkowana.

W wyniku krzyżowania się wierzb w stanie naturalnym, możemy zaobserwować sporo mieszańców.

Czy wiesz że …

Wierzba purpurowa określana jest bardzo często jako wiklina, ze względu na jej wykorzystanie w wikliniarstwie. Poza tym bywa określana jako wierzba czerwona, ze względu na barwę pędów. 

Wierzby występujące  w naszym rodzimym krajobrazie, różnią się pokrojem, rozmiarem, kształtem liści. Wiele gatunków znanych jest ze swych walorów dekoracyjnych, inne znów są mniej wyraziste, ale znajdują zastosowanie jako surowiec energetyczny bądź materiał wikliniarski.


Kilka uwag o budowie wierzby purpurowej

Salix purpurea to zazwyczaj wysoki krzew, rzadziej niewielkie drzewo o krzaczastym pokroju. Osiąga zazwyczaj do około 2- 3 m, choć może sięgać nawet 6 m. Młode pędy purpurowe, starsza kora bardziej szara do brunatnej. Pędy długie, elastyczne. Pąki naprzeciwległe, stożkowate oraz przylegające. Liście odwrotnie lancetowate, zaostrzone o długości nawet 10 cm, z wierzchniej strony zielone, a na spodniej bardziej sine. Wierzba purpurowa to roślina dwupienna. Kwiaty do kilku centymetrów długości, cienkie, ukazujące się jeszcze przed rozwojem liści na przełomie marca i kwietnia.

Czy wiesz że …

Dwupienność oznacza, że na danej roślinie występują kwiaty żeńskie lub kwiaty męskie, nigdy kwiaty męskie i żeńskie jednocześnie.

Wierzba purpurowa

Wierzba purpurowa

Występowanie

Wierzba purpurowa jest pospolita w całej Polsce i jest charakterystyczna dla krajobrazu europejskiego, choć występuje także w Afryce. Porasta tereny podmokłe, najczęściej w dolinach rzek, a więc terenach zalewowych, lasach łęgowych i wszędzie tam, gdzie podłoże jest zasobne i wilgotne.

Wymagania wierzby purpurowej, uprawianej w ogrodzie jako roślina ozdobna

Wierzba purpurowa może być uprawiana także jako roślina ozdobna. Nie jest ona wymagająca, radzi sobie na większości gleb, jednak warunkiem powodzenia uprawy jest wilgotne podłoże. Jeżeli ten warunek zostanie spełniony, doskonale sobie radzi i będzie zachwycać barwnymi pędami oraz dość dekoracyjnymi kotkami (kwiaty męskie) o purpurowych pylnikach, a podczas kwitnienia żółtymi. Jest całkowicie mrozoodporna.

Odmiany wierzby purpurowej

    ‘Nana’

Kulista odmiana, osiągająca nawet do 2 m wysokości. Jej delikatne i czerwonawe pędy oraz srebrzystoszare liście są bardzo dekoracyjne, tak więc warto zaprosić ją do ogrodu. Tak jak gatunek, nie jest wymagająca, należy jednak zapewnić jej przynajmniej umiarkowanie wilgotne podłoże. Preferuje stanowisko słoneczne, ale poradzi sobie także  w lekkim półcieniu. Wymaga corocznego cięcia, dla utrzymania ładnego pokroju.

    ‘Pendula’

Odmiana charakteryzująca się płaczącym, bardziej zwisłym pokrojem, bardzo często szczepiona na pniu. Jej wysokość wynosi zazwyczaj do 2 m. Ciekawy akcent w ogrodzie, zwłaszcza przy zbiorniku wodnym. Wymagania odmiany takie same jak odmiany ‘Nana’.

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: