Wiklina (wierzba purpurowa) Salix purpurea

Wiklina (wierzba purpurowa) Salix purpurea

Skomentuj artykuł

Wiklina w ogrodzie

Wiklina oraz wyroby plecionkarskie, są bardzo dekoracyjne dlatego mogą stanowić ciekawą dekorację ogrodu, tarasu oraz balkonu. Ten materiał doskonale wpisuje się w stylistykę rustykalną. Ciekawym rozwiązaniem w ogrodzie, będzie płot wykonany z wikliny, plecione obrzeża rabat itp. Bardzo łatwo je wykonać wystarczy kilka kołków, które należy przeplatać wikliną. Może nie są one trwałe, ale bez wątpienia o wysokich walorach dekoracyjnych. Poza tym maty z wikliny doskonale zasłonią balustradę balkonu, dając nam poczucie większej prywatności. Meble z wikliny to doskonała propozycja na taras, podobnie jak donice, kosze w których można uprawiać kwiaty.

Wierzba purpurowa

Wierzba purpurowa

Choroby i szkodniki

Wierzby nie należą do wymagających roślin drzewiastych, jednak osłabione, mogą zostać zaatakowane przez szkodniki bądź patogeny. Do najważniejszych chorób, występujących także na wierzbie purpurowej oraz innych gatunkach, wykorzystywanych do produkcji, wyrobów wikliniarskich zaliczymy m.in. parch wierzby, zamieranie pędów, czerniak wierzby, rdzę wierzby oraz zgorzel pędów wierzbowych. W przypadku szkodników, to najczęściej problemy sprawiają przędziorki, mszyca, krytoryjek olchowiec, pienik wierzbowy oraz rynnica wierzbowa.

Wiklina

Wiklina

Choroby wierzby

Nazwa choroby

Uwagi

Zamieranie pędów wierzby

Choroba grzybowa, prowadząca do zamierania pędów. Na pędach pojawiają się brązowawe plamy, na których można dostrzec zarodniki grzyba. Chorobę zwalczamy, stosując odpowiedni preparat np. Topsin M 70 WP. Porażone pędy usuwamy i palimy.

Rdza wierzby

Choroba wywołana przez grzybyMelampsora. Groźna choroba, której objawem są rdzawe plamki z zarodnikami. Porażeniu ulegają liście, a nawet najmłodsze pędy, które z czasem opadają. Rdzę wierzby możemy zwalczyć stosując biopreparaty np. Biosept 33 SL bądź środek chemiczny Score 250 EC. Pamiętajmy, że oprysk należy kilkakrotnie powtórzyć (3-4 razy) co 7-14 dni. Opadłe liście należy palić !

Zgorzel pędów wierzby

Choroba grzybowa powodująca czernienie liści, opadnięcie ich oraz porażenie górnych części pędów.

Parch wierzby

Choroba grzybowa, w wyniku której dochodzi do czernienia i opadania liści oraz pojawienia się na gałęziach charakterystycznych brodawek. Z chorobą walczymy, stosując odpowiedni środek chemiczny np. Score 250 EC, Topsin M 70 WP.

 

 Szkodniki wierzby

Nazwa szkodnika

Uwagi

Przędziorek wierzbowiec

Jego obecność prowadzi do pojawienia się mozaikowatych, żółtawych plam. Z czasem liście opadają. Zwalczamy go stosując odpowiedni środek np. Talstar 100 EC.

Mszyce

Pluskwiaki żywiące się sokiem roślinnym, które zwalczamy odpowiednim środkiem owadobójczym, najlepiej selektywnym.

Rynnica wierzbowa

Szkodnik żerujący na liściach, które z czasem opadają. Zwalczanie tym samym środkiem co jest zalecany przy przędziorku.

Pienik wierzbowy

Pluskwiak żywiący się sokiem roślinnym, żerujący wierzbie. Jego larwy znajdują się w charakterystycznej pianie i pojawiają się na przełomie maja i czerwca. Szkodnika należy zwalczyć odpowiednim środkiem.

Krytoryjek olchowiec

Niewielkich rozmiarów chrząszcz, którego larwy żerują w drewnie, doprowadzając do uszkodzeń, które kończą się usychaniem gałęzi oraz ich obłamywaniem. Szkodnika zwalczamy wybranym insektycydem.

Uwagi końcowe

Pod pojęciem wikliny rozumiemy najczęściej materiał plecionkarski, wykorzystywany do produkcji koszy oraz innych przedmiotów codziennego użytku. Nie brakuje także wyrobów wikliniarskich, cenionych wyłącznie ze względu na swój dekoracyjny charakter.  Jednak wiklina to także nazwa zwyczajowa wierzby purpurowej, dość często jeszcze stosowana, dlatego należy o tym pamiętać.

Tekst: Grzegorz Bogucki

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: