Trybula ogrodowa - rośliny lecznicze w ogrodzie

Trybula ogrodowa - rośliny lecznicze w ogrodzie

Skomentuj artykuł

Trybula ogrodowa  (Anthriscus cerefolium) jest przedstawicielką rodziny baldaszkowatych, pochodzącą z Bliskiego Wschodu, choć już w starożytności powszechnie uprawiana w Europie. Współcześnie jakby trochę zapomniana, ale występująca w  Azji, Europie oraz Ameryce i Australii. Jest rośliną jednoroczną osiągającą od 30 do 70 cm wysokości. W naszym kraju można ją spotkać także w stanie dzikim. Zdziczała trybula różni się od tej uprawianej w ogrodach owłosionymi owocami. Jej delikatne oraz pierzaste liście, w barwie jasnej zieleni mogą przypominać liście pietruszki. W maju i czerwcu na końcu długich łodyg ukazują się delikatne, białe kwiaty, zebrane w kilkuszypułkowe baldachy. Po przekwitnięciu pojawiają się owoce w postaci podłużnej rozłupni.  Zioło charakteryzuje się płytkim i wrzecionowatym system korzeniowym.
   

Anthriscus cerefolium jest uprawiana ze względu na swoje walory przyprawowe. Poza tym ze względu na skład, w ograniczonym zakresie wykorzystywana była jako roślina lecznicza.
   

Współczesna uprawa ma na celu uzyskanie ziela przyprawowego. Należy przyznać, że roślina nie jest wymagająca i w zasadzie nie potrzebuje zbytniej pielęgnacji. Postępuje się z nią podobnie, jak z pietruszką  naciową. Wymaga przede wszystkim półcienistego stanowiska oraz lekkiej, żyznej i bogatej w próchnicę gleby. Warto miejsce pod trybulę wzbogacić dobrze rozłożonym kompostem. Jej atutem jest także tolerancja w zakresie poziomu pH podłoża. Toleruje poziom  pH w granicach około 5,0-8,0. Roślina lubi wilgoć, tak więc należy zadbać o to, aby gleba całkowicie nie wysychała, zwłaszcza podczas suszy. Zioło wysiewamy już w kwietniu, wprost do gruntu, najlepiej w rzędach oddalonych od siebie o około 20 cm. Przy utrzymaniu odpowiedniego poziomu wilgotności, nasiona zaczną bardzo szybko kiełkować. Po około 6-8 tygodniach nadaje się już do zbioru. Zbieramy młode liście nim roślina zakwitnie.

Pamiętajmy, że wysiewając trybule kilkakrotnie przedłużamy możliwość korzystania ze świeżego ziela. Przy jej uprawie należy uważać na mszyce, które często ją atakują. Mszycę możemy zwalczać stosując wywar z wrotyczu bądź bylicy piołunu. Dobrym sposobem walki z tym szkodnikiem jest także zastosowanie roztworu z szarego mydła. Jeżeli nie posiadamy ogrodu, działki, trybulę można uprawiać np. na tarasie oraz balkonie stosując skrzynki, kontenery, doniczki oraz inne pojemniki. Zdecydowanie powinna się ona znaleźć w ogródku ziołowym, jaki niewątpliwie należy się każdej Pani domu, chcącej  tworzyć kuchnię w oparciu o własne zioła, dostarczające zróżnicowanych smaków i aromatów.

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: