Tamaryszek

Tamaryszek

Skomentuj artykuł

Tamaryszki to jedne z piękniejszych krzewów bądź niewielkich drzew, które bez problemu poradzą sobie na słonecznych i piaszczystych stanowiskach. Jako rośliny kserofityczne są doskonale przystosowane do takich warunków i z pewnością dla wielu staną się alternatywą dzięki której powstanie niejeden bardzo urokliwy zakątek na piaszczystym i słonecznym stanowisku. Na świecie mamy dziesiątki zróżnicowanych gatunków, które w większości występują na suchych i piaszczystych stepach, a nawet terenach pustynnych. Dodatkową cechą tamaryszków jest duża wytrzymałość na zasolenie oraz zanieczyszczenia powietrza. Dzięki tak dużej odporności roślina ma olbrzymie znaczenie przy rekultywacji.
   

Tamaryszek (Tamarix) poza swoimi właściwościami przystosowawczymi do trudnych warunków ma jeszcze jedną bardzo ważną zaletę, a mianowicie jest bardzo dekoracyjny. Jego oryginalna ażurowa korona sprawia, że jest powszechnie znanym krzewem występującym w ogrodach. Jego pędy są bardzo cienkie, a liście mają postać niewielkich igiełek bądź łusek. Niewątpliwie dekoracyjności dodają mu różowawe kwiaty zebrane w niewielkie i wąskie grona. U większych okazów, pokładające się gałęzie w okresie kwitnienia wyglądają bardzo malowniczo, zwłaszcza na tle trawnika.
   

Tak jak wspomniano powyżej, tamaryszki należy sadzić na słonecznym stanowisku unikając nawet półcienia, gdyż najpiękniej się rozwijają i prezentują skąpane w letnich promieniach słonecznego blasku. Najlepiej sadzić je na glebach lekkich, piaszczystych i przepuszczalnych. Po posadzeniu do momentu wytworzenia rozbudowanego systemu korzeniowego w zależności od potrzeb wymagają uzupełnienia niedoborów wody. Starsze okazy nie wymagają podlewania ani nawożenia. One wytwarzają tak głębokie korzenie, że radzą sobie nawet w okresie suszy. Głęboki system korzeniowy utrudnia przesadzanie tych krzewów. Nie zaleca się przesadzania, chyba, że młodsze okazy. Oczywiście jak zaistnieje taka konieczność można spróbować, starając się nie uszkodzić korzeni. Tamaryszki uprawiane w naszym kraju mogą przemarzać, ale szybko się regenerują. Dla uzyskania zwartych i dobrze prezentujących się okazów wymagane jest cięcie. Tamaryszek nie boi się cięcia. W  krajach o cieplejszym klimacie stosowane są nawet na żywopłoty cięte do kilku razy w roku. Cięcie uzależnione jest od okresu kwitnienia. Krzewy kwitnące wiosną tniemy po kwitnieniu, a kwitnące latem wczesną wiosną. Bardzo łatwo się rozmnażają  poprzez sadzonki zdrewniałe, długie na ponad 20 cm. 
   

Tamaryszki osiągają spore rozmiary (dochodzą nawet do kilku metrów) i są bardzo rozłożyste. Wymagają sporo miejsca w ogrodzie. Trzeba zaznaczyć, że najbardziej dekorują ogrody właśnie w takim rozłożystym wydaniu. Gałęzie opadające ku ziemi w okresie kwitnienia, pokryte różowym „płaszczem” mają coś z bajkowości. Na okres jesieni tamaryszek przebarwia się na żółto. Dobrze się prezentują zarówno jako solitery bądź po kilka w luźnych grupach.
   

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: