Skalnice - Saxifraga

Skalnice - Saxifraga

Skomentuj artykuł

Ogrody skalne, skalniaki to bardzo częsty element ogrodu. Dzięki nim, mamy możliwość uprawy roślin, które są charakterystyczne dla terenów górskich. Zazwyczaj niewielkie, poduszkowate, ale pięknie kwitnące. Wśród roślin skalnych na uwagę zasługują skalnice. Należą one do najczęstszych roślin uprawianych na skalniakach.

Rodzaj Saxifraga zaliczany jest do rodziny skalnicowatych (Saxifragaceae).  Obejmuje  liczne i bardzo zróżnicowane, zazwyczaj rozetkowe byliny, które swoją atrakcyjność zawdzięczają kwiatom oraz bardzo często oryginalnemu ulistnieniu. Na świecie naliczono się dziesiątek, a nawet setek gatunków tych roślin.

Na bezdrożach, w zaroślach, poboczach, bardzo często można podziwiać skalnicę ziarenkowatą. Dziko rosnący gatunek rodzaju, występujący także  w Polsce, charakteryzujący się kolisto nerkowatymi liśćmi, osadzonymi na łodydze, sięgającej do około 20- 30 cm wysokości oraz białymi kwiatami, ukazującymi się w maju i czerwcu. Mimo, że jest to gatunek skalnicy, traktowany jest jako chwast, podczas kwitnienia pięknie prezentuje się z innymi roślinami polnymi np. na łące.

Wybrane gatunki skalnicy

•    Skalnica ziarenkowata – Saxifraga granulata
•    Skalnica liścieniolistna- Saxifraga kotyledon
•    Skalnica Irwinga- Saxifraga x irvingii
•    Skalnica klinowata- Saxifraga cuneata
•    Skalnica Arendsa- Saxifraga x arendsii
•    Skalnica gronkowa- Saxifraga paniculata
•    Skalnica Bursera- Saxifraga burserana
•    Skalnica języczkowata- Saxifraga callosa
•    Skalnica kuklikowa- Saxifraga x geum
•    Skalnica rokietowa- Saxifraga hypnoides
•    Skalnica nakrapiana – Saxifraga aizoides
•    Skalnica naprzeciwlistna – Saxifraga oppositifolia
•    Skalnica seledynowa- Saxifraga caesia
•    Skalnica cienista- Saxifraga umbrosa
•    Skalnica obrzeżona- Saxifraga marginata
•    Skalnica jastrzębcowata – Saxifraga hieraciifolia
•    Skalnica mchowata- Saxifraga muscoides
•    Skalnica klinolistna- Saxifraga cuneifolia
•    Skalnica Fortune’a-  Saxifraga fortunei
•    Saxifraga x hofmannii
•    Skalnica rozesłana- Saxifraga cespitosa
•    Skalnica pensylwańska- Saxifraga pensylvanica
•    Skalnica Hosta- Saxifraga hostii
•    Skalnica poduszkowa- Saxifraga x apiculata
•    Skalnica rozłogowa- Saxifraga stolofiniera
•    Saxifraga x Haagii

Gatunki skalnicy polecane do uprawy w ogrodzie

Przy wyborze roślin do ogrodu należy uwzględnić ich wymagania, gdyż nie każda skalnica poradzi sobie na rabacie. Aby spełnić oczekiwania roślin, należy poznać ich naturalne siedliska i  wówczas postarać się o odzwierciedlenie ich we własnym ogrodzie. Bez wątpienia, dla uzyskania najlepszych efektów niezbędny będzie skalniak i to wykonany tak jak należy, a więc z warstwą drenującą. Rośliny skalne preferują bardziej suche warunki i właśnie na takim skalniaku będą się czuły o wiele lepiej. Do gatunków najmniej wymagających, a zarazem najczęściej spotykanych zalicza się skalnicę Arendsa, poza nią warto zaprosić do ogrodu także  skalnicę gronkową, skalnicę cienistą, skalnicę nakrapianą, skalnicę jarzębcowatą, a także skalnicę Fortune’a, skalnicę mchowatą, skalnicę liścieniolistną, skalnicę okrągłolistną, skalnicę długolistną, skalnicę poduszkowatą i wiele innych.

Skalnice
Skalnice

Charakterystyka wybranych gatunków Saxifraga

Skalnica Arendsa

Najpopularniejsza ze skalnic należy do odmian ogrodowych, uzyskana została w wyniku skrzyżowania różnych gatunków rodzaju Saxifraga. Skalnica Arendsa przybiera formę niskich, poduchowatych kępek, które wykazują dekoracyjność zarówno z liści jak i kwiatów. Liście pierzaste, zimozielone, a kwiaty różnobarwne- białe, czerwone, różowe, karminowe (różne odcienie). Roślina jest bardzo niska i sięga do około 5 cm wysokości, nie licząc pędów kwiatostanowych, które sięgają do 15 cm, a nawet 20 cm. Kwiaty ukazują się w maju.

Saxifraga x arendsii jest byliną i nie sprawia problemów uprawowych. W przeciwieństwie do swoich wysokogórskich kuzynek jest o wiele mniej wymagająca. Aby pięknie rosła, należy zapewnić jej stanowisko lekko półcieniste. Podłoże powinno być próchnicze, wapienne, przepuszczalne oraz dostatecznie wilgotne. Ponieważ wilgotność jest bardzo istotnym czynnikiem warunkującym dobry wygląd rośliny w okresie przedłużającej się suszy należy uzupełnić niedobory wody. Poza tym unikajmy otwartych stanowisk, na których, w okresie zimowym, skalnice Arendsa mogą ucierpieć.

Skalnicę Arendsa najłatwiej rozmnażać poprzez podział, choć można także poprzez sadzonki w formie nieukorzenionych rozet.

Bylina charakteryzuje się uniwersalnością zastosowań, może być wykorzystana do obsadzania murków, brzegów rabat, ścieżek i oczywiście do obsadzania skalniaków.    

Skalnica cienista

Kolejny mieszaniec, któremu początek dały dwa gatunki Saxifraga x spathularis oraz Saxifraga umbrosa. Jedna z piękniejszych skalnic, preferująca stanowiska półcieniste do cienistych, próchnicze i dostatecznie wilgotne. O jej dekoracyjności świadczą skórzaste liście, zebrane w rozety, które w odmianie ‘Aureopunctata’ dodatkowo są pstre (żółto plamiste). Liście o  karbowanym brzegu,  kwiaty zebrane w  luźne wiechy, gwiazdkowate w barwie białej z czerwonym środkiem. Wysokość kwitnącej skalnicy cienistej może osiągać nawet do 30 cm. Kwitnienie przypada na maj. Najłatwiej rozmnożyć ją poprzez podział. Doskonale nadaje się na zacienione skalniaki, a także na zadarniającą roślinę okrywową.

Skalnice
Skalnice

Skalnica gronkowa

Kolejnym gatunkiem wartym uwagi jest skalnica gronkowa, a więc Saxifraga paniculata. Gatunek rodzimy, objęty ochroną gatunkową, dekoracyjny ze względu na liście, zebrane w rozety oraz kwiatostany, zebrane w luźne baldachy. Kwitnie przypada na maj i czerwiec. Warto zaznaczyć, że rozeta, która wytworzyła pęd kwiatowy, po przekwitnięciu ginie. Wysokość kwitnących roślin sięga do około 20- 25 cm.

Skalnice gronkową uprawiamy na słonecznych skalniakach, osłoniętych przed wiatrem. Podłoże powinno być mocno przepuszczalne oraz mało zasobne. Jeżeli zechcemy ją rozmnożyć, to najprościej podzielić roślinę.

Skalnica Fortune’a

Azjatycka piękność, kwitnąca dopiero jesienią. Zachwyca liśćmi, tworzącymi kępy. Pofalowane brzegi liści  oraz czerwona barwa dolnej strony, dodają roślinie dekoracyjności. Na tle liści przepięknie prezentują się kremowe kwiaty, zebrane w luźne kwiatostany.

Aby uprawa skalnicy Fortune’a, zakończyła się sukcesem, należy zapewnić jej cieniste stanowisko, gdzie podłoże będzie próchnicze, żyzne, ale także przepuszczalne i wilgotne. Poza tym roślina preferuje podłoże o kwaśnym odczynie.

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie
Skalnik