Skalnice - Saxifraga

Skalnice - Saxifraga

Skomentuj artykuł

Skalnice charakterystyczne dla wysokogórskich terenów w Himalajach czy też Pirenejach, uprawia się na silnie zdrenowanym podłożu. Jednak wiele gatunków preferuje zasobniejsze i bardziej wilgotne stanowiska, tak więc należy zapewnić im próchnicze, zasobne oraz dostatecznie wilgotne, a przy tym przepuszczalne podłoże. 
    
Warto podkreślić, że najpierw należy poznać wymagania danej skalnicy, a dopiero później, jeżeli będą zgodnie z warunkami panującymi w ogrodzie, zaprosić ją. Nie ma sensu kupować roślin bez podstawowej wiedzy na tej płaszczyźnie, bo może się okazać, że zbyt wiele na tym stracimy.

Skalnice
Skalnice

Wymagania i pielęgnacja

Wymagania i pielęgnacja roślin skalnych jest zróżnicowana, dlatego też przed nabyciem roślin należy zapoznać się z potrzebami danego gatunku i zapewnić roślinie warunki jak najbliższe optymalnym. Przede wszystkim należy zapewnić przepuszczalne podłoże oraz zaciszne stanowisko. Takie kwestie jak m.in. zasobność podłoża, wilgotność, nasłonecznienie, mrozoodporność, to już kwestie bardzo zmienne i wymagają indywidualnego dostosowania.

Na okres zimy sporo roślin należy chronić przed wietrzną aurą (np. igliwie), a także nadmierną wilgocią. W tym drugim przypadku sprawdzą się zwykłe szyby okienne, które w okresie zimowym ochronią roślinę przed nadmiernymi opadami.

Rośliny skalne nie są podatne na choroby i szkodniki, zazwyczaj cierpią w wyniku nieodpowiedniego stanowiska i pielęgnacji. Warto także pamiętać, że mrówki, które lubią zamieszkiwać skalniaki, mogą niszczyć nam rośliny, tak więc najlepiej je eliminować. Środków do ich zwalczania nie brakuje, wystarczy wybrać się do sklepu ogrodniczego.


Zastosowanie

Skalnice ze względu na duże zróżnicowanie, mogą być wykorzystywane w bardzo różnorodnych zestawieniach zarówno na stanowiskach słonecznych jak i półcienistych do cienistych. O gatunki wysokogórskie należy szczególnie zadbać, gdyż są one bardziej wymagające i nie poradzą sobie na zwykłej rabacie. W ich przypadku należy stworzyć imitację ich naturalnych siedlisk oraz pamiętać o zacisznym stanowisku. W przypadku np. skalnicy Arendsa, to nie sprawia ona żadnych problemów i sprawdza się także na zwykłej rabacie bylinowej.

Rośliny skalne wykorzystujemy przed wszystkim do obsadzania ogrodów skalnych, murków, przestrzeni między płytami chodnikowymi. Świetnie nadają się do obsadzania skarp i innych nierówności, a wybrane gatunki sprawdzą się także w uprawie pojemnikowej na balkonie.

Uwagi końcowe

Skalnice to rośliny zmienne, zróżnicowane, których reprezentantki uprawiane są także w domowym zaciszu. Znane są głównie z gatunków uprawianych przede wszystkim w ogrodzie na skalniakach. Warto wiedzieć, że skalnice nie ograniczają się wyłącznie do skalistej scenerii. W zróżnicowanym bogactwie odnajdziemy także gatunki, które preferują wilgoć i doskonale będą się czuły w okolicy oczka wodnego. Do największych rarytasów rodzaju, zaliczymy gatunki wysokogórskie, które może i są bardziej wymagające, ale sprawiają, że ogród stanie się bardziej wartościowy bo uzupełniony gatunkami, które w ogrodach są prawdziwą rzadkością.
    
Tekst: Grzegorz Bogucki

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie
Skalnik