Runianka - Pachysandra

Runianka - Pachysandra

Skomentuj artykuł

Wśród roślin okrywowych na szczególną uwagę zasługują rośliny zimozielone, a wśród nich bardzo popularny bluszcz pospolity, barwinek, rzadziej spotykany kopytnik pospolity, a także tytułowa runianka. W naszych ogrodach uprawiamy runiankę japońską, bardzo dekoracyjną i doskonale sprawdzającą się w roli rośliny okrywowej.

Rodzaj Pachysandra obejmuje kilka gatunków jednak w naszych ogrodach uprawiamy runiankę japońską (Pachysandra terminalis), gatunek pochodzący z Japonii. Z pozostałych gatunków warto wymienić Pachysandra stylosa, Pachysandra axillaris oraz Pachysandra procumbens.

Runianki są kuzynkami bukszpanu, gdyż zaliczane są do tej samej rodziny roślin bukszpanowatych (Buxaceae).

Zimozielona krzewinka o oryginalnym kwiatostanie

Pachysandra terminalis ze względu na budowę doskonale sprawdza się jako roślina okrywowa. Osiąga do około 25 cm wysokości, charakteryzuje się pokładającym  pokrojem. Jej największą zaletą są wiecznie zielone liście, które także w okresie zimy okrywają podłoże nie obniżając dekoracyjności kompozycji w której została wykorzystana. Mimo swego pokładającego pokroju, roślina sprawia wrażenie wzniesionej. Właściwie tak jest, ale wzniesiony charakter ma wyłącznie górna partia pędów. Poza oryginalnymi a zarazem dekoracyjnymi kwiatami na uwagę zasługują także ząbkowane liście, osiągające spore rozmiary. Runianka japońska dość wcześnie kwitnie, jej kwitnienia możemy spodziewać się już w kwietniu. Kwiatostany to podłużne grona ( do około 5 cm długości) składające się z białych kwiatów. Ponieważ gatunek charakteryzuje się ciemnymi liśćmi, białe kwiaty bardzo wyraziście odznaczają się na tle zielonego „dywanu”. Po kilku latach uprawy, po kwitnieniu mogą zawiązać się bardzo dekoracyjne owoce. Białe jagody, także bardzo kontrastowe na tle liści. Roślina przy sprzyjających warunkach może bardzo silnie się rozrastać dzięki podziemnym rozłogom.


Czy wiesz że …

Runianka  japońska charakteryzuje się oryginalnym kwiatostanem, którego  budowa znalazła odzwierciedlenie w nazwie Pachysandra. Nazwa ta pochodzi od dwóch greckich słów „pachys" znaczące tyle co gruby oraz „andros” tłumaczone jako męski. Kwiatostan składa się z kwiatów męskich oraz żeńskich. Kwiaty męskie charakteryzują się dużymi pręcikami, natomiast kwiaty żeńskie są niewielkie i znajdują się u nasady kwiatostanu.

Runianka

Runianka

Zróżnicowanie odmianowe

W uprawie dominują dwie odmiany runianki japońskiej czyli „Green Carpet” oraz „Variegata”. Pierwsza z nich charakteryzuje się ciemniejszymi liśćmi i osiąga do około 20 cm wysokości. Natomiast druga z odmian jest bardziej oryginalna ze względu na białe przebarwienia na liściach. 

Ważne: Runianka jest rośliną trującą, dlatego należy zachować szczególną ostrożność jeżeli na posesji, w ogrodzie bawią się dzieci.

Runianka

Runianka

Wymagania i pielęgnacja

Runianka japońska nie jest kłopotliwa w uprawie, wręcz przeciwnie przy zapewnieniu jej odpowiednich warunków do rozwoju wraz z dobrze przygotowanym podłożem, przy znikomej pielęgnacji, będziemy podziwiać piękno tej krzewinki.

W przypadku stanowiska należy zauważyć, że roślina bardziej preferuje stanowisko półcieniste niż słoneczne oraz mocno zacienione. Nie mniej jednak przy odpowiedniej wilgotności podłoża poradzi sobie na słonecznej wystawie, a także w cieniu. Przy czym na zbyt zacienionym stanowisku będzie słabiej kwitła, a na słonecznym będzie wymagała kontroli wilgotności podłoża, które należy utrzymywać odpowiednio wilgotne, aby runianka prawidłowo się rozwijała.

Podłoże które preferuje runianka to bardzo próchnicze, wilgotne, świeże i przepuszczalne gleby, dlatego też przed posadzeniem warto odpowiednio przygotować stanowisko pod runiankę, aby cieszyć się zwartym zimozielonym kobiercem.

Rośliny sprzedawane są w pojemnikach, także terminy  sadzenia znacznie się wydłużyły i mamy możliwość tworzenia kompozycji przez większą część roku. Warto jednak, zwłaszcza zimozielone gatunki sadzić w terminach, które pozwolą im odpowiednio dobrze ukorzenić się przed nadejściem zimy, dzięki czemu lepiej przezimują.

Przed posadzeniem roślin stanowisko należy dokładnie oczyścić, aby rośliny w początkowym okresie nie musiały konkurować z wszędobylskimi chwastami. Gdy się rozrosną, stworzą tak gęsty kobierzec, że z chwastami nie będziemy mieli żadnego problemu.

Zbyt jałowe podłoże uzupełniamy kompostem. Wzbogaci on podłoże w bezpieczną ilość składników pokarmowych oraz poprawi jego strukturę. Stanie się ono bardziej chłonne, dłużej utrzyma wilgoć, co dla zimozielonej runianki jest bardzo korzystne.

Aby kobierzec był zwarty na jeden metr kwadratowy warto sadzić około 16 roślin. Po posadzeniu runiankę podlewamy, starsze osobniki wówczas, jeżeli mamy do czynienia z przedłużającą się suszą. Młode okazy będą bardziej wrażliwe póki się dobrze nie ukorzenią. Aby ograniczyć parowanie wody, warto wyściółkować podłoże.

Roślinie możemy nadać bardziej zwarty pokrój, jeżeli wiosną delikatnie ją przytniemy.

Rozrośnięte okazy można z powodzeniem rozmnażać poprzez podział bądź sadzonki zielne.

Gatunek jest wystarczająco mrozoodporny jednak na otwartych przestrzeniach w bezśnieżne zimy może przemarzać. Dlatego też warto zadbać o zaciszne stanowisko. W śnieżne zimy radzi sobie doskonale.

Runianka japońska idealna na zielone kobierce

Pachysandra terminalis przez ostanie lata zyskała dużą popularność i bardzo chętnie sadzona jest także w ogrodach przydomowych. Jest gatunkiem zalecanym do ogrodów zacienionych, niezwykle klimatycznych, gdzie trawnik zastępowany jest roślinami okrywowymi, preferującymi takie stanowiska. Gatunek poradzi sobie także w pełnym cieniu jednak odmiana o pstrych liściach powinna być sadzona w miejscach gdzie jest dość jasno, wówczas ładniej się wybarwia. Z doświadczenia zauważyłem, że dobrze sobie radzi na bardziej suchym podłożu, jednak nie zmienia to faktu, że na wilgotnym podłożu ma lepsze warunki do intensywniejszego rozwoju.

Jako roślina okrywowa ładnie komponuje się z roślinami o odmiennej fakturze liści  a także w innym odcieniu zieleni. W jej towarzystwie sprawdzą się bardzo dekoracyjne funkie, iglaki np. cis. Świetnie będzie  prezentowała się na dużej powierzchni pod koronami drzew, jednak pamiętajmy o tym, aby gatunki drzew charakteryzowały się głębokim systemem korzeniowym.

Niezwykle klimatycznie prezentują się półcieniste zakątki z marmurową rzeźbą na cokole, wokół której zieleni się kobierzec runianki japońskiej z paprociami hostami. To niezwykle udane połączenie. Warto także sadzić runiankę w zacienionych zakątkach posesji przy fundamentach domu, schodach, na wysepkach u podnóża wysokiego drzewa itp.    
   
Tekst: Grzegorz Bogucki

czytaj dalej...
Kategorie

Zobacz także

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz