Runianka - Pachysandra

Runianka - Pachysandra

Skomentuj artykuł

Wśród roślin okrywowych na szczególną uwagę zasługują rośliny zimozielone, a wśród nich bardzo popularny bluszcz pospolity, barwinek, rzadziej spotykany kopytnik pospolity, a także tytułowa runianka. W naszych ogrodach uprawiamy runiankę japońską, bardzo dekoracyjną i doskonale sprawdzającą się w roli rośliny okrywowej.

Rodzaj Pachysandra obejmuje kilka gatunków jednak w naszych ogrodach uprawiamy runiankę japońską (Pachysandra terminalis), gatunek pochodzący z Japonii. Z pozostałych gatunków warto wymienić Pachysandra stylosa, Pachysandra axillaris oraz Pachysandra procumbens.

Runianki są kuzynkami bukszpanu, gdyż zaliczane są do tej samej rodziny roślin bukszpanowatych (Buxaceae).

Zimozielona krzewinka o oryginalnym kwiatostanie

Pachysandra terminalis ze względu na budowę doskonale sprawdza się jako roślina okrywowa. Osiąga do około 25 cm wysokości, charakteryzuje się pokładającym  pokrojem. Jej największą zaletą są wiecznie zielone liście, które także w okresie zimy okrywają podłoże nie obniżając dekoracyjności kompozycji w której została wykorzystana. Mimo swego pokładającego pokroju, roślina sprawia wrażenie wzniesionej. Właściwie tak jest, ale wzniesiony charakter ma wyłącznie górna partia pędów. Poza oryginalnymi a zarazem dekoracyjnymi kwiatami na uwagę zasługują także ząbkowane liście, osiągające spore rozmiary. Runianka japońska dość wcześnie kwitnie, jej kwitnienia możemy spodziewać się już w kwietniu. Kwiatostany to podłużne grona ( do około 5 cm długości) składające się z białych kwiatów. Ponieważ gatunek charakteryzuje się ciemnymi liśćmi, białe kwiaty bardzo wyraziście odznaczają się na tle zielonego „dywanu”. Po kilku latach uprawy, po kwitnieniu mogą zawiązać się bardzo dekoracyjne owoce. Białe jagody, także bardzo kontrastowe na tle liści. Roślina przy sprzyjających warunkach może bardzo silnie się rozrastać dzięki podziemnym rozłogom.


Czy wiesz że …

Runianka  japońska charakteryzuje się oryginalnym kwiatostanem, którego  budowa znalazła odzwierciedlenie w nazwie Pachysandra. Nazwa ta pochodzi od dwóch greckich słów „pachys" znaczące tyle co gruby oraz „andros” tłumaczone jako męski. Kwiatostan składa się z kwiatów męskich oraz żeńskich. Kwiaty męskie charakteryzują się dużymi pręcikami, natomiast kwiaty żeńskie są niewielkie i znajdują się u nasady kwiatostanu.

Runianka

Runianka

Zróżnicowanie odmianowe

W uprawie dominują dwie odmiany runianki japońskiej czyli „Green Carpet” oraz „Variegata”. Pierwsza z nich charakteryzuje się ciemniejszymi liśćmi i osiąga do około 20 cm wysokości. Natomiast druga z odmian jest bardziej oryginalna ze względu na białe przebarwienia na liściach. 

Ważne: Runianka jest rośliną trującą, dlatego należy zachować szczególną ostrożność jeżeli na posesji, w ogrodzie bawią się dzieci.

Runianka

Runianka

Wymagania i pielęgnacja

Runianka japońska nie jest kłopotliwa w uprawie, wręcz przeciwnie przy zapewnieniu jej odpowiednich warunków do rozwoju wraz z dobrze przygotowanym podłożem, przy znikomej pielęgnacji, będziemy podziwiać piękno tej krzewinki.

W przypadku stanowiska należy zauważyć, że roślina bardziej preferuje stanowisko półcieniste niż słoneczne oraz mocno zacienione. Nie mniej jednak przy odpowiedniej wilgotności podłoża poradzi sobie na słonecznej wystawie, a także w cieniu. Przy czym na zbyt zacienionym stanowisku będzie słabiej kwitła, a na słonecznym będzie wymagała kontroli wilgotności podłoża, które należy utrzymywać odpowiednio wilgotne, aby runianka prawidłowo się rozwijała.

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie