Pomidory - uprawa i pielęgnacja

Pomidory - uprawa i pielęgnacja

Skomentuj artykuł

Są czerwone i bardzo smaczne. Mogą być spożywane na surowo, jak również po przetworzeniu w najprzeróżniejszych postaciach. Liczba potraw, które można z nich przygotować praktycznie nie ma końca, a kraje takie jak Hiszpania posiadają nawet na jego cześć święto i hucznie obchodzą ten dzień. Mowa oczywiście o pomidorze, który na stołach europejczyków gości już od przełomu XV i XVI wieku, kiedy to został odkryty razem z Ameryką. Jego uprawa od tego czasu bardzo się rozwinęła, dzięki czemu dzisiaj możemy cieszyć się pięknymi warzywami, bez konieczności sprowadzania ich z daleka. Zajmijmy się zatem dokładniej uprawą i pielęgnacją pomidora, by w przyszłym roku mógł i u nas zagościć, jeżeli jeszcze tego nie robił do tej pory.

Wysiew pomidorów i przygotowanie rozsady

Ponieważ pomidory są roślinami pochodzącymi z innego klimatu, nasze temperatury nie pozwalają na bezproblemową ich uprawę. Główną niedogodnością jest konieczność przygotowywania sadzonek, gdyż nie jest w stanie wzejść po umieszczeniu jego nasion bezpośrednio do gruntu.

Czynność przygotowywania rozsady pomidorów powinna rozpocząć się od wysiania nasion w połowie marca. Do skrzynek wsypujemy ziemię torfową, po czym umieszczamy w niej nasionka. Nie ma dokładnych wytycznych co do gęstości, lecz zaleca się utrzymanie odległości 2 cm pomiędzy kolejnymi ziarenkami. Następnie przykrywamy je około półcentymetrową warstwą ziemi i odstawiamy do pomieszczenia, które utrzymuje temperaturę 20 - 25 stopni w dzień i trochę mniej, ale minimum 15 stopni w nocy. Dla lepszego utrzymania wilgoci, skrzynki możemy w początkowej fazie przykryć folią.

Po około dwóch tygodniach nasze roślinki powinny zacząć kiełkować i musimy zabrać się za przesadzanie. Mamy tutaj dwie możliwości - użycie skrzynek i utrzymanie rozstawu sadzonek około 8 - 10 cm, albo przesadzanie do pojedynczych pojemników, co daje trochę lepsze efekty oraz ułatwia późniejsze przesadzanie do gruntu. Podlewamy dużymi ilościami wody, ale nie za często, co 2 - 3 dni. Od tego momentu miną jeszcze przynajmniej cztery tygodnie, zanim będziemy mogli zabrać się za wysadzanie na miejsce stałe.


Przesadzanie do gruntu

Prawidłowo przygotowana roślinka przed sadzeniem powinna mieć dobrze wykształcone korzenie, zdrowy wygląd i przynajmniej sześć rozwiniętych liści. Dopiero wtedy możemy przystąpić do kolejnego etapu uprawy pomidora, czyli wysadzania.

Pomidory - uprawa i pielęgnacja

Pomidory - uprawa i pielęgnacja

Najlepsze efekty w naszym klimacie daje uprawa pod osłonami, ponieważ pomidor jest warzywem bardzo wrażliwym na niskie temperatury, a w maju może być mu w nocy jeszcze za zimno. Na kilka dni przed przesadzaniem ograniczamy dostarczanie wody, aby rośliny zahartować. Następnie umieszczamy je w glebie w rozstawie około 40 x 40 lub trochę większej przy odmianach wyższych, aby nie konkurowały ze sobą o wodę i nie przesłaniały sobie nawzajem światła. Gleba powinna być pulchna i żyzna, najlepiej z pH w granicach 6.

Sadzonki umieszczamy na docelowe stanowisko ręcznie, używając niedużej łopatki do sadzenia roślin. Korzenie muszą być dobrze przykryte warstwą ziemi, którą następnie dość mocno przyklepujemy. Jeżeli jest zbyt przesuszona, od razu po posadzeniu obficie podlewamy, aby pomidor dobrze się przyjął.

Pomidory - uprawa i pielęgnacja

Pomidory - uprawa i pielęgnacja

Pielęgnacja pomidorów

Pomidory są roślinami, które wymagają kilku podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych, bo móc cieszyć się pięknymi i smacznymi warzywami. Przede wszystkim ważne jest dostarczanie im odpowiedniej ilości wody. Przy nawadnianiu obowiązują dwie zasady. Po pierwsze robimy to rzadziej, co około tydzień, ale intensywniej. Dodatkowo staramy się dostarczać płyn bezpośrednio na ziemię, aby wchłaniał się do korzeni, a nie lał po liściach, które tego nie lubią.

Jeżeli zależy nam na dobrych zbiorach, konieczne jest dostarczanie naszym roślinom niektórych pierwiastków, które są niezbędne do prawidłowego rozwoju. Nawozy fosforowe stosujemy jeszcze przed umieszczeniem sadzonek na miejscu docelowym. Po dwóch - trzech tygodniach od posadzenia przestawiamy się na saletrę amonową lub saletrę wapniową (w uprawie bezglebowej - najczęściej przemysłowej), a w okresie intensywnego wzrostu dodajemy coraz więcej potasu, który jest konieczny do dojrzenia i ładnego wybarwienia pomidorów. Oprysk nie jest konieczny, chociaż warto zastosować w tym celu saletrę wapniową.

Pomidory - uprawa i pielęgnacja

Pomidory - uprawa i pielęgnacja

Jeżeli zdecydowaliśmy się na wysokie odmiany, konieczne może się okazać zastosowanie podpór, gdyż pędy tej rośliny nie są zbyt wytrzymałe. Pomidory uprawiane pod osłonami powinny być raczej prowadzone na jednym pędzie. Oznacza to, iż wszystkie gałązki wyrastające poza główną łodygę powinny być ucinane. Dodatkowo warto zastosować ogławianie, czyli ścięcie głównego pędu nad 3 - 5 gronem na około półtora miesiąca przed zakończeniem uprawy, dzięki czemu uzyskamy szybsze owocowanie.

Pozostałymi zabiegami pielęgnacyjnymi, jakie należy wykonywać w czasie uprawy pomidorów są przede wszystkim te, które mają uchronić nasze rośliny od chorób. Usuwamy rośliny lub ich części, które zostały zaatakowane przez choroby, aby nie przeniosły się na inne okazy. Wygrabiamy spomiędzy krzaczków opadłe liście. Jeżeli pojawią się jakiekolwiek chwasty, natychmiast je wyrywamy.


Zbiór pomidorów

Pomidory dojrzewają dość szybko, jeżeli utrzymujemy odpowiednią temperaturę. Ponieważ owoce nie pojawiają się równomiernie, jesteśmy zmuszeni zrywać je nawet kilka razy w ciągu tygodnia, dzięki czemu pozostałe sztuki szybciej się zarumienią. Zbiór, podobnie jak wszelkie inne zabiegi w czasie uprawy oraz pielęgnacji pomidorów, powinny być przeprowadzane z rana lub w czasie pochmurnej pogody, by ograniczyć wtedy ilość promieni słonecznych.

Pomidory - uprawa i pielęgnacja

Pomidory - uprawa i pielęgnacja

Czy wiesz, że…

Pomidor zgodnie z naukowym punktem widzenia jest owocem. Mylne uznawanie pomidora za warzywo rozpoczęło się pod koniec XIX wieku, kiedy do Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych dla celów podatkowych wpisał go na listę warzyw, decyzję swą uzasadniając kulinarnym zastosowaniem rośliny.

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie

Koniecznie zobacz: