Pomidory Koktajlowe

Pomidory Koktajlowe

3 komentarzy

Pomidory Koktajlowe są malutkie w porównaniu do tradycyjnych pomidorów. Jednak mają atut, który powoduje, że pomimo swojej wielkości i dość wysokiej ceny, którą trzeba za nie zapłacić są coraz częściej kupowane. Warzywo jest bardzo soczyste i słodkie. Poza tym możemy bez trudu sami uprawiać je na balkonie czy tarasie.

Pomidorki występują w kolorach: czerwonym, pomarańczowym oraz żółtym. Mają kształt okrągły i średnicę około trzech centymetrów.

Uprawa  Pomidorów Koktajlowych

Stanowisko –  Najlepsze dla rośliny jest słoneczne stanowisko. Zapewnia ono warzywu odpowiedni rozwój.

Podłoże – Gleba powinna być żyzna, oraz  wilgotna i nawieziona nawozami organicznymi.

Podlewanie –  Rośliny rosnące w doniczkach, podlewamy dwa razy w tygodniu, a w suche i ciepłe dni zawsze wtedy, gdy ich podłoże jest przesuszone. Pomidorki uprawiane w ogrodzie podlewamy jeżeli długo nie występują opady deszczu i jest słoneczna pogoda wysuszająca ziemię.

Rozmnażanie –  Pomidory koktajlowe rozmnażamy z nasion lub sadzonek.
Nasiona najpierw siejemy do  małych doniczek a jak będą miały około trzech listków to pikujemy je  i najładniejsze rośliny sadzimy do dużych pojemników. Najkorzystniejsze dla pomidora jest, jak rośnie sam w doniczce, jednak nie zaszkodzi warzywu jak dwie rośliny będą rosły razem. W maju pomidory można przenieść na balkon.

Zbiór pomidorów

Pomidorki zbiera się w okresie od sierpnia do września.

Choroby i szkodniki

Pomidory atakują między innymi mszyce , rak bakteryjny oraz szara plamistość.

Warto wiedzieć, że ….

Warzywa  są bardziej odporne na choroby od zwykłych pomidorów.
Pomidorki koktajlowe  o żółtym kolorze charakteryzują się mniejszą ilością nasion.
Jeżeli  będziemy uprawiać roślinę pozostawiając tylko jeden pęd główny , a pozostałe usuniemy to będziemy  mogli wcześniej cieszyć się pomidorami.

Zastosowanie

Pomidorki najlepiej nadają się do jedzenia na surowo.  Często dodaje się je do sałatek oraz koreczków. Pomidory zawierają w sobie dużą ilość witaminy C oraz witaminy E, PP i K.  Warzywa mają, także dużo mikroelementów, takich jak na przykład żelazo, miedź, wapń czy kobalt.
Jedząc te warzywa wzmacniamy odporność organizmu, poprawia się wygląd naszej skóry, wzmacniają oczy i obniża ciśnienie krwi. Poza tym pomidory pomagają zapobiegać chorobom serca, na przykład miażdżycy.  Należy je jadać, również przy  niedokrwistości.

Agnieszka Krakowiak

3 komentarzy

  1. Dodał: chojunia, Tytuł: Przelałam roślinkę... POMOCY!

    Wieczorem przelałam roślinkę. Rano doniczka stała w wodzie a w środku... dosłownie bagno. Przesadziłam ją od razu po przebudzeniu ale jest straaaasznie "smutna". Nie udało mi się dokładnie oczyścić korzeni z mokrej ziemi (ale usunęłam ją ze zdecydowanie większej części). Nie podlałam i postawiłam roślinkę na słońcu. Mogę coś więcej zrobić, żeby ją uratować? Kiedy ją podlać?

  2. Dodał: barbara, Tytuł: komentarz zadowolonej

    mam te pomidorki już trzeci rok na działce,nasion nie zbieram ,wysiewają się same,przesadzam je w inne miejsce i rosną jak szalone,tego roku byłam zawiedziona gdy spróbowałam zrobić z nich marmoladę jak z tych dużych -szok była gorzka paliła jak pieprz twu córka krzyczała że chcę ją otruć szkoda że nie udała się marmoladka bo ilość pomidorków ogromna warto!

  3. Dodał: Gość, Tytuł: Mam małe pytanko....:)

    Fajnie, ale jak je hodować?:)Mam pomidory koktajlowe, dwa w glebie i dwa w doniczce i te w doniczkach rosną szybciej i nie mają kwiatów, a te w glebie rosną wolno i mają kwiaty, dlaczego tak jest???

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: