Newsletter serwisuPelargonia zwisająca

Pelargonie (Pelargonium) to rodzaj bardzo zróżnicowany, tak więc obok pelargonii charakteryzujących się wzniesionym pokrojem, mamy możliwość uprawy roślin o zwieszających się pędach. Te ostatnie sprawdzą się uprawiane w skrzynkach na balustradzie, parapetach, a także w wysokich pojemnikach, wazach itp.

Pelargonium należą do rodziny bodziszkowatych (Geraniaceae), obejmują wiele gatunków, jednak kilka z nich znalazło uznanie, choć obecnie dominują wielokrotne mieszańce. Dostępne w sprzedaży pelargonie możemy podzielić na kilka grup. Zaliczymy do nich pelargonie rabatowe, zwane ogrodowymi (Pelargonium x hortorum) o wzniesionym pokroju, zmiennych liściach oraz kwiatach, występujące w wielu barwach oraz ogromnej liczbie odmian. Pelargonie wielkokwiatowe – angielskie (Pelargonium grandiflorum) o drewniejących pędach, charakteryzują się sporymi liśćmi oraz kwiatami z charakterystyczną plamką u nasady płatków korony. Ze względu mniejszą odporność na negatywne warunki atmosferyczne w dużej mierze uprawiane są w mieszkaniach, gdzie stanowią barwny i pożądany akcent. Ostatnią z podstawowych grup pelargonii są tytułowe pelargonie zwisające, a konkretnie pelargonie bluszczolistne (Pelargonium hederaefolium).

Czy wiesz że …

Nazwa pelargonii pochodzi od słowa pelargos oznaczającego bocian. Nazwa najprawdopodobniej wzięła się od torebek nasiennych pelargonii, które swym kształtem mogą przypominać dziób tego ptaka.

Pelargonie w stanie dzikim występują przede wszystkim w Afryce Południowej.

Pelargonia zwisająca

Pelargonia zwisająca

Pelargonia bluszczolistna, płożąca piękność

Dopełnieniem zróżnicowanych pelargonii jest pelargonia bluszczolistna o płożących się pędach, których długość może sięgać nawet do 80- 100 cm. Obecnie są dostępne w olbrzymiej liczbie bardzo zróżnicowanych odmian. Liście osadzone na długich ogonkach, gładkie, mięsiste oraz błyszczące. W okresie letnim pelargonie bluszczolistne „toną” w barwnych kwiatach, tworzących baldachy. Kwiaty mogą być pojedyncze, półpełne i pełne w zmiennej kolorystyce (białej, różowej, łososiowej, czerwonej, purpurowej, fioletowej), także wielobarwne. Baldachy skupiają zazwyczaj od kilku do kilkunastu kwiatów.

Wybrane odmiany pelargonii bluszczolistnej

Nazwa

Uwagi

„Amelit”

Bardzo dekoracyjna odmiana o ametystowych, półpełnych kwiatach, charakteryzująca się średnim wzrostem.

„Ville de Dresden”

Ciekawa odmiana, silnie rosnąca o dużych, pojedynczych kwiatach z wyraźnymi, różowymi żyłkami.

„Purple Sybil”

Odmiana o pełnych purpurowych kwiatach i średnim wzroście, tak więc nie spodziewajmy się zbyt długich pędów.

„Blanche Roche”

Odmiana o półpełnych, białych kwiatach z różowym środkiem. Charakteryzuje się średnim wzrostem.

„Blue Sybil”

Odmiana o pełnych i fioletowych kwiatach z odcieniem barwy niebieskiej. Wzrost średni.

„Mexicanerin”

Dekoracyjna odmiana o średnim wzroście, ale dwubarwnych kwiatach- purpura i biel, doskonale prezentujących się na tle ciemnej zieleni liści.

„Apricot”

Odmiana o półpełnych kwiatach w odcieniach pomarańczy. Charakteryzuje się średnim wzrostem.

„Decora Rosa”

Odmiana o różowych oraz pojedynczych kwiatach.

„Vicky”

Odmiana o półpełnych kwiatach w odcieniach różu.

„Tomgirl”

Odmiana o półpełnych kwiatach, intensywnie czerwonych.

„Mexica Tomcat”

Odmiana bardzo dekoracyjna o ciemnoczerwonych kwiatach z białymi przebarwieniami.

„Lollipop Cherry”

Wiśniowe kwiaty z białymi przebarwieniami, średni wzrost.

„VDP Bicolor”

Odmiana tworząca piękne kaskady kwiatów. Kwiaty różowe z białym środkiem.

„Lilac Blue”

Odmiana o półpełnych fioletowych kwiatach.

„White Pearl”

Odmiana o białych kwiatach

„Purple Red”

Odmiana charakteryzująca się silnym wzrostem.

Aby pięknie kwitły

Pelargonie bluszczolistne należą do bardziej wytrzymałych pelargonii jednak i one w przypadku błędów uprawowych nie są w stanie pięknie się rozrastać oraz obficie kwitnąć.

Aby uzyskać wymarzony efekt końcowy kompozycji z pelargoniami bluszczolistnymi, należy nabyć dobrej jakość sadzonki, najlepiej od cieszących się dobrą opinią producentów, z wiadomego źródła. Poza tym nabywając konkretne odmiany roślin, warto zapoznać się jakim wzrostem charakteryzuje się dana odmiana. Chcąc uzyskać bardzo rozległe kaskady kwiatów, należy nabywać odmiany o silnym wzroście. Bogactwo odmianowe roślin o silnym wzroście, średnim oraz bardziej kompaktowym jest olbrzymie, tak więc nikt nie powinien mieć problemu z doborem odpowiedniej odmiany.

Kolejną ważną kwestią są pojemniki, koniecznie powinny zawierać odpływ nadmiaru wody. Na balustradę nadają się tradycyjne skrzynki, można także skorzystać ze skrzynek o podwójnym dnie, dzięki którym łatwiej nam będzie zapewnić odpowiednią wilgotność podłoża. Poza skrzynkami pamiętajmy o wiszących doniczkach, koszach. One także sprawdzą się z pelargonią w roli głównej. Na tarasie, w wysokiej wazie, donicy, możemy uprawiać pelargonie bluszczolistne o niezbyt długich pędach.

Pelargonia zwisająca

Pelargonia zwisająca

Pelargonie bluszczolistne, będą rosły na stanowisku słonecznym do półcienistego, najlepiej zacisznym, nie wietrznym.

Aby rośliny dobrze rosły należy zapewnić im odpowiednie podłoże. Sprawdzi się uniwersalne przeznaczone dla roślin balkonowych, ale warto wzbogacić je piaskiem, a także torfem. Żyzność, przepuszczalność, lekkość to podstawowe kryteria, jakie musi spełnić podłoże.

Bardzo ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest systematyczne nawożenie roślin, przy czym pierwsze nawożenie przeprowadzamy po około 3- 4 tygodniach od posadzenia. Sprzedawane podłoże zazwyczaj jest wzbogacone dawką startową nawozu, stąd konieczność uwzględnienia tego okresu przejściowego. Stosujmy nawozy płynne, najlepiej specjalistyczne, przeznaczone dla pelargonii. Charakteryzują się one podwyższoną zawartością potasu, fosforu oraz mikroelementów, niezbędnych do prawidłowego rozwoju. Częstotliwość podlewania dostosowana do zaleceń producenta, raz na tydzień. 

Podlewanie to bardzo ważny zabieg pielęgnacyjny, uzależniony od panujących warunków, czynników warunkujących częstotliwość podlewania. Zazwyczaj podlewany raz dziennie. W duże upały, może zaistnieć konieczność nawet dwukrotnego podlania roślin.

Pelargonie sadzimy w drugiej połowie maja, kiedy minie niebezpieczeństwo pojawienia się przymrozków, na które roślina jest bardzo wrażliwa. Sadząc pelargonię bluszczolistną pamiętajmy o drenażu.

Pelargonia zwisająca

Pelargonia zwisająca

Długie kwitnienie

Przy systematycznym usuwaniu przekwitłych kwiatów, możemy znacznie wydłużyć kwitnienie. Zabieg ma na celu nie dopuszczenie do wytworzenia nasion, dzięki czemu roślina będzie zmobilizowana do wytworzenia kolejnych kwiatów.

Zimowanie

Przed nadejściem przymrozków, jeżeli mamy możliwość, pelargonie przenosimy do widnego i chłodnego pomieszczenia. Temperatura pomieszczenia nie powinna przekraczać 8°C. Tym sposobem możemy przechować roślinę do wiosny, jednak warto przechować rośliny uprawiane jeden sezon. W trzecim sezonie uprawy, pelargonie słabiej kwitną i tracą na dekoracyjności.

Rozmnażanie

Każdego roku w sierpniu bądź wiosną możemy pozyskiwać sadzonki z roślin rocznych bądź dwuletnich i uzyskiwać młode rośliny. Najlepiej rozmnażać pelargonie poprzez sadzonki wierzchołkowe, długości do około 10 cm. Pobrana sadzonka, powinna mieć przynajmniej dwie pary liści,  a cięcie powinno być przeprowadzone pod węzłem. Należy zostawić kawałek pędu poniżej węzła. Pobrane sadzonki przed umieszczeniem w przepuszczalnym podłożu (piasek + torf), powinny zostać przesuszone, następnie zanurzone w ukorzeniaczu. Skrzynkę z sadzonkami warto nakryć folią, a następnie umieścić w niezbyt nasłonecznionym miejscu, gdzie temperatura wynosi około 20°C. Sadzonki ukorzenią się w ciągu trzech tygodni. Rozmnażanie generatywne możliwe, ale bardziej kłopotliwe.
   

Pelargonia zwisająca

Pelargonia zwisająca

Problemy w uprawie

Pelargonia bluszczolistna w porównaniu do pozostałych grup jest bardziej wytrzymała i odporniejsza na niekorzystne warunki atmosferyczne. Przy błędach w uprawie rośliny stają się bardziej podatne na atak szkodników oraz porażenie chorobami.

Częstym problemem są choroby o podłożu fizjologicznym wynikające m.in. z niedoboru składników pokarmowych ( np. niedobór azotu powoduje czerwone przebarwienia na liściach), nadmierna wilgotność podłoża powoduje powstawanie na blaszce liściowej żółtobrunatnych plam. Z chorób wirusowych należy uważać na kędzierzawość liści, mozaikę, z chorób bakteryjnych, uważajmy na bakteriozę, a z grzybowych na zgorzel, szarą pleśń, rdzę.

Zagrożeniem są także szkodniki, bardzo często przenoszące patogeny. Do najczęstszych zaliczymy mszyce, przędziorki, mączliki.

Zakończenie

Mimo, że moda na balkonach i tarasach wciąż się zmienia, przybywa nam nowych roślin, to jednak pelargonie będą nadal królować. Każdego roku przybywa nowych, a zarazem ciekawych odmian, tak więc o znudzeniu pelargoniami nie  może być mowy, tym bardziej, że mogą stanowić także część różnorodnej kompozycji kwiatowej. Poza tym małe wymagania i łatwość uprawy są także wielką zaletą pelargonii bluszczolistnej.
   
Tekst: Grzegorz Bogucki


Oceń artykuł:
przetwarzam....
5.00 / 16 razy ocenianyKomentarze do tego artykułu:

Tytuł: jakie ładne

śliczne są, ja mam czerwone na balkonie w technorattanowej doniczce, sami zobaczcie:) teraz całość jest prawdziwą ozdobą balkonu:)

dodał: stokrotka 2013-05-13 19:35:11


Tytuł:
Komentarz:
Imię:

Jaka to roślina

Bezpłatny biuletyn o kwiatach

Co to jest newsletter ?

Moje ulubione kwiaty są koloru

Białego

Czerwonego

Żółtego

Niebieskiego

Różowego

Zielonego

Zobacz wyniki

Kontakt z redakcją serwisu


Copyright © 2005 - 2015 SwiatKwiatow.pl

Zapisz się do naszego bezpłatnego biuletynu.

A będziesz otrzymywał informacje o uprawie roślin i kwiatów oraz pielęgnacji ogrodu. Kwiaty to Nasza pasja, którą chętnie się z tobą podzielimy.

Twój email::

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. [zamknij]