Pelargonia zwisająca

Pelargonia zwisająca

1 komentarzy

Aby uzyskać wymarzony efekt końcowy kompozycji z pelargoniami bluszczolistnymi, należy nabyć dobrej jakość sadzonki, najlepiej od cieszących się dobrą opinią producentów, z wiadomego źródła. Poza tym nabywając konkretne odmiany roślin, warto zapoznać się jakim wzrostem charakteryzuje się dana odmiana. Chcąc uzyskać bardzo rozległe kaskady kwiatów, należy nabywać odmiany o silnym wzroście. Bogactwo odmianowe roślin o silnym wzroście, średnim oraz bardziej kompaktowym jest olbrzymie, tak więc nikt nie powinien mieć problemu z doborem odpowiedniej odmiany.

Kolejną ważną kwestią są pojemniki, koniecznie powinny zawierać odpływ nadmiaru wody. Na balustradę nadają się tradycyjne skrzynki, można także skorzystać ze skrzynek o podwójnym dnie, dzięki którym łatwiej nam będzie zapewnić odpowiednią wilgotność podłoża. Poza skrzynkami pamiętajmy o wiszących doniczkach, koszach. One także sprawdzą się z pelargonią w roli głównej. Na tarasie, w wysokiej wazie, donicy, możemy uprawiać pelargonie bluszczolistne o niezbyt długich pędach.

Pelargonia zwisająca

Pelargonia zwisająca

Pelargonie bluszczolistne, będą rosły na stanowisku słonecznym do półcienistego, najlepiej zacisznym, nie wietrznym.

Aby rośliny dobrze rosły należy zapewnić im odpowiednie podłoże. Sprawdzi się uniwersalne przeznaczone dla roślin balkonowych, ale warto wzbogacić je piaskiem, a także torfem. Żyzność, przepuszczalność, lekkość to podstawowe kryteria, jakie musi spełnić podłoże.

Bardzo ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest systematyczne nawożenie roślin, przy czym pierwsze nawożenie przeprowadzamy po około 3- 4 tygodniach od posadzenia. Sprzedawane podłoże zazwyczaj jest wzbogacone dawką startową nawozu, stąd konieczność uwzględnienia tego okresu przejściowego. Stosujmy nawozy płynne, najlepiej specjalistyczne, przeznaczone dla pelargonii. Charakteryzują się one podwyższoną zawartością potasu, fosforu oraz mikroelementów, niezbędnych do prawidłowego rozwoju. Częstotliwość podlewania dostosowana do zaleceń producenta, raz na tydzień. 

Podlewanie to bardzo ważny zabieg pielęgnacyjny, uzależniony od panujących warunków, czynników warunkujących częstotliwość podlewania. Zazwyczaj podlewany raz dziennie. W duże upały, może zaistnieć konieczność nawet dwukrotnego podlania roślin.

Pelargonie sadzimy w drugiej połowie maja, kiedy minie niebezpieczeństwo pojawienia się przymrozków, na które roślina jest bardzo wrażliwa. Sadząc pelargonię bluszczolistną pamiętajmy o drenażu.

Pelargonia zwisająca

Pelargonia zwisająca

czytaj dalej...

1 komentarzy

  1. Dodał: stokrotka, Tytuł: jakie ładne

    śliczne są, ja mam czerwone na balkonie w technorattanowej doniczce, sami zobaczcie:) teraz całość jest prawdziwą ozdobą balkonu:)

Dodaj swój komentarz

Zobacz także