Nawozy zielone

Nawozy zielone

1 komentarzy

Ładnie brzmiąca nazwa nawozy zielone, odnosi się do wybranych roślin szybko rosnących, które wysiewamy w ogrodach i na działkach w celu poprawy struktury i zasobności podłoża w składniki pokarmowe, niezbędne do prawidłowego wzrostu roślin.

Idealny początek …

W czasach, kiedy nawożenie roślin ozdobnych i użytkowych, zostało zdominowane przez nawozy mineralne, należy propagować proekologiczne sposoby na wzbogacanie podłoża w składniki pokarmowe. Alternatywą dla nawozów sztucznych są nawozy organiczne, wśród których prym wiedzie kompost. Nawozy zielone są szczególnie pożądane w początkowym okresie zagospodarowania działki. Założenie ogrodu to kosztowne przedsięwzięcie, nawozy zielone poprzedzające uprawę roślin właściwych są nie tylko działaniem proekologicznym, wspomagającym przyszłą uprawę roślin, ale także rozwiązaniem mało kosztownym.

Nawozy zielone – zalety

Nawóz zielony stosujemy, mając na uwadze fakt, że efekty nie będą natychmiastowe, jak w przypadku nawozów mineralnych, jednak w dłuższej perspektywie, nie można nie docenić tego sposobu nawożenia.

Wybrane zalety zielonego nawozu

Poprawa struktury podłoża, poprzez rozkład biomasy. Podwyższenie zawartości podłoża w próchnicę (substancji organicznej) co przekłada się na poprawę stosunków wodnych (ograniczenie parowania), a także utrzymania składników odżywczych w podłożu, które nie są aż tak podatne na wymywanie podczas opadów.

Spulchnianie podłoża.

Ze względu na rozbudowany i głęboki system korzeniowy, rośliny na zielony nawóz, doskonale wyciągają z głębszych warstw podłoża składniki pokarmowe, które nie są dostępne dla roślin uprawnych. Transportując je do wyższych warstw, pozwalają na pełniejsze wykorzystanie zawartości podłoża przez rośliny właściwe.



Na glebach- zwłaszcza piaszczystych, można w krótkim czasie zaobserwować podwyższenie urodzajności podłoża.

Stosując rośliny motylkowe, warto wiedzieć, że żyją one w symbiozie z bakteriami brodawkowatymi. Dzięki którym mogą wiązać azot z powietrza. Stanowią bogate źródło azotu, który po rozłożeniu biomasy, zostaje wykorzystany przez uprawiane rośliny.

Zielony nawóz to dobry sposób na uniknięcie zachwaszczenia ogrodu np. po zbiorze warzyw wczesnych. Poza ograniczeniem ekspansji chwastów, pozwala także na uniknięcie erozji podłoża. Pamiętajmy, że chwasty wyciągają z podłoża cenne składniki pokarmowe oraz wodę, nie pozwólmy na wyjałowienie podłoża. W pełni wykorzystajmy całą powierzchnię użytkową ogrodu i działki, nawet jeśli będzie to kłopotliwe. Naprawę warto.

Nawozy zielone - Koniczyna biała

Nawozy zielone - Koniczyna biała

czytaj dalej...

1 komentarzy

  1. Dodał: Krystyna , Tytuł: zielony nawóz

    Dobrze i wyczerpująco ujęty temat .Mam ogród już bardzo długo ale ciągle uczę się czegoś nowego.Dziękuję Panie Grzegorzu za wszystkie informacje związane z działką i roślinami .Pozdrawiam serdecznie i życzę owocnych poszukiwań ciekawych i przydatnych nam artykułów.

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: