Nawozy zielone

Nawozy zielone

1 komentarzy

Stosowanie nawozów zielonych pozwala na uzyskanie jeszcze większego zróżnicowania w nasadzeniach, co przekłada się na lepsze efekty w uprawie roślin ozdobnych i użytkowych. Rośliny będą dorodniejsze, a także zdrowsze.

Jak wspomniano wcześniej, straty wody z podłoża ograniczymy dzięki znacznej zawartości próchnicy, ale także przez sam fakt, że wysiana roślinność (zielony nawóz) stanowi niejako parasol w letnie upały, dzięki któremu podłoże jest zacienione, a to również przekłada się na ograniczenie parowania.

Nawozy zielone - Żyto

Nawozy zielone - Żyto

Rośliny na zielony nawóz

Do najczęściej uprawianych roślin, wykorzystywanych jako zielony nawóz należą rośliny motylkowe np. łubin, seradela, koniczyna, wyka oraz peluszka. Wyższość tych roślin wynika przede wszystkim z wytwarzania przez nie dużej masy zielonej, która po rozłożeniu stanowi wartościowe uzupełnienie podłoża w próchnicę.

Tabela 1. Wybrane rośliny na zielony nawóz

Nazwa rośliny
Kilka uwag

Facelia błękitna

Phacelia tanacetifolia to roślina jednoroczna, która przybyła do nas z Kalifornii. Ceniona przez ogrodników, a także pszczelarzy, ponieważ zaliczana jest do roślin miododajnych. Ma w sobie wiele dekoracyjności, tak więc ciekawie zaprezentowałaby się również na rabacie inspirowanej naturą. Facelia błękitna osiąga do około 50- 70 cm wysokości, charakteryzuje się krótkim okresem wegetacji (około trzy miesiące), dlatego też można ją wysiewać od wiosny do lata (sierpień). Nasiona kiełkują po około tygodniu. Nie ma wygórowanych wymagań. Na jeden metr kwadratowy wysiewamy do 3- 4 g nasion.

Żyto

Wysiewane zazwyczaj na poplon ozimy. Charakteryzuje się niewielkimi wymaganiami, dlatego też sprawdzi się na większości gleb. Na jeden metr kwadratowy wysiewamy około 18 g nasion.

Bób

Roślina jednoroczna, zaliczana do bobowatych, znana jako roślina uprawna, popularne warzywo. Bób może zostać wykorzystany także jako roślina na zielony nawóz. Wytwarza bardzo rozbudowany i głęboko sięgający system korzeniowy. Na jeden metr kwadratowy wysiewamy około 20 g nasion.

Koniczyna biała

Bardzo popularna roślina z rodziny bobowatych o rozbudowanym systemie korzeniowym, charakteryzująca się zróżnicowanym zastosowaniem. Ceniona również jako roślina miododajna. Na nawóz zielony także właściwa. Można ją wysiewać wiosną i latem, stosując do 3 g nasion na metr kwadratowy. Na nawóz zielony można wykorzystać także m.in. koniczynę perską.

Gorczyca jara

Można ją zastosować na wiosenny przedplon, wysiewając już w marcu do około 3 g nasion na metr kwadratowy.

Wyka jara

Podobnie jak gorczycę jarą można ją zastosować na przedplon wiosenny. Wyka jara wytwarza sporo masy zielonej, a także głęboki system korzeniowy. Na jeden metr kwadratowy wysiewa się około 15 g nasion.

Łubin

Jedna z najbardziej popularnych roślin jednorocznych wykorzystywanych na zielony nawóz. Na jeden metr kwadratowy wysiewa się około 20 g nasion. 

Rzepak

Na zielony nawóz  wykorzystuje się zarówno rzepak jary jak i rzepak ozimy. Rzepak ozimy, jak sama nazwa wskazuje, stosuje się na poplon ozimy, wysiewając nasiona latem oraz wczesną jesienią, a rzepak jary można wysiewać wiosną i latem. Na jeden metr kwadratowy wysiewa się około 1,5 g nasion.

Peluszka

Roślina jednoroczna określana również jako groch zwyczajny polny. Należąca do roślin bobowatych, stanowi odpowiednią propozycję na nawóz zielony. Nie jest wymagająca, a wysiewamy ją od wiosny do połowy lata. Na jeden metr kwadratowy należy wysiać około 20 g nasion.

Wyka ozima

Wyka ozima w przeciwieństwie do wyki jarej może zostać wykorzystana jako poplon ozimy, podobnie jak żyto. Wysiewamy ją w okresie letnim do wczesnej jesieni. Na jeden metr kwadratowy wysiewa się około 20 g nasion, a więc trochę więcej jak wyki jarej.

czytaj dalej...

1 komentarzy

  1. Dodał: Krystyna , Tytuł: zielony nawóz

    Dobrze i wyczerpująco ujęty temat .Mam ogród już bardzo długo ale ciągle uczę się czegoś nowego.Dziękuję Panie Grzegorzu za wszystkie informacje związane z działką i roślinami .Pozdrawiam serdecznie i życzę owocnych poszukiwań ciekawych i przydatnych nam artykułów.

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: