Mięta polna - Mentha arvensis

Mięta polna - Mentha arvensis

1 komentarzy

Ziołowe sposoby na codzienne dolegliwości są alternatywą, dzięki której możemy wielokrotnie uniknąć stosowania syntetycznych leków. Do roślin leczniczych należy także mięta. Poza miętą pieprzową, najpopularniejszą reprezentantką rodzaju, warto zwrócić uwagę na mięte polną. Ona także ma wiele właściwości, dzięki którym ulżymy sobie przy konkretnych dolegliwościach.

Rodzaj Mentha obejmuje liczne gatunki roślin zielnych z rodziny jasnowatych (Lamiaceae), występujących w dużej części świata. W otaczającym nas krajobrazie możemy natknąć się na m.in.

•    Miętę pieprzową - Mentha piperita
•    Miętę nadwodną – Mentha aquatica
•    Miętę długolistną- Mentha langifolia
•    Miętę polną - Mentha arvensis
•    Miętę polej- Mentha pulegium
•    Miętę zieloną- Mentha spicata


Mięta polna jako gatunek rodzimy

Mentha arvensis w stanie naturalnym występuje na kontynencie europejskim oraz azjatyckim. W Polsce spotykana  pospolicie. Osiąga do około 40- 45 cm wysokości, kwitnie w okresie letnim. Na kanciastej łodydze osadzone są liście w kącikach których, pojawiają się fioletowe kwiaty, zebrane  w nibyokółka. W stanie naturalnym miętę pospolitą spotkamy na bardziej wilgotnych stanowiskach w okolicach cieków wodnych.

Mięta polna  a jej właściwości

Mięta pospolita jest w cieniu bardzo popularnej, masowo wykorzystywanej w lecznictwie mięty pieprzowej (Mentha piperita). Zawierająca olejek eteryczny, zawierający m.in. mentol, menton, garbniki, flawonoidy, pinen, gorycze, sole mineralne, wykorzystywana jest przy dolegliwościach związanych z problemami trawiennymi, pomoże przy wzdęciach, bólu brzucha, skurczach pokarmowych. Mięta pieprzowa dobroczynnie wpływa także na wątrobę.

Mięta polna tak  jak mięta pieprzowa należy do tych gatunków rodzaju charakteryzujących się dużą zawartością mentolu. Pomoże ona przy wzdęciach, problemach trawiennych, nieżytach żołądka, jelit, a także przy problemach z górnymi drogami oddechowymi. Ma działanie wiatropędne, żółciopędne, przeciwbakteryje. Szeroki zakres działania mięty polnej sprawia, że powinna być częściej stosowana jako naturalny lek, dlatego warto ją częściej uprawiać w ogrodzie ziołowym czy też ozdobnym.

Mięta polna

Mięta polna

Mięta polna w kuchni

Poza właściwościami leczniczymi, miętę można wykorzystać także   kuchni jako roślinę przyprawową. Jej wyjątkowy, intensywny aromat pozwala stosować ją jako dodatek do deserów, sałatek, herbat, napojów, a także innych potraw w formie orzeźwiającego dodatku.

Surowiec

Jako surowiec stosujemy liście rośliny, z których możemy korzystać na bieżąco, sprzyjając rozkrzewieniu rośliny. Możemy także ściąć roślinę na wysokości kilku centymetrów, jeszcze przed jej zakwitnięciem. Oddzielić liście i suszyć je w przewiewnym pomieszczeniu, nie narażając jej na pełne słońce. Zbioru dokonujemy w godzinach popołudniowych w słoneczny dzień.

Mięta polna

Mięta polna

Uprawa

W otaczającym nas krajobrazie, mięta polna traktowana jest jako chwast, tak więc nie jest wymagająca, a wręcz przeciwnie tolerancyjna. Przez pełzające kłącze oraz rozłogi bardzo się rozłazi, tak więc na rabacie ziołowej utrzymujemy ją w ryzach.

czytaj dalej...

1 komentarzy

  1. Dodał: Alina, Tytuł: Rośliny lecznicze - zielnik

    Dla mnie super .Krótko ,przystępnie łatwe do zapamiętania podstawowe informacje. Dziękuje.

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: