Lawenda francuska

Lawenda francuska

Skomentuj artykuł

Lawenda francuska jest rodzajem krzewinki, która należy do rodziny jasnotowatych i pochodzi z obszaru Basenu Morza Śródziemnego. Lawenda francuska jest jedną z rzadziej uprawianych odmian lawendy w Polsce ze względu na niekorzystny klimat naszego kraju. Silne mrozy utrudniają uprawę lawendy w gruncie, ale z powodzeniem uprawia się ją w doniczkach. Ten aromatyczny kwiat można często spotkać na balkonach i tarasach w otoczeniu innych śródziemnomorskich roślin. Swoją popularność lawenda zawdzięcza ciekawemu pokrojowi. W naszym klimacie wyrasta do ok. 0,5 m wysokości i wytwarza na pędzie równowąskie, zielono-szare liście o kamforowym zapachu. Na szczycie pędu tworzą się kłosowate kwiatostany, na których wierzchołku wyrastają podsadki. Podsadki przypominają swoją wielkością płatki i zazwyczaj występują w innym kolorze niż cały kwiatostan o barwie fioletowej (rzadziej białej i niebieskiej). Lawenda kwitnie w kwietniu - maju i mniej obficie we wrześniu.

Odmiany

Bella Rose” - podsadki podłużne i szerokie w kolorze różowym
Javelin Blue” – podsadki jasnoniebieskie
Papillon” - podsadki o kolorze liliowym
Snow Bunny” – podsadki i kwiaty białe
Snowman” – podsadki i kwiaty białe



Stanowisko i gleba

Lawendę francuską można uprawiać w doniczce lub w gruncie, chociaż w tym drugim przypadku tylko w cieplejszych rejonach Polski. Lubi miejsca suche, słoneczne, zaciszne i osłonięte od wiatru, np. przy ścianie domu. Dobrze rośnie w glebie przepuszczalnej o odczynie zasadowym (pH 6,5-7,5). Zakwaszone gleby przed zasadzeniem należy wapnować. Podłoże powinno być suche i żyzne, zmieszane z piaskiem, żwirem lub gliną.  Miejsce, na którym sadzimy lawendę należy najpierw dobrze odchwaścić, ponieważ lawenda nie znosi konkurowania z innymi roślinami o składniki odżywcze. Lawenda wymaga również dobrej cyrkulacji powietrza. Z tego względu nie powinno się jej zasadzić w zaniżeniu - najlepszym miejscem będzie skarpa albo wysoko usypana rabata. Zasadzoną lawendę podlewamy często, ale w bardzo małych ilościach. Kwiat ten nie toleruje miejsc przelanych i podmokłych.

Lawenda francuska

Lawenda francuska

Rozmnażanie

Lawendę rozmnaża się poprzez sadzonki (min. 10 cm wysokości) pobrane wiosną albo późnym latem. W tym celu należy wykorzystać ukorzeniacz lub inspekt. Lawendę można również rozmnażać poprzez nasiona, jednak wymagają one stratyfikacji. W tym celu do plastikowego pojemnika należy wsypać wyparzony piasek lub ziemię wymieszaną z perlitem. Do pojemnika wsypujemy nasiona i mieszamy dokładnie z podłożem. Następnie dosypujemy jeszcze odrobinę podłoża na tyle, żeby nasiona były przykryte. Całość należy zrosić wodą. Pamiętajmy, że  w pojemniku nie może stać woda, ponieważ przemoczone nasiona zgniją. Pojemnik należy umieścić w na tydzień w zamrażalniku, a następnie na około 3 tygodnie w lodówce.

Lawenda francuska

Lawenda francuska

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie

Koniecznie zobacz: