Jeżyna bezkolcowa - uprawa i pielęgnacja

Jeżyna bezkolcowa - uprawa i pielęgnacja

3 komentarzy

Jeżyna bezkolcowa, Rubus fruticosus pochodzi z rodziny różowatych i jest odmianą jeżyny dzikiej, która niegdyś rosła na teranie Euroazji i Ameryki Północnej. Obecnie jeżyna bezkolcowa jest jednym z najchętniej uprawianych krzewów w przydomowych ogrodach i na działkach ze względu na niewielkie wymagania uprawowe tej rośliny. Docenia się także jej specyficzny słodkawo-kwaśny i lekko cierpki smak, dzięki któremu doskonale nadaje się to robienia win i przetworów. Znane są również właściwości lecznicze tego owocowego przysmaku. Jeżyna zawiera wysoką zawartość witaminy C i E i jest bogata w sole mineralne takie jak potas, fosfor, żelazo, magnez i wapń. Napary i soki z jeżyn wspomagają trawienie, działają oczyszczająco i dezynfekująco, zapobiegają biegunce i zaparciom oraz pomagają w walce z gorączką i kaszlem.

Stanowisko i gleba

Jeżyna jest krzewem osiągającym wysokość do 2,5 m i silnie rozrastającym się, dlatego należy zagospodarować sporo miejsca na uprawę tej rośliny. Jeżeli zdecydujemy się na uprawę więcej niż jednego krzewu, to powinniśmy sadzić rośliny w rozstawie 2-3 m. Jeżyna preferuje stanowiska słoneczne i najlepiej osłonięte od wiatru. Pędy jeżyny są łukowato wygięte lub pokładające się, więc konieczne jest stosowanie podpór albo krat (kraty mocuje się, jeżeli jeżyna rośnie przy ścianie albo płocie).


Jeżyna wymaga gleby żyznej, próchniczej, bogatej w składniki pokarmowe i lekko kwaśnej. W czasie lata powinno się regularnie podlewać jeżynę, przy czym nie można dopuścić, żeby gleba była podmokła.

Jeżyna bezkolcowa

Jeżyna bezkolcowa


Jeżyna bezkolcowa

Jeżyna bezkolcowa

Uprawa

Kluczowym punktem uprawy jeżyny jest cięcie. Jeżyna bezkolcowa, podobnie jak malina, rośnie dwuetapowo: w pierwszym roku roślina wyrasta, natomiast w drugim roku w sierpniu i we wrześniu obficie owocuje. Późnym latem po zbiorach należy wyciąć pędy, na których roślina owocowała. Pozostałe pędy należy położyć na ziemi i okryć słomą, gałązkami drzew iglastych, suchymi liśćmi lub posypać ziemią. Dobrym pomysłem jest również usypanie niewielkich kopczyków (ok. 30 cm) wokół rośliny. Okrycie rośliny na zimę jest niezbędne, ponieważ jeżyna bardzo źle znosi mrozy i bez dodatkowej ochrony krzewu możemy potem znacznie stracić na plonach. Wiosną, należy wybrać kilka najdorodniejszych pędów, ponownie je rozpiąć, a pozostałe wyciąć. W okresie letnim znowu wyrosną nowe pędy, które będą owocowały w następnym roku. Ilość młodych pędów należy regulować również za pomocą cięcia. Jeżeli jest ich za dużo można niektóre z nich przyciąć albo zupełnie wyciąć, ponieważ zagęszczony krzew źle owocuje. Jeżyna bezkolcowa wydaje niekiedy kolczaste odrosty, które należy zawsze wycinać.

Jeżyna bezkolcowa

Jeżyna bezkolcowa

czytaj dalej...

3 komentarzy

  1. Dodał: Andrzej, Tytuł: Jeżyna bezkolcowa

    Na jeżynie spotyka się szkodnika szpeciel jeżynowiec -To on powoduje że owoc jeżyny nie w pełni dojrzewa -i nie całkowicie wybarwia się na czarno czy fioletowo-Czym to leczyć? Trudno powiedzieć bo nie ma środka zarejestrowanego -leczącego pędy jeżyny - W sklepach ogrodniczych proponują tylko ogólnie dostępne od owadów -

  2. Dodał: , Tytuł: ciecie jezyn

    Jezyna owocuje tylko wdrugim roku dlatego nalezy wycinac wszystkie pędy ktore wydaly owoce mam pytanie co to za szkodnik jak dojrzały owoc ma kiloka pól na swojej powierzchni wkolorze bialym

  3. Dodał: dziunia, Tytuł: jeżyna bezkolcowa

    PYTANIE jak długo owocuje pęd jeżyny? czy można powycinać grona owoców jeżyny które zostaną na tegorocznym pędzie - owocuje pierwszy raz?

Dodaj swój komentarz

Zobacz także