Ceropegia - uprawa i pielęgnacja

Ceropegia - uprawa i pielęgnacja

3 komentarzy

Ceropegia to niezwykła roślina. Jej wygląd przywodzi na myśl skojarzenia z zieloną zasłoną z koralików lub welonem. Wszystko to za sprawą cieniutkich pędów, które przypominają sznureczki z nanizanymi drobnymi liśćmi. Widok jest faktycznie urzekający. Roślina wydaje się być delikatna i bardzo wrażliwe, jednak to mylne wrażenie. Mimo tak lekkiej konstrukcji, ceropegia ma w sobie wiele wytrzymałości.


Silna, choć wiotka.

Ta przepiękna roślina jest w stanie przetrzymać nawet długotrwałą suszę, żyje bardzo długo i jest dość odporna na choroby. To wszystko pomimo swego wątłego wyglądu. Ceropegia należy do rodziny trojeściowatych, która liczy aż 160 gatunków. W naturalnym środowisku zielone zasłony spotykamy w Afryce, na Madagaskarze czy w tropikalnych częściach Azji oraz Australii. Mają cechy, które pozwalają im przetrwać w suchym środowisku. W grubych liściach z woskową pokrywą, gromadzą wodę oraz inne substancje niezbędne na „gorsze czasy”. Magazynują też wilgoć w bulwach i pędach.

 

 

Najbardziej popularnym gatunkiem, który można spotkać w domach, jest Ceropegia Wooda. Przywędrowała do nas z Afryki i zyskała uznanie ze względu na to, że naprawdę bezproblemowo się ją uprawia i pielęgnuje. Bulwa rośliny znajduje się w podłożu i osiąga około pięciu centymetrów średnicy. Z bulwy wyrastają cienkie pędy, przypominające sznurki. Mogą one osiągnąć długość nawet ponad metra. Małe listki mają sercowaty kształt i mają średnicę nie większą niż 1,5 centymetra. Są one umiejscowione parami na całej długości pędu. Wierzchnia strona liścia ma kolor szarozielony, natomiast, jeżeli zajrzymy pod spód to niekiedy możemy ujrzeć barwę purpury. Niektóre listki na spodzie są zaś zielone. W kątach liści możemy zauważyć małe bulwy i zawiązki korzonków. Kwiaty tej odmiany są niezwykłe. Noszą miano pułapkowych, ponieważ gdy do ich wnętrza wpadają owady zbierające nektar, roślina na jakiś czas uniemożliwia im drogę wyjścia, zamykając kwiat. Po chwili, kiedy już cały owad jest dokładnie oblepiony pyłkiem, kwiat uwalnia swą „ofiarę”. Zjawisko to zadziwia i zachwyca.

ceropegia

Inna odmiana jest równie piękna, choć niezbyt często spotykana w uprawie domowej. Chodzi o gatunek Ceropegia Stapeliformis. Jest to roślina płożąca się, o grubych pędach. Na końcach pędów pojawiają się liście, które stają się żółte i opadają, kiedy mija okres wegetacji. Ta odmiana urzeka nas pięknymi kwiatami, które mogą mieć nawet 5 centymetrów długości i 3 centymetry średnicy.

czytaj dalej...

3 komentarzy

  1. Dodał: Rena, Tytuł: Ceropegia przycinanie

    Czy można przycinac jej pedy jeśli są zbyt długie ???

  2. Dodał: TERESA, Tytuł: Storczyki sprzedaż

    WSTREVA mieszkam w Grodkowie tel.77 4155843 chętnie kupiłabym Storczyki, ale nie mogę przjechać mam syna niepłnosprwnego,proszę o pilny kontakt. TERESA G.

  3. Dodał: cccdera, Tytuł: jaki metraż... ;)

    "Z bulwy wyrastają cienkie pędy, przypominające sznurki. Mogą one osiągnąć długość nawet ponad metra. " - nawet ponad metra? moja ma już z 6 metrów, cudowna roślinka :)))

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: