Sok z brzozy pozyskiwanie, przechowywanie i działanie

Sok z brzozy pozyskiwanie, przechowywanie i działanie

16 komentarzy

Sok z brzozy znany też pod nieco mniej popularną nazwą taką jak bzowina czy oskoła to naturalny środek leczniczy. Jest on stosowany od pokoleń. Dawniej popularniejsze było samodzielne pozyskiwanie tego zdrowego napoju z pnia czy też pączków a nawet liści drzewa. Dzisiaj możemy go kupić w sklepach ze zdrową żywnością a także w coraz większej ilości supermarketów. Oczywiście obecnie także można samodzielnie postarać się o taki sok. Niezbędna do tego jest wiedza, która pozwoli na jego zebranie bez narażenia drzewa na uszkodzenie i z zachowaniem zdrowotnych właściwości soku.


Dobroczynne składniki i właściwości

Oskoła jest pełna takich substancji jak kwasy: cytrynowy i jabłkowy, a co za tym idzie ogromną ilość witaminy C. Poza tym w jej składzie znajdziemy wiele wapnia, fosforu, magnezu, potasu, żelaza, witamin z grupy B, miedzi, związków żywicznych, garbników, flawonoidów. Sok z brzozy można pić, ale także stosować zewnętrznie na skórę oraz włosy.

Stosowany wewnętrznie reguluje przemianę materii. Ponadto działa wzmacniająco w przypadku osób schorowanych, osłabionych, ponieważ dodaje sił i energii . Oczyszcza także organizm i poprawia odporność. Szczególnie dobroczynnie wpływa na pracę wątroby i nerek jak i całego układu moczowego. Specjaliści zajmujący się ziołolecznictwem, ale też i lekarze zalecają podawanie soku z brzozy osobom zmagającym się z nowotworami. Co prawda nie leczy on samej choroby, jednak znacznie poprawia samopoczucie chorego. Z całą pewnością warto go także przyjmować nie tylko leczniczo, ale i zapobiegawczo, gdyż cały czas pojawiają się nowe wyniki badań nad właściwościami  soku z brzozy i tak naprawdę być może nie poznaliśmy jeszcze całego potencjału tego specyfiku.


Stosowanie soku z brzozy na skórę wspomaga leczenie trądziku, a wmasowywanie w skalp poprawia jego ukrwienie i stymuluje porost włosów. Zewnętrznie bzowinę stosuje się też na rany czy wrzody, co wspomaga ich gojenie.

Sok z brzozy

Sok z brzozy

W miarę możliwości warto pić sok z brzozy przez cały rok. Jego dawki zależą od tego, czy stosujemy go zapobiegawczo, czy też leczniczo. W pierwszym przypadku trzeba przyjąć około 5 litrów soku, dzieląc dawki tak, by przyjmować jego 1 do 3 szklanek dziennie. Rozpoczynamy od jednej porcji, a z czasem zwiększamy ją do trzech. Jeżeli sok z brzozy stosujemy leczniczo, warto spożyć około 10 jego litrów także w dawkach posobnie podzielonych. Bzowina może być także składnikiem mieszanek z sokami z innych ziół. Podaje się je na konkretne dolegliwości. Na przykład mieszanka 30 g soku z brzozy oraz 10 g soku z mniszka pospolitego jest doskonałym lekarstwem na zapalenie pęcherza. Pije się ją rozcieńczając do 50 kropel preparatu w niewielkiej ilości przegotowanej i ostudzonej wody.

Sok z brzozy

Sok z brzozy

Warto wspomnieć także o tym, że ze względu na dużą siłę działania soku z brzozy przed jego stosowaniem warto zapoznać się z opinią lekarza. Trzeba to zrobić zwłaszcza jeżeli cierpimy na jakieś choroby bądź przyjmujemy leki.

Sok z brzozy

Sok z brzozy

Jak pozyskać sok z brzozy?

Po sok z brzozy udajemy się do lasu wiosną, a konkretniej w okresie około 18- 20 dni przed tym, zanim pękną pączki drzewa. Obserwujmy więc, kiedy na brzozie pojawia się pączki i poczekajmy na nieco cieplejsze dni, występujące przy jeszcze dość chłodnych nocach. Warto dowiedzieć się, czy pobranie soku brzozowego z lasu, w którym zamierzamy go dokonać nie jest zabronione. Niekiedy jest to zakazane przez wzgląd na to, że osoby zbierająca bzowinę  niejednokrotnie niszczą drzewo. Najbezpieczniej jest wybrać okaz brzozy, który zostanie przeznaczony do ścięcia. Zalecane jest zbieranie soku z brzozy która ma więcej niż 10 lat. Jeżeli chcemy otrzymać oskołę z pnia, należy wwiercić się w niego na głębokość około 2 -3 cm. Otwór czynimy za pomocą ręcznej wiertarki na około pół metra wysokości drzewa. W dziurkę wkładamy plastikową rurkę którą umieszcza się w naczyniu. W ciągu doby spłynie nam do niego do 1,5 litra soku. Wykonany przez nas otwór po zakończeniu pobierania soku należy posmarować maścią do leczenia drzew. Dzięki temu brzoza się zregeneruje i nie dozna zbyt wielkiego uszczerbku.

Sok z brzozy

Sok z brzozy

Jak przechowywać oskołę

Sok brzozowy jest produktem naturalnym i brak obecności konserwantów sprawia, że po zebraniu trzeba go zużyć w przeciągu czterech dni. Specyfik cały czas trzymamy w lodówce. Jeżeli chcemy przedłużyć jego trwałość, można stworzyć z niego nalewkę na spirytusie, dodając po prostu odrobinę alkoholu do soku. Obydwa preparaty najkorzystniej jest przechowywać w szklanym pojemniku. Soki ze sklepu mają na etykietce wyszczególniony sposób i czas przechowywania i tego należy się trzymać.


Obecnie coraz głośniej mówi się o powrocie do naturalnego leczenia, które jest skuteczne i ma mniej skutków ubocznych niż tradycyjne. Dajmy więc szansę sokowi z brzozy i sprawdźmy jak zadziała na nasz organizm, zwłaszcza, że jego specyficzny smak jest dość przyjemny. Z pewnością sok z brzozy jest lepszą alternatywą dla słodzonych soków czy napojów gazowanych. Nawet jeżeli zastąpimy nim tylko jedną szklankę tych niezdrowych napojów dziennie, to z pewnością wyjdzie nam to na zdrowie.

Autor: Marta Niegierewicz
czytaj dalej...

16 komentarzy

  1. Dodał: joanna, Tytuł: sok

    Tak naprawdę można pozyskać ok 10 litrów w ciągu doby a nawet więcej wiem bo pozyskuje bańka 5 l zapełnia się ok 6- 8 godz.

  2. Dodał: Rysio, Tytuł: Sok zbrzozy

    Pomaga na wszystkie dolegliwości aszczegulnie na grzybice stop trzeba sumiennie smarować przez conajmniej rok a skutki bendą widoczne####

  3. Dodał: stefana borko, Tytuł: nalewka

    KONSERWUJE w nalewkę około 12% winko . JAK DODAM inne wiosenne Soczi to na letnie przeziębienia mam nalewkę babci Walerji ś.p..

  4. Dodał: , Tytuł: tyle pisania

    ...a w rzeczywistosci Autor nic nie napisal o faktycznych wlasciwosciach leczniczych soku z brzozy ...rozumiem zatem, ze oprocz pewnego rodzaju egzotyki, sok ten jest przereklamowany i w niczym nie pomaga...

  5. Dodał: , Tytuł:

    To nie dziala

  6. Dodał: anetka, Tytuł: sok z brzozy

    Uwielbiam sok z brzozy, a na dodatek ma wiele zdrowotnych właściwości. Między innymi pomaga na drogi moczowe, chroni przed powstawaniem kamieni nerkowych.

  7. Dodał: Halina, Tytuł: sok z brzozy

    Naprawdę tak dużo aż jest wskazane pić tego soku? Gdyby chcieć kupować, można by zbankrutować, bo te soki ekologiczne z brzozy tanie nie są. Natomiast nie jestem profesjonalista i nigdy tego nie robiłam by samodzielnie próbować wydobywać ten sok. Ale kiedyś trzeba by o tym pomyśleć, bo efekty faktycznie są wspaniałe. Piecie takiego soku mogłoby nieźle poprawić zdrowie, ale także i sylwetkę.

  8. Dodał: aga, Tytuł: sok z brzozy

    kupuję pasteryzowany ,ale pamiętam jak mój tato kiedyś upuszczał sok z brzozy do bańki. Zawsze piłam bez ograniczeń. Świetnie gasi pragnienie

  9. Dodał: Jan, Tytuł: Leszy

    Warto przygotować się na przyszły rok, ponieważ sezon skończył się u mnie ze 2 tygodnie temu. Polecam ten artykuł

  10. Dodał: Ela, Tytuł: Tylko świeży

    Każdy sok z brzozy kupiony w sklepie to nic dobrego i bez wartości. Jeżeli go pasteryzują to w tym momencie niszczą wszystkie wartości. My pijemy świeży sok pozyskiwany bezpośrednio z drzewa. Nie można go przechowywać dłużej niż 2 dni ponieważ szybko się psuje, choć i tak trzymamy go w lodówce. Nie można go podgrzewać.

  11. Dodał: Jadwiga, Tytuł: przechowanie soku

    czy ten sposób z podpalonym spirytusem na wieczku jest sprawdzony

  12. Dodał: lenka, Tytuł: bdb soki z brzozy

    Ja też piłam soki z brzozy oleofarmu, ale tylko te ekologiczne i bez cukru - jeśli już inwestować w "detox", to warto zrezygnować z dodatku cukru. Piszą, że jest pasteryzowany, więc ci, którzy zbierają sami mogą spróbować, jak to jest z przechowywaniem.

  13. Dodał: Sławek, Tytuł: inna metoda pozyskania

    Można też pozyskiwać sok w bardzo łatwy i sprawny sposób, nie raniąc pnia drzewa. Ścinamy w tym celu końcówkę wybranej (małej) gałązki drzewa i nakładamy na nią butelkę (dobrze sprawdzają się ciemne po piwie ;) ) tak, aby ta zwisała sobie lekko w dół. Jeżeli zrobimy to prawidłowo, to nawet nie trzeba dodatkowo wiązać butelki do gałęzi. Nacięta gałązka zasycha po około 4 dniach, a wypływa z niej około 0,5 litra wprost do butelki :)

  14. Dodał: Piotrek, Tytuł: Jak pasteryzowac

    Jak można pasteryzowac ten sok bez alkoholu? Najlepiej byłoby zamrozić lecz niemam dużo miejsca w zamrażalniku.

  15. Dodał: Jantar, Tytuł: sok z Oleofarmu

    Ja nie mam gdzie sama pozyskać soku z brzozy. Kupuję za to Sok z Oleofarmu. Smakuje i pomaga, szczególnie na dolegliwości ze strony alergii. Polecam zamiast wody mineralnej. Mój ulubiony to sok z brzozy z dodatkiem soku z jabłek. Jest smaczny chociaż nie zawiera cukru.

  16. Dodał: Mirek., Tytuł: Czy można tak przechować.

    Sok wlewamy do słoja,na wieczko polewamy parę kropli spirytusu podpalamy i zakręcamy..

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie

Koniecznie zobacz: