Sadzenie krokusów

Sadzenie krokusów

Skomentuj artykuł

Krokusy to niezwykle barwne i radosne akcenty wiosennego przebudzenia, a także  jesiennego ogrodu. Szczególnie pięknie prezentują się wczesną wiosną, kiedy ogród wybudza się z zimowego snu.  Nie przeszkadza im nawet śnieg,  gdyż ogrzane słonecznym spojrzeniem, ukazują piękno swych barwnych kwiatostanów. Wyróżniamy około 100 gatunków roślin, zaliczanych do rodzaju Crocus, ale tylko nieliczne są powszechnie uprawiane w ogrodach.

Crocus należy do roślin wieloletnich, u których część podziemną stanowi organ spichrzowy, zwany bulwą, a część nadziemną wąskie, trawiaste liście oraz barwne, kielichowate kwiaty. Kwitnące rośliny towarzyszą nam wiosną oraz jesienią. Zazwyczaj skupiamy się na gatunkach i odmianach wiosennych, nie zwracając uwagi na gatunki jesienne. Warto to zmienić i zadbać o większe zróżnicowanie krokusów w ogrodzie.

Wybrane gatunki rodzaju z uwzględnieniem pory kwitnienia

Gatunki wiosenne ( III-IV ) – Crocus angustifolius (krokus wąskolistny), Crocus chrysanthus (szafran złoty), Crocus imperati (szafran cesarski), Crocus tommasinianus (szafran Tommasiniego), Corcus vernus (szafran wiosenny), Crocus sieberi (szafran Siebera), liczne mieszańce.

Gatunki jesienne (IX-X) - Crocus medius (szafran średni), Crocus dativus (szafran uprawny), Crocus speciosus (szafran okazały), Crocus ochroleucus (szafran bladożółty), Crocus kotschyanus  syn. Crocus Donatus (szafran turecki (pasiasty).


Czy wiesz że …

W Polsce, w stanie dzikim, występuje jeden gatunek rodzaju. Jest to szarfan spiski (Crocus scepusiensis) , którego możemy podziwiać m.in. w Tatrach oraz Karpatach Zachodnich. Już od marca można ujrzeć polany, które „toną” w potoku kwitnących krokusów. Ta niewielka roślina to jeden z najpiękniejszych zwiastunów wiosny, objęty ochroną !

Terminy sadzenia

Gatunki wiosenne – od drugiej połowy września do pierwszej połowy października.
Gatunki jesienne – pierwsza połowa sierpnia.

Sadzenie krokusów

Sadzenie krokusów - cebulki

Wymagania krokusów

Aby cieszyć się obfitym kwitnieniem roślin,  krokusom należy wybrać odpowiednie stanowiska od słonecznych do lekko półcienistych. Zwróćmy uwagę na podłoże, które powinno być przepuszczalne, żyzne i próchnicze. Na takim podłożu krokusy będą dobrze rosły i rozmnażały się. Warto podkreślić, że bulwki krokusa są jednoroczne, a więc bulwa mateczna zamiera, pozostawiając liczne bulwki potomne. Co kilka lat, w drugiej połowie czerwca, a więc w momencie, kiedy liście krokusów już zaschną, wykopuje się bulwki, dzieli, przechowuje i w sierpniu ponownie wysadza na miejsce stałe.
 

Sadzenie krokusów

Sadzenie krokusów - wiosenne wschody

Sadzenie krokusów wiosennych

Krokusy wiosenne kupujemy późnym latem oraz jesienią tak aby zdążyć posadzić je w wymaganym terminie. W celu rozmnożenia krokusów, można je wykopać w drugiej połowie czerwca, podsuszyć i oczyścić, przeznaczając do posadzenia najbardziej dorodne bulwy. Do momentu posadzenia, przechowujemy je w przewiewnym miejscu, w którym temperatura wynosi około 20°C

Przed posadzeniem, stanowisko dla krokusów powinno być oczyszczone z chwastów oraz innych zanieczyszczeń. Podłoże spulchnione, najlepiej wzbogacone dobrze przerobionym kompotem. Dopiero wówczas przystępujemy do sadzenia bulwek, które powinno sadzić się w grupach od kilku do kilkunastu sztuk, aby spotęgować piękno kwitnących krokusów.

Głębokość sadzenia bulw dostosowujemy do ich wielkości, a więc wyniesie ona  5- 10 cm.
Przed posadzeniem krokusów, bulwy należy zaprawić odpowiednim środkiem grzybobójczym.

Sadzenie krokusów - krokusy w doniczce

Sadzenie krokusów - krokusy w doniczce

Sadzenie krokusów jesiennych

Z krokusami jesiennymi postępujemy podobnie jak w przypadku krokusów wiosennych, pamiętając o optymalnym terminie na ich posadzenie.

Po posadzeniu 

W okresie bezśnieżnej , mroźnej zimy warto lekko okryć krokusy, aby lepiej się ukorzeniły i przezimowały. Poza tym utrzymujemy podłoże w dobrej kulturze.

Sadzenie krokusów - krokusy

Sadzenie krokusów - krokusy

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: