Rośliny owadożerne, najlepsza pułapka na owady

Rośliny owadożerne, najlepsza pułapka na owady

9 komentarzy

Muchołówka

Najlepiej hodować ją w akwarium, zapewni jej to dużą wilgotność, przy odpowiednim podłożu oraz w towarzystwie paproci powinna czuć się dobrze. Poza tym roślina potrzebuje dużo światła. Nie nawozimy jej nawozami mineralnymi. Po zakupie muchołówki w sklepie trzeba ją w domu przesadzić.

Dzbanecznik
Rośliny owadożerne - Dzbanecznik

Dzbanecznik

Kwiat musi przede wszystkim mieć zapewnioną dużą wilgotność powietrza i stać w dobrze oświetlonym miejscu. Jeżeli nie zapewnimy roślinie odpowiednich warunków to mogą na niej w ogóle nie wytworzyć się dzbanki, a te co są szybko zaschną.

Dobrze oświetlone stanowisko, rozproszonym światłem gwarantuje, że dzbanecznik zachowa prawidłowe wybarwienie liści i dzbanków. Jednak trzeba uważać, ponieważ zbyt silne promienie słońca skutkują poparzeniem rośliny. Objawia się to poprzez brunatne plamy na dzbankach oraz liściach.

Przy nawożeniu trzeba uważać, żeby dzbanecznika nie przenawozić, jeżeli to zrobimy to nie rozwiną się dzbanki.

Rosiczka

Roślina dobrze się czuje we włóknistej ziemi.
Podlewamy rosiczkę czystą, przegotowaną, wystudzoną wodą. Nie może to być woda nalana prosto z kranu. Również do zraszania rośliny używamy przegotowanej wody.
Nie nawozimy.

Zakup rośliny.

Kupujemy zdrową, dorodną roślinę, najlepiej duży okaz.  Bardzo ważne jest abyśmy przed rozpoczęciem uprawy zapoznali się z informacjami na temat uprawy roślin owadożernych, gdyż nie jest to łatwe.

Agnieszka Krakowiak

czytaj dalej...

9 komentarzy

  1. Dodał: Wiktor, Tytuł: Ortografia

    Jak można było napisać móc przez u zwykłe? To się wymienia na mogę. Czy ktoś tu nie przeszedł podstawówki?

  2. Dodał: Rafał, Tytuł: Ortografia

    "... muc jes uprawiać... " - drodzy Państwo chyba lepiej będzie "móc" pozdrawiam Rafał

  3. Dodał: Kinga, Tytuł: Zapach

    Mam kilka pytań do znawców (mam 0 praktycznej wiedzy na temat tych roślin): 1. Czy rośliny owadożerne mają jakiś zapach? Czy w malutkim pokoju (6 m2) będzie można odczuć ich obecność (zwłaszcza w zimie)? A jeśli tak, to który gatunek nie wydziela zapachu lub wydziela taki, z którym można żyć i spać? 2. Czy połknięcie jakiejś części przez dziecko może być dla tego dziecka niebezpieczne? (proszę o poważne potraktowanie - mowa o dziecku z niepełnosprawnością intelektualną i zawsze trzeba się liczyć z różnymi problemami)? Który ewentualnie gatunek byłby najbezpieczniejszy pod tym względem? 3. Czy koty i rośliny owadożerne stwarzają dla siebie wzajemnie jakieś możliwe problemy? Z pewnością rośliny nie lubią być dotykane i trzeba je chronić, ale czy w razie czego wilgotny nos kota nie stworzy im zbyt dużego dyskomfortu ("szoku")? A nos kota - czy nie ucierpi w zetknięciu z substancjami trawiennymi rośliny? (Oczywiście, że je zabezpieczę, ale kot to tylko kot). 4. Czy w zimie należy je dokarmiać i jak? Skąd wziąć owady i jakie?

  4. Dodał: natalia, Tytuł: muchałówka

    miesiąc temu kupiłam sobie muchałuwke i gdy robiłam to co tu jest napisane jeden kiawtuszek mi zamarł dlaczego?

  5. Dodał: luka, Tytuł: rosiczek nie podlewamy...

    podlewamy poprzez podsiakanie-tj doniczke umieszcza sie na podstawce z woda destylowana lub przegotowana nie zraszamy roslin owadożernych

  6. Dodał: Roma, Tytuł: dzbanecznik

    Przed chwilą kupiłam przepiękny okaz dzbanecznika. Kwiaty nas i nasze mieszkanie lubią. Nie mam problemów z ich hodowlą. Trzymajcie kciuki aby i ten nas polubił.Oczywiście nie aż tak by nas zjeść.

  7. Dodał: Dana, Tytuł: storczyki z problemem

    Na moich weszły jakieś niewidzialne owady i podgryzały liście przez co wypływał z nich sok Znalazłam na to radę kupiłam środek na mszyce jak do róż i opryskałam Co prawda dopiero po 4 oprysku mam spokój ale i radość po wypuszczają nawet po 2 pędy kwiatowe.Myślałam ze ich nie uratuje bo marnie już wyglądały.Zabieg wykonałam w kabinie prysznicowej i dopiero po kilku godzinach postawiłam na parapet - to dla bezpieczeństwa

  8. Dodał: agatka, Tytuł: Dzbanecznik

    Kupiłam przepiękny dzbanecznik (podobne wyglądający jak wyżej na zdjęciu)niestety cieszyłam sie jego urodą tylko 3 miesiące.Odrosty liści zaczęły schnąc a nowe liście niestety nie wytwarzają dzbanków kwiatowych.Dbałam o niego jak w opisie wyżej co mogło być przyczyną uschnięcia dzbanków.Nawiasem mówiąc rośnie jak szalony ,ale niestety tylko w liście.Pozdrowienia Agata

  9. Dodał: roslinyowadozerne.eu, Tytuł: Uwagi

    W artykule jest duża ilość uogólnień i nieścisłości, groźnych zwłaszcza w przypadku hodowli roślin dostępnych powszechnie w handlu (hipermarkety, kwiaciarnie, itp.): 1. Rosiczki tropikalne cały rok lubią temperaturę pokojową, a spokojnie zniosą +30 stopni. Wspomniane 5 stopni tyczy się np. rosnącej w Polsce i chronionej rosiczki okrągłolistnej lub pośredniej. 2. Muchołówek nie trzymamy w akwarium, gdyż wysoka wilgotność to najlepsza droga do zgnicia rośliny. Najlepsze miejsce to parapet lub balkon/ogród. Większość ogólnodostępnych roślin owadożernych toleruje lub aklimatyzuje się do wilgotności pokojowej, również dzbaneczniki. 3. Początkującym hodowcom odradza się jakiekolwiek nawożenie roślin owadożernych, także dzbaneczników (poza dokarmianiem owadami). 4. Jako podłoże nie stosuje się żadnej "torfowej ziemi" lecz tylko kwaśny, czysty torf wysoki plus ewentualne dodatki. 5. Co do rozmnażania to życzę powodzenia osobom początkującym w ręcznym zapylaniu kwiatów muchołówki (najlepiej dwóch oddzielnych i odmiennych genetycznie okazów) oraz cierpliwości liczonej w latach przy hodowli dzbaneczników, zanim z nasiona roślina osiągnie sensowne rozmiary :)

Dodaj swój komentarz

Zobacz także