Odmiany marchwi

Odmiany marchwi

Skomentuj artykuł

Marchew jest rośliną, o której nie możemy zapomnieć przy zakładaniu ogródka warzywnego. Jej uprawa nie jest trudna, jednak zapewnienie jej odpowiednich warunków oraz staranne pielęgnowanie to nie wszystko. Jeżeli zdecydujemy się na złą odmianę, choćbyśmy bardzo chcieli, nie mamy szans, by plony nas zadowoliły. Dlatego też przed przystąpieniem do wyboru nasion, warto zapoznać się z asortymentem, jaki dostępny jest na polskim rynku, by wybrać dokładnie taką marchew, jaką w późniejszym okresie chcemy się zajadać.

Poniżej przedstawiamy alfabetyczny spis najpopularniejszych odmian marchwi, jakie dostępne są w sklepach z nasionami, wraz z ich krótkimi opisami.

Marchew Amsterdamska - odmiana wczesna marchwi o walcowatych korzeniach w kolorze pomarańczowoczerwonym i długości do 12 - 13 cm. Bogata w beta karoten, nadaje się do bezpośredniego spożycia, jak również do dalszego przetwórstwa. Dość odporna na niekorzystne warunki uprawy.

Marchew Askona F1 - odmiana późna marchwi o korzeniach długości do 20 cm, gładkich i tępo zakończonych. Ma pomarańczową barwę, jednak wykazuje tendencję do zazielenienia. Używana głównie do przetwórstwa.

Marchew Berlicumer 2 - odmiana późna marchwi o ciemnopomarańczowym, walcowatym korzeniu i długości do 19 cm. Wspaniale nadaje się do przechowywania.

Marchew Deep Purple - odmiana marchwi średnio późnej o bardzo oryginalnych, stożkowych korzeniach w kolorze ciemno purpurowym. Idealnie nadaje się do nadawania barwy potrawom przygotowywanym z tego warzywa.Marchew Dolanka - odmiana późna marchwi o korzeniach bardzo długich, dorastających nawet do 30 cm i delikatnie stożkowanych. Dodatkowo zawiera dużo karotenu oraz cukrów. Bardzo dobra do przetwórstwa.

Marchew Flakkese 2 - odmiana późna marchwi o korzeniu delikatnie stożkowatym z małym rdzeniem. Dobra do spożycia bezpośredniego lub mrożenia.

Marchew Galicja F1 - odmiana średnio wczesna marchwi o pomarańczowych korzeniach długości do 20 cm, cylindrycznego kształtu i gładkiej skórce. Odporna na zielenienie, wspaniale nadaje się zarówno do spożycia bezpośredniego, jak również przetworzenia lub dłuższego przechowywania.

Marchew Kalina F1 - odmiana wczesna marchwi o korzeniach pomarańczowych, osiągających długość do 18 cm i tępo zakończonych. Zawiera dużo karotenów i cukrów, dzięki czemu wspaniale nadaje się przede wszystkim do surówek i na soki.

Marchew Kamila F1 - odmiana wczesna marchwi o korzeniach dobrze wybarwionych nie tylko na skórce, ale również wewnątrz. Osiąga około 18 cm długości i jest bardzo słodka.

Odmiany marchwi

Odmiany marchwi

Marchew Karlena - odmiana późna marchwi o ciemnopomarańczowych, walcowatych korzeniach i gładkiej skórce. Nie pęka, chociaż jest krucha i soczysta. Dobra do spożycia w różnych formach.

Marchew Kinga F1 - odmiana wczesna marchwi o korzeniach ciemnopomarańczowych, dorastających maksymalnie do 20 cm długości, w cylindrycznym lub lekko stożkowatym kształcie i z gładką skórką. Nadaje się do spożycia bezpośredniego lub do wytwarzania przetworów dla dzieci.

Marchew Kometa F1 - odmiana średnio późna o korzeniach stożkowych, ale nie zakończonych ostro, mocno pomarańczowych, osiągających nawet 23 cm długości. Słodka i plenna, dobra do uprawy na redlinach.

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie