Nagietek lekarski - uprawa, właściwości i działanie

Nagietek lekarski - uprawa, właściwości i działanie

Skomentuj artykuł

Właściwości lecznicze

Składniki biologicznie aktywne obecne w surowcu wykazują działanie przeciwzapalne, spazmolityczne, choleretyczne (pobudzające wydzielanie żółci) i hipocholesteremiczne (obniżające poziom cholesterolu). Olejek eteryczny posiada natomiast właściwości bakterio- i grzybobójcze. Polifenole i flawonoidy występujące w kwiatach nagietka to związki o silnych właściwościach antyoksydacyjnych.

Nagietek lekarski

Nagietek lekarski

Działanie

Działanie przeciwzapalne wykorzystywane jest w zastosowaniu zewnętrznym surowca. Z tego względu wytwarza się różnego rodzaju maści, nalewki i wyciągi stosowane przy stłuczeniach, ranach i stanach zapalnych błon śluzowych. Za działanie moczopędne i żółciopędne odpowiedzialne są natomiast flawonoidy, a za właściwość obniżania poziomu cholesterolu – kalendulozydy. Aktywność antyutleniająca kwiatów nagietka ma istotne znaczenie w łagodzeniu skutków uszkodzeń skóry przez promieniowanie UV i różnego rodzaju naświetlania.

Zastosowanie

Przetwory z nagietka mogą być wykorzystywane zewnętrznie w leczeniu stanów zapalnych gardła i krtani oraz przy zapaleniu spojówek. Wewnętrznie natomiast zaleca się stosowanie ich w nieżycie żołądka i jelit oraz w stanach zapalnych dróg żółciowych, spowodowanych infekcją i w niedomodze wątroby. Łagodzą również nieprzyjemne objawy przy zaburzeniach miesiączkowania, takie jak dolegliwości bólowe, ogólne osłabienie, zawroty głowy. W kosmetyce nagietek ma zastosowanie do wyrobu maseczek, szamponów, płynów tonizujących i kremów do cery suchej i wrażliwej. Jest również składnikiem preparatów homeopatycznych.

Nagietek lekarski

Nagietek lekarski

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie

Koniecznie zobacz: