Kwiat lotosu

Kwiat lotosu

Skomentuj artykuł

Na koniec kilka ciekawostek o lotosach

Jeżeli piękno kwiatów lotosu nie jest wystarczającym argumentem, aby podjąć się jego uprawy, warto zapoznać się z kilkoma poniższymi ciekawostkami dotyczącymi tej rośliny, które mogą być pomocne przy podejmowaniu ostatecznej decyzji.

Długowieczny lotos

Pod tym pojęciem nie kryje się bylinowa natura samej rośliny, jednak długowieczność nasion lotosu, które nadają się do uprawy nawet po wielu latach od ich uzyskania. W Japonii odkryto nasiona tego rodzaju, których wiek oceniono na dwa tysiące lat, po czym zasadzone wykiełkowały, a nawet zakwitły!


Lotos jest jadalny!

Może nie do końca jest to prawdą, gdyż nie cała roślina jest jadalna, ale znaczna jej część nadaje się do celów kulinarnych. Mowa tu głównie o orzeszkach (po usunięciu zarodka), kłączach oraz młodych liściach, które po odpowiednim przygotowaniu nadają się do zjedzenia. Głównie w krajach azjatyckich możemy spotkać się z takimi rarytasami jak pieczone, czy też marynowane kłącza lotosu.

Efekt lotosu

Efekt lotosu znany i podziwiany jest od wielu lat, a na jego podstawie zaczęto tworzyć materiały, które wykazują właściwości podobne. Zjawisko to polega na samooczyszczaniu się liści, dzięki charakterystycznej jego powierzchni, która nie wchłania wody, lecz pozwala na toczenie się jej po powierzchni bez rozpadania się kropel. Efekt lotosu jest bardzo widowiskowy, a szczególnie ciekawie wychodzi na zdjęciach w trybie makro.

Lotos w religiach

Zgodnie z wierzeniami buddystów oraz hindusów, kwiaty lotosu są symbolem czystości oraz odrodzenia, a w jego wnętrzu bardzo często przedstawiany jest sam Budda.
czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie

Koniecznie zobacz: