Kwiat lotosu

Kwiat lotosu

Skomentuj artykuł

Miłośnicy oczek oraz wszelkiego rodzaju innych zbiorników wodnych, z pewnością słyszeli już nie raz o lotosie. Roślina ta jest równie piękna, co ciekawa, a wielbienie jej od wieków w niektórych kulturach, nadaje dodatkowo pewniej majestatyczności. Nawet jeżeli nie możemy sobie na nią pozwolić ze względów technicznych (brak miejsca lub brak własnego ogródka wodnego), warto przybliżyć nieco ten okaz oraz jego gatunki. Kto wie, może porażeni jej pięknem postanowimy w przyszłości wybudować nieduży akwen, by w zaciszu naszego zielonego zakątka móc raczyć się jej urodą.

Krótka charakterystyka lotosu

Wodna roślina wieloletnia, do złudzenia przypominająca grzybienie. Kwiaty wzniesione i pachnące. Wystają ponad powierzchnię wody, gdyż umiejscowione są na długich szypułkach. Występują w różnych kolorach, a setki drobnych pręcików otaczających umieszczone wewnątrz słupki, nadają im bardzo ciekawego wyglądu. Liście są zielone, pokryte woskowym nalotem, który nie pozwala im na wchłanianie wody. Również wystają ponad taflę wody, co jest cechą charakterystyczną, odróżniającą gatunki lotosu od grzybieni.



Gatunki lotosu

Wyróżniamy dwa podstawowe gatunki z rodzaju lotos, które naturalnie występują w całkowicie różnych częściach świata.

Lotos orzechodajny - zwany jest również czasami po prostu lotosem wodnym. Pochodzi z terenów Azji oraz Australii. Występuje w postaci płożących się po dnie zbiornika kłączy, które wypuszczają bardzo długie szypułki, na których umieszczone są kwiaty oraz liście. Nieraz potrafią wyrastać nawet ponad metr ponad taflę wody, tworząc niezwykłe widowisko, szczególnie w niedużych oczkach wodnych porośniętych rzęsą. Liście klasyczne dla tego rodzaju, dość spore, gdyż osiągające nawet ponad pół metra średnicy. Główną ozdobą są kwiaty, które mogą mieć do 30 cm średnicy i występują w kolorach różowym oraz bardziej białawym. W centralnej ich części znajdują się żółte pręciki oraz słupki. Lotos orzechodajny wytwarza również nieduże, maksymalnie kilkucentymetrowe owoce, umieszczone po kilkanaście do kilkudziesięciu w ciemnobrązowym dnie kwiatowym.

Kwiat lotos

Kwiat lotos

Lotos żółty - tereny naturalnego występowania tej rośliny to przede wszystkim południowo-wschodnia część Ameryki Północnej, Ameryka Środkowa oraz Wyspy Kanaryjskie. Rośnie w niegłębokich zbiornikach wodnych, gdzie na słonecznych stanowiskach potrafi się bardzo szybko rozprzestrzeniać. Charakterystyczne dla tego rodzaju liście potrafią zająć nawet dwa metry kwadratowe powierzchni wody z jednego kłącza. Kwiaty lotosu żółtego wyrastają pojedynczo ponad taflę wody i jak sama nazwa wskazuje, mają żółtą barwę (dokładniej są jasnożółte).

Kwiat lotos

Kwiat lotos

Uprawa i pielęgnacja lotosów

Uprawa lotosu może nam sprawić początkowo odrobinę trudności, jednak efekt jest warty zachodu. Po pierwsze musimy przygotować nasiona do kiełkowania. Są one owalne, ze spiczastym zakończeniem z jednej strony, z którego wyrośnie nasza roślina. Na początek musimy jednak zająć się drugą ich stroną, gdzie znajdziemy niewielkie wgłębienie. W tym miejscu delikatnie ścieramy twardą warstwę zewnętrzną, aż naszym oczom ukarze się jaśniejsza warstwa wewnętrzna. Tak przygotowane umieszczamy w wodzie, w temperaturze około 22 - 26 stopni, gdzie po kilku dniach powinny zacząć pękać i wypływać na powierzchnię, a po kolejnych kilku kiełkować. Wielkość pojemnika dostosowujemy w miarę wzrostu rośliny, a w momencie pojawienia się korzeni, na dnie umieszczamy warstwę ziemi, która utworzy niezbędny do prawidłowego rozwoju muł.

Kwiaty lotosu

Kwiaty lotosu

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie

Koniecznie zobacz: