Czosnek niedźwiedzi

Czosnek niedźwiedzi

1 komentarzy

Właściwości

Do celów leczniczych i kulinarnych wykorzystywane są jednak nie tyle główki, co młode liście czosnku niedźwiedziego i to zbierane wczesna wiosną, jeszcze przed wejściem w okres kwitnienia. Wtedy są bowiem najdelikatniejsze i zawierają najwięcej cennych substancji odżywczych. W późniejszym czasie nie tylko oddaja większość składników na wyżywienie pędu kwiatowego, ale również stają się twarde i łykowate, a więc niezbyt przydatne do spożycia. W młodych liściach można znaleźć ogromne ilości witaminy C, a także wit. A i E, olejki eteryczne, allicynę, flawonoidy, aminokwasy, siarkę, selen, mangan, żelazo i wiele innych mikro oraz makroelementów. Z tego powodu ma podobne działanie prozdrowotne co znany nam czosnek, a więc działa bakteriobójczo, przeciwgrzybiczno, obniża ciśnienie krwi i poziom „złego cholesterolu”, wspomaga trawienie, przeciwdziała miażdżycy i jest polecany przy chorobach górnych dróg oddechowych. A że przy okazji ma nieco łagodniejszy smak od czosnku pospolitego, z pewnością godny jest najwyższej uwagi jako ważny, choć bardzo sezonowy składnik wielu potraw.


Zastosowanie

Najlepiej spożywać go w postaci prawie nieprzetworzonej, jako dodatek do rozmaitych sałatek, past twarogowych lub maseł ziołowych, gdyż wtedy nie traci niczego ze swoich cennych właściwości. Młode liście, skropione ziołowym sosem winegret mogą nawet stanowić samodzielną przystawkę. Ale nie tylko w postaci świeżej nadają się do spożycia, gdyż mogą również stanowić dodatek do zup, makaronów i past.

Liście można też suszyć i zamrażać, co daje możliwość nieco dłuższego ich użytkowania niż jedynie w ciągu kilkunastu dni wiosennych. Niekiedy wykorzystuje się również cebulki czosnku zbierane pod koniec lata i wczesna jesienią. Służą najczęściej do przyrządzania nalewki lub marynowania.

Czosnek niedźwiedzi

Czosnek niedźwiedzi

Autor: Katarzyna Józefowicz

czytaj dalej...

1 komentarzy

  1. Dodał: Krolewska Zielarnia, Tytuł: Krolewska Zielarnia

    Dziękujemy za zamieszczenie tego artykułu, w śród bogactwa natury, chyba zapomnieliśmy o istnieni czosnku.

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: