Choroby winorośli rozpoznawanie, zwalczanie i profilaktyka

Choroby winorośli rozpoznawanie, zwalczanie i profilaktyka

Skomentuj artykuł

Choroby grzybowe winorośli

Mączniak rzekomy winorośli

W uprawie gruntowej mączniak rzekomy (powodowany przez Plasmopara viticola) należy do najważniejszych chorób winorośli. Choroba atakuje rośliny nie wcześniej niż 2-3 tygodnie po kwitnieniu. Widoczna jest głównie na liściach w postaci okrągłych oliwkowo-brązowych, tłustych i prześwitujących plam. Na spodniej stronie blaszki liściowe widoczny jest białawy nalot. Przy wysokiej wilgotności powietrza plamy szybko się rozrastają i zlewają, często obejmując całą powierzchnię liścia. Porażeniu ulegają także kwiatostany oraz dojrzewające owoce. Roślina w wyniku porażenia jest znacznie słabsza, nie jest w stanie wyżywić owoców, które później dojrzewają, a w skrajnych przypadkach opadają. Źródłem zakażenia w przyszłym roku są opadłe liście. Należy je usunąć spod winorośli i spalić.

Mączniak prawdziwy winorośli

W uprawie pod osłonami najwięcej kłopotów sprawia mączniak prawdziwy (powodowany przez Uncinula negator, stadium konidialne Oidium tuckeri). W uprawie gruntowej pojawia się dopiero w drugiej połowie lata, gdy panuje ciepła i słoneczna pogoda. Choroba atakuje wszystkie zielone części rośliny – liście, latorośle, kwiatostany oraz owoce. Na liściach tworzą się żółtozielone plamy, które na ich górnej stronie pokrywają się mączystym nalotem. Na latoroślach widoczne są podłużne plamy pokryte białym nalotem. W miarę drewnienia latorośli nalot ciemnieje. Często porażone kwiatostany zamierają. Najgroźniejsze są uszkodzenia młodych jagód, które pękają, aż do nasion, więdną i opadają. Jest to bardzo charakterystyczny objaw mączniaka prawdziwego.


Szara pleśń na winorośli

Winorośl atakowana jest też przez szarą pleśń (Botryotinia fuckeliana, stadium konidialne Botrytis cinerea). To choroba często pojawiająca się na wsyztskich roślinach – ozdobnych i uprawnych. Objawy widoczne są na wszystkich naziemnych częściach rośliny (najrzadziej na latoroślach). Uszkadzane są głównie owoce w okresie dojrzewania – gniją i opadają. W czasie wilgotnej pogody chorobamoże atakować również kwiatostany, które zasychają oraz liście, na których widoczne są duże plamy z jasną żółtozieloną obwódką. Tkanka w miejscu plam wysycha i brunatnieje, pokrywa się charakterystycznym nalotem grzybni.

Nekroza korowa winorośli

W wilgotne lata oraz w uprawie pod osłonami duże szkody może powodować nekroza korowa winorośli, która jest chorobą drewna. Na uszkodzonych pędach występuje bielenie kory, która pęka i odchodzi od drewna. Porażone pędy nie drewnieją, tylko zasychają, co często mylone jest z uszkodzeniami mrozowymi. Choroba może powodować zamieranie części krzewu, a nawet całej rośliny. Grzyb poraża także pąki, głównie u nasady pędów. Zainfekowane pąki nie rozwijają się lub wybijają z nich bezpłodne latorośle. Najbardziej skuteczne przeciwko chorobie są zabiegi wykonane bezpośrednio po rozwinięciu się pąków, gdy latorośle mają długość 2-4 centymetrów.

Tekst: Paweł Romanowski

Źródła:
Program ochrony roślin sadowniczych na rok 2011, Plantpress
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi minrol.gov.pl
Wino z własnej winnicy, MODR Karnowice, 2012
Uprawa winorośli, Roman Myśliwiec

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: