Choroby winorośli rozpoznawanie, zwalczanie i profilaktyka

Choroby winorośli rozpoznawanie, zwalczanie i profilaktyka

Skomentuj artykuł

Brak preparatów do zwalczania chorób

Towarowa uprawa winorośli w Polsce wciąż ma jeszcze niewielkie znaczenie. Z roku na rok powstają nowe winnice jednak sytuacja plantatorów jest trudna. Nie dość, że klimat w Polsce nie jest łaskawy do uprawy to nie ma obecnie zarejestrowanych preparatów do zwalczania chorób winorośli. Preparaty, które są dopuszczone do stosowania, to głównie zawierające miedź i siarkę. Działają one prewencyjnie, a kiedy pojawia się infekcja, to brakuje preparatów interwencyjnych.

Skuteczne preparaty na choroby winorośli z 2011 roku

Jeszcze w 2011 roku można było stosować Dithane NeoTec 75 WG i Mac-Mankozeb 75 WG na mączniaka rzekomego winorośli oraz Ipotar 600 SC i Tiotar 800 SC na mączniaka prawdziwego winorośli, jednak i te preparaty straciły rejestracje na tą uprawę. Już wtedy nie buło zarejestrowanego preparatu na szarą pleśń. Najprawdopodobniej przy tak małym zainteresowaniu uprawą winorośli żadnemu koncernowi chemicznemu nie opłacało się wydawać pieniędzy na kosztowne badania. Aktualne informacje dotyczące zarejestrowanych środków ochrony roślin można znaleźć na stronie internetowej Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, w zakładce Ochrona Roślin.



Profilaktyka

W chwili obecnej w przypadku chorób winorośli jedynym sposobem walki jest profilaktyka – wygrabianie i niszczenie opadłych liści (ogranicza to w znacznym stopniu źródło infekcji pierwotnej), unikanie nadmiernego zagęszczenia pędów (ogranicza to ryzyko infekcji wtórnych) oraz najważniejsze – nabywanie zdrowych sadzonek, wolnych od chorób, tylko z certyfikowanych szkółek. Rozwiązaniem może być także sadzenie mieszańców odpornych na choroby.

Choroby winorośli – uprawa winorośli

Choroby winorośli – uprawa winorośli

Najczęstsze choroby winorośli

Winorośl szczególnie odmiany pochodzące od winorośli szlachetnej (Vitis vinifera) atakowana jest przez wirusy, bakterie i grzyby, jednak najczęstszymi chorobami są te powodowane przez grzyby – wśród nich można wyróżnić 3 najczęściej pojawiające się choroby winorośli: szarą pleśń, mączniaka rzekomego i mączniaka prawdziwego.


Choroby wirusowe winorośli

Wirus liściozwoju winorośli

Jest to bardzo powszechna choroba wirusowa winorośli powodowana przez wirusa GLRaV (Grapevine learfoll-associated viruses). Największe szkody powoduje w chłodniejszym klimacie. Pierwsze objawy widoczne są już od początku lipca. Dolne liście stają się matowe i szorstkie, a ich brzegi zaczynają się podwijać. Z końcem sierpnia liście są już przebarwione, jedynie wzdłuż nerwu głównego pozostaje niewybarwiony zielony pasek. W wyniku wiriozy jakość owoców znacznie się pogarsza. Choroby tej nie da się zwalczyć. Można jedynie jej zapobiegać kupując zdrowe sadzonki pochodzące z certyfikowanych mateczników.

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: