Ambrowiec amerykański - Ambrowiec balsamiczny

Ambrowiec amerykański - Ambrowiec balsamiczny

Skomentuj artykuł

Ambrowiec amerykański to jedno z piękniejszych drzew ozdobnych o charakterze parkowym. Zaliczane jest do rodzaju Liquidambar, obejmującego zaledwie kilka gatunków drzew, występujących na kontynencie amerykańskim oraz azjatyckim. W naszym klimacie uprawiany jest przede wszystkim tytułowy Liquidambar styraciflua, dostępny w licznych odmianach, cennych ze względu na dekoracyjne liście.

Jak już wspomniano rodzaj Liquidambar obejmuje kilka gatunków  drzew, zaliczanych do rodziny oczarowatych (Hamamelidaceae). Poza ambrowcem amerykańskim warto wymienić ambrowca wschodniego (Liquidambar orientalis) oraz ambrowca chińskiego (Liquidambar formosana).
   
Czy wiesz że …

Ambrowiec amerykański spotykany jest także pod nazwą ambrowiec  balsamiczny.

Kilka uwag o budowie

Pokrój - ambrowiec amerykański w swoich ojczystych stronach osiąga ponad 40 m wysokości, natomiast w naszym klimacie od kilku do kilkunastu metrów. Drzewo posiada wyraźny przewodnik, a korona mimo że  w młodym wieku jest bardziej stożkowata, u starszych okazów staje się bardziej owalna.

Kora - szara do szarobrązowej, głęboko bruzdowana.

Korzenie- system korzeniowy sercowaty, wymaga sporo wolnego miejsca, zwłaszcza jeżeli roślina ma zapewnione optymalne warunki do rozwoju.

Pędy - młode pędy brązowawe, mniej lub bardziej pokryte korkowymi naroślami.


Liście - stanowiące podstawę dekoracyjności ambrowca amerykańskiego, swym kształtem przypominają liście klonu. Dłoniasto klapowane, sięgają prawie 20 cm szerokości, skrętoległe, górna część wyraźnie ciemnozielona, natomiast spód liści bardziej matowy. W sprzedaży można nabyć liczne odmiany liści o różnym poziomie dekoracyjności. Piękno ambrowca amerykańskiego to przebarwiające się w okresie jesiennym liście. Jesienne barwy tego drzewa to odcienie czerwieni, fioletu, żółci, pomarańczy. Można uznać, że ambrowiec amerykański jest jednym z najpiękniej przebarwiających się drzew parkowych.

Kwiaty - Liquidamber styraciflua kwitnie w maju, a jego rozdzielnopłciowe kwiaty nie mają znaczenia z punktu widzenia dekoracyjności gatunku. Zebrane  w główki, w przypadku kwiatów męskich tworzą wyprostowane szczytowe kłosy, natomiast kwiaty żeńskie także zebrane w główki, osadzone na szypułkach, zwisające.

Owocostany - oskrzydlone nasiona nie dojrzewają w naszym klimacie, znajdują się w tzw. torebkach, składających się na kuliste owocostany, które utrzymują się na drzewie także w okresie zimy.

Ambrowiec amerykański - liśćie

Ambrowiec amerykański - liście

Występowanie

Naturalne siedliska ambrowca amerykańskiego występują w Ameryce Północnej, zazwyczaj  w pobliżu wód, na podłożu bardziej wilgotnym.

Wybrane odmiany

Nazwa odmiany

Uwagi

‘Worplesdon’

Odmiana niższa niż gatunek, przy sprzyjających warunkach może sięgać do około 12- 15 m wysokości. Charakteryzuje się pięknie przebarwiającymi się liśćmi w okresie jesiennym.

 
 

‘Aurea’

Odmiana o obrzeżonych na żółto liściach.

 
 

‘Gum Ball’

Odmiana niska o bardziej kulistym pokroju, pięknie przebarwiająca się w okresie jesiennym. Bardzo ciekawy akcent w dużych ogrodach, parkach itd.

 
 

‘Silver King’

Odmiana o bardzo dekoracyjnych obrzeżonych na biało liściach.

 
 

‘Slender Silhouette’

Odmiana o wąskiej, bardziej kolumnowej koronie, dzięki której odmiana nie wymaga tyle wolnej przestrzeni co odmiany szeroko kolumnowe.

 
 

‘Albomarginata Manon’

Dekoracyjna odmiana o liściach nieregularnie obrzeżonych na kremowo.

 
 

‘Golden Treasure’

Odmiana charakterystyczna ze względu na kremowożółte obrzeże liści, a w okresie jesiennym pięknie się przebarwiająca.

 
 

‘Rotundiloba’

Odmiana charakterystyczna ze względu na kształt liści. Liście w odróżnieniu od gatunku mają bardziej zaokrąglone klapy, a nie jak jest w przypadku gatunku i wielu innych odmian zaostrzone. Poza tym odmiana nie wytwarza owoców.

 
 

‘Palo Alto’

Odmiana cenna ze względu barwę liści, które w okresie jesiennym zachwycają odcieniami barwy pomarańczowej i czerwonej.

 
 

‘Pendula’

Odmiana charakterystyczna ze względu na pokrój (zwisający).

 

Ambrowiec amerykański - pokrój

Ambrowiec amerykański - pokrój

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: