Roztocz truskawkowiec - Steneotarsonemus fragariae Zimm.

Opis:

Roztocze z rodziny różnopazurkowce o błyszczącym ciele, białe, choć z czasem stają się żółtawe, bądź brązowe. Samice są bardziej owalne, natomiast samce jajowate, bądź romboidalne. Zimę przeżywają pojedyncze samice, które kryją się w pochwach, za przylistkami bądź u podstawy roślin. W marcu samice rozpoczynają żerowanie a w kwietniu, gdy temperatura osiągnie około 13⁰C składają jaja, każda do 40 sztuk. Trzeba zaznaczyć, że samica żyje niewiele ponad trzy tygodnie. Larwy pojawiają się do trzech tygodni i żerują do 17 dni. W ciągu roku pojawia się do pięciu pokoleń.

Objawy:

Roztocza uszkadzają liście, które stają się drobne, żółkną i marszczą się a przy dużym nasileniu szkodnika również zasychają. Roślina ma słabszą kondycję a tym samym słabiej plonuję, bardziej podatna na przemarzanie.

Zwalczanie:

Oprysk wykonujemy po zbiorze owoców, po uprzednim skoszeniu i usunięciu liści, stosując np. Sanmite 20 WP, Omite 570 EW. Zabieg powtarzamy po tygodniu. Gdy zakładamy plantację, wybieramy sadzonki z pewnego źródła, które zagwarantuje, że są one wolne od szkodnika. Sadzonki można uwolnić od roztocza mocząc je przed sadzeniem w wodzie o temperaturze 43 ⁰C przez około pół godziny.

Zródło wiedzy:

Opracowano na podstawie: Zarys nauki o szkodnikach roślin, red. R. Miętkiewski, Siedlce 1998 Zalecenia Ochrony Roślin na lata 2008/2009 część III, Instytut Ochrony Roślin (Zakład Upowszechniania, Wydawnictw i Współpracy z Zagranicą), Poznań 2008

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Captcha