Parch ziemniaka, Parch prószysty ziemniaka, parch zwykły ziemniaka

Opis:

Parch prószysty ziemniaka oraz parch zwykły ziemniaka to choroby roślin wywoływane przez grzyby atakujące najczęściej ziemniaki, buraki, rzodkiewkę, brukiew i rzepę. Oba parch występują przez cały okres wegetacji a najsilniej atakują podczas wiosenno- letnich opadów, podczas dużej wilgotności oraz dość niskiej temperatury.

Objawy:

Parch zwykły ziemniaka objawia się pojawieniem na bulwach wywoływanych przez mikroorganizmy szorstkich strupów. Ziemniaki zainfekowane tym parchem nadają się do spożycia należy tylko wcześniej dokładnie usunąć zainfekowane miejsca. Parch prószysty ziemniaka objawia się wystającymi zaokrąglonymi strupami, które po pęknięciu uwalniają pyliste zarodniki. Grzyb zimuje i żyje tylko w glebie. Zainfekowane bulwy zniekształcają się, mają ziemisty smak i nie nadają się najczęściej do spożycia.

Zwalczanie:

Stosujmy środku zapobiegawcze i niszczmy wszelkie zainfekowane bulwy.

Zapobieganie:

Najskuteczniejszym środkiem zapobiegawczym jest uprawa odmian odpornych na parcha. Gleba powinna być przepuszczalna, żyzna, nawożona nawozami zielonymi. Nie uprawiamy ziemniaków w tym samym miejscu przez kolejne lata oraz starajmy się unikać uprawy po kapuście.

Rośliny podatne:

Parch ziemniaka występuje na ziemniakach, burakach, brukwi i rzepie.

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Captcha