Owocówka żółtoroga - Hoplocampa minuta Christ.

Opis:

Błonkówka o błoniastych skrzydłach, złożonych daszkowato wzdłuż ciała, ostro zakończonym odwłokiem osiągająca: samiec 4 mm, samica 5 mm. Ciało o barwie czarnej za wyjątkiem żółtych nóg. Jajo owalne, takie lekko nerkowate, a larwa biała z zielonkawym odcieniem i brązową głową. Biaława poczwarka ukryta w szarobrązowym kokonie. Larwy oprzędzione kokonem zimują w glebie do głębokości 20 cm. Z początkiem kwietnia następuje przepoczwarzenie. Warto wspomnieć, że około 50% larw diapauzuje w glebie przez około 2 lata. Około 1-4 dni przed fazą białego pąka śliw następuje wylot, następnie samice składają jaja pod skórką działek kielicha. W ciągu swego życia samica może złożyć nawet do 100 jaj. Dorosło osobniki przeżywają do dwóch tygodni. Rozwój larw, żerujących w zawiązkach trwa od 16 do 26 dni, po czym schodzą i zimują w glebie.

Objawy:

Formą szkodliwą owocówki żółtorogiej jest larwa, która zaraz po kwitnieniu wgryza się do zawiązka i wyżera praktycznie całe jego wnętrze, zostawiając jedynie skórkę. Wnętrze zawiązków wypełniają odchody larwy o zapachu pluskiew. Hoplocampa minuta Christ., jest bardzo szkodliwa i niszczy nawet do 50% zawiązków śliw.

Zwalczanie:

Oprysk wykonujemy pod koniec kwitnienia, w razie potrzeby należy zabieg powtarzać co 7-10 dni. Środki m.in. Basudin 600 EW, Calypso 480 S.C., Danadim 400 EC, Diazol 500 EW.

Rośliny podatne:

Atakuje przede wszystkim śliwę, aczkolwiek może sporadycznie uszkadzać czereśnię, wiśnię i tarninę.

Zródło wiedzy:

Opracowano na podstawie: Zarys nauki o szkodnikach roślin, red. R. Miętkiewski, Siedlce 1998 Zalecenia Ochrony Roślin na lata 2008/2009 część III, Instytut Ochrony Roślin (Zakład Upowszechniania, Wydawnictw i Współpracy z Zagranicą), Poznań 2008

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Captcha