Owocówka śliwkóweczka - Laspeyresia funebrana Tr.

Opis:

Motyl należący do rodziny zwójkowatych, którego rozpiętość skrzydeł sięga do 14 mm a ciała do 6 mm. Skrzydła szarobrązowe z brązowoczarnymi plamkami, tylnie skrzydła jaśniejsze, szarobrązowe. Jaja tarczowate z lekkim uwypukleniem w środku, a gąsienica biała około 1 mm, która z czasem staje się różowa z czarną głową i osiąga 10-14 mm. Gąsienice zimują w oprzędach pod korą w dolnej części pnia, jak również pod resztkami roślin, opadłymi liśćmi, bądź w wierzchniej warstwie gleby. Koniec kwietnia, to czas przepoczwarzenia się gąsienic a połowa maja to wylot pierwszych motyli, który może potrwać nawet do miesiąca. Samice składają jaja na zawiązkach śliwek. Po około 10 dniach gąsienice wgryzają się do owoców i wyżerają miąższ wokół pestki. Gąsienica po pięciu stadiach rozwojowych (po około 3 tygodniach) osiąga dojrzałość i opuszcza owoc, udając się do miejsca przepoczwarzenia, bądź zimowania. Około 50 % gąsienic pierwszego pokolenia zimuje a druga część przepoczwarza się, a wylatujące motyle dają początek drugiemu pokoleniu.

Objawy:

Gąsienice powodują robaczywienie i opadanie zawiązków i owoców śliw.

Zwalczanie:

Środki, które można wykorzystać do walki z owocówką śliwkóweczką to: Basudin 600 EW, Bulldock 025 EC, Calypso 480 S.C., Decis ,5 EC, Diazol 500 EW, Dimilin 25 WP, Insegar 25 WP, Karate Zenon 050 CS, Nomolt 150 S.C., Patriot 2,5 EC, Runner 240 S.C., Spin Tor 480 S.C., Spin Tor 240 S.C., Steward 30 WG, Sumithion 500 EC. Należy obserwować przebieg lotu motyli przy pomocy pułapek feromonowych, które należy zawieszać w sadzie w pierwszej połowie maja. Insegar 25 WP stosować na początku masowego lotu motyli. Calypso 480 S.C., Dimilin 25 WP, Nomolt 150 S.C., Runner 240 S.C., Steward 30 WG stosować w okresie masowego składania jaj a pozostałe środki stosujemy w fazie rozwoju jaj owocówki. Po dwóch- trzech tygodniach zabieg powtarzamy, pamiętając również o zwalczeniu drugiego pokolenia.

Rośliny podatne:

Przede wszystkim śliwa, ale może występować również na brzoskwini, tarninie, ałyczy.

Zródło wiedzy:

Opracowano na podstawie: Zarys nauki o szkodnikach roślin, red. R. Miętkiewski, Siedlce 1998 Zalecenia Ochrony Roślin na lata 2008/2009 część III, Instytut Ochrony Roślin (Zakład Upowszechniania, Wydawnictw i Współpracy z Zagranicą), Poznań 2008

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Captcha