Nimułka łodygowa, Zwiot różany - Blennocampa elongatula

Opis:

Błonkówka z podrzędu Symphyta i rodziny Tenthredinidae, atakująca krzewy różane.

Objawy:

Efektem obecności nimułki, jest zahamowanie i skrócenie pędów róży. Cechą charakterystyczną jest widoczny owalny otwór w górnej części łodygi, z którego wysypują się zlepione grudki brunatnoczarnego kału. Gąsienicowata, lekko spłaszczona, brudnobiała z żółtawobrązową głową larwa o długości około 15 mm, wygryza wewnątrz łodygi korytarz. W jednej łodydze w zależności od jej grubości może być nawet kilka larw, które w lipcu opuszczają pędy i zimują w wierzchniej warstwie gleby a na wiosnę się przepoczwarzają. Dorosłe nimułki składają jaja u nasady ogonków liściowych.

Zapobieganie:

Pędy z uszkodzeniami usuwać i spalać, stosować odpowiednie preparaty do zwalczania tego szkodnika np. Owadofos 540 EC, Sumithion Super 1000 EC. Krzewy pryskamy od maja aż do końca lipca co dwa tygodnie.

Rośliny podatne:

Róże

Zródło wiedzy:

Opracowano na podstawie: J.A. Czyżewski, Choroby i szkodniki roślin ozdobnych, Warszawa 1975 Zalecenia Ochrony Roślin na lata 2008/2009 część IV, Instytut Ochrony Roślin (Zakład Upowszechniania, Wydawnictw i Współpracy z Zagranicą), Poznań 2008

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Captcha